Wywiad z Paczolem

Dzisiejszy wywiad przeprowadziłam z Paczolem, który ma na swoim kanale ponad 274tys subskrybcji. Macie tu link do Jego kanału i życzę przyjemnego czytania :relaxed:

joanna94

Zacząłeś nagrywać na Youtube o fortnite. Co sprawiło, że zmieniłeś kontent i zacząłeś nagrywać o minecraft i jak zaczęła się twoja przygoda z nim?

Paczol

W Fortnite grałem oraz nagrywałem go przez ponad 10 sezonów, czyli przez około 2 lata! Niestety troszkę straciłem chęć do grania w Fortnite przez parę nieudanych aktualizacji np. roboty, nowy chapter itd. Wtedy nadarzyła się okazja, żeby dołączył na pierwszy sezon nowej Kwadratowej Masakry, gdzie grali już moi przyjaciele z Youtuba, z którymi miałem kontakt praktycznie od początku mojej przygody z nagrywaniem. Chciałem spróbować czegoś nowego, a nie ukrywajmy jako Youtuber muszę dbać o swój kanał i o to bym nie nagrywał z przymusu a dla zabawy i pasji. Czyli w skrócie, Fortnite coraz bardziej mi się nudził a Minecraft był czymś nowym dla mnie i chciałem spróbować swoich sił nagrywając go.

joanna94

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po tym, jak zacząłeś grać w minecrafta? Co uważasz o mechanice tej gry oraz o jej społeczności?

Paczol

Szczerze? Dopóki nie odkryłem, że można w Minecraft robić zaawansowane ‘‘Farmy’’ albo jakieś Expiarki itp. uważałem, że ta gra jest bardzo łatwa i tylko kreatywność gracza ją tworzy. Po części w sumie tak jest, ale jak zobaczyłem praktycznie nieograniczone możliwości budowania nowych rzeczy, poczułem lekkie wyzwanie. Mechanika jest prosta aczkolwiek bardzo ciekawa, ponieważ osoba w każdym wieku może znaleźć coś dla siebie w tej grze. Co do społeczności nie widziałem zbytniej różnicy, oczywiście z mojego punktu widzenia. Z tego co wiem osoby oglądające Minecrafta narzekają na ludzi z Fortnita i na odwrót. Ale dla mnie jest to totalnie niepotrzebne. Każdy gra w to co lubi i powinno tak zostać :slightly_smiling_face:

joanna94

Odczuwasz jakąś różnicę nagrywając fortnite i minecrafta? Czy uważasz że fortnite jest zagrożeniem dla minecrafta lub na odwrót?

Paczol

Oczywiście, że tak. Fortnite to gra, w której każdego dnia muszę być lepszy, żeby ludzie chcieli mnie oglądać. Minecraft daje mi troszkę więcej możliwości, bo czasami wystarczy zwykłe kopanie diamentów, co jest bardzo łatwe i nawet relaksujące. Gdy jestem zmęczony, a nie ukrywajmy siedząc przed komputerem po 8 godzin dziennie, często jestem zmęczony, to dalej mam siłę włączyć streama z Minecrafta, ponieważ mogę robić coś przy czym nie muszę ciągle być skupiony. Ale czy Minecraft jest zagrożeniem do Fortnite? Uważam, że nie. Tak jak mówię, każdy gra i ogląda to co lubi. Gdy ja odchodziłem od Fortnite dla Minecrafta, to wielu twórców dalej go nagrywało. Dlatego uważam, że te ‘‘wielkie wojny’’ między różnymi grami są tylko napompowanym tematem.

joanna94

Opowiesz o swoich początkach na youtubie? Było ciężko się wybić?

Paczol

Opowiadałem tę historię wiele razy dla swoich widzów, dlatego też opowiem ją tutaj. Od dziecka grałem w koszykówkę i nawet łączyłem z nią przyszłość, nie jestem wysoki bo mam zaledwie 183cm wzrostu ale na pozycji rozgrywającego uważam, że sprawowałem się dobrze. Niestety wraz ze zmianą trenera w drużynie moja kariera zakończyła się z dnia na dzień, co doprowadziło mnie do lekkiego załamania. Mogłem wyjechać do innego miasta ale chciałem skończyć studia i wtedy zacząłem bardzo dużo grać na komputerze. Na początku grałem w LoLa ale gdy tylko wyszedł Fortnite razem z kumplem zaczęliśmy poświęcać mu bardzo dużo czasu, nie ukrywam rodzice byli na mnie bardzo źli! Potem przyszedł mi do głowy pomysł, że skoro i tak gram to mogę to puszczać na żywo. Stary komputer, monitor zrobiony ze starego telewizora, myszka od dziewczyny, którą dostałem na urodziny, słuchawki podwędziłem mamie. Zacząłem nagrywać i streamować prawie codziennie. Nie myślałem wtedy czy się wybiję czy nie po prostu nie miałem nic innego do roboty, no może oprócz spotkań ze znajomymi i nauką. Wolny czas poświęcałem w całości na granie. Na początku oglądały mnie 4 osoby i nie myślałem wtedy, że to mało po prostu polubiłem to robić i tak się ‘‘wybiłem’’. Uważam, że dlatego mi się udało, dlatego, że pokochałem to robić i nie myślałem na początku o zasięgach czy zarobkach.

joanna94

Liczba subskrybcji ma dla Ciebie znaczenie czy nagrywasz bo sprawia Ci to przyjemność?

Paczol

Był moment w mojej pracy, gdzie myślałem tylko o liczbach. Jest to najgorsze co może zrobić twórca. U mnie skończyło się to 2 miesięczną przerwą od nagrywania i lekkim zniechęceniem do tego. Teraz subskrybcje czy ilość osób na streamach nie mają dla mnie w ogóle znaczenia. Co prawda lepiej mieć 2 tysiące osób na live niż 200, ale ważne jest chyba to dla jakich osób się nagrywa a nie dla ilu osób. Dopóki mi to sprawia przyjemność, jestem zadowolony z tego co robię, a nie ukrywajmy jest to tzw. ‘‘praca marzenie’’.

joanna94

Słyszałeś o Hytale? Czy jak wyjdzie, będziesz nagrywał z tej gry na kanał?

Paczol

Słyszałem o Hytale, wydaje się ciekawą grą, ale nie umiem odpowiedzieć na pytanie czy będę w nią grać albo nagrywać. Na pewno spróbuję i jeżeli mi się spodoba to już będzie zależało od mojej widowni czy będą chcieli to zobaczyć na kanale. Ostatnio próbowałem swoich sił w Valorancie, ale moi widzowie w bardzo małym stopniu byli tym zainteresowani dlatego szybko odpuściłem. Tak niestety jest z każdą nową grą i w sumie nie wiadomo dlaczego jedna gra się przyjmuje a druga szybko ‘‘umiera’’.

joanna94

Co uważasz o ostatnich problemach związanych z algorytmem Youtube oraz o ucinaniu zasięgów?

Paczol

Wydaje mi się, że Youtube mógł mieć problemy ale nie ucina zasięgów bez przyczyny. Mój kanał często miał duże wyświetlenia i często te wyświetlenia spadały i dzieje się to tylko z jednej przyczyny. Jeżeli jestem regularny przez długi czas to wyświetlenia i zasięgi rosną, jeżeli robię nieregularny kontent to zasięgi spadają. Przez 3 lata nagrywania uważam, że to jest jedyny problem i nie ma co szukać winy w algorytmach.

joanna94

Miałeś kiedys jakieś problemy związane ze swoją karierą youtubową?

Paczol

Problemów w prawdziwym życiu nigdy nie miałem przez moją twórczość. Zdarzało się, że spotykałem się w potężnym hejtem, który pojawiał się właściwie z błahych powodów. Albo się powiedziało coś za dużo, albo ktoś coś wyrwał z kontekstu, albo ktoś coś nagrał niestosownego i puścił tylko ten fragment, w którym jestem niemiły. Wiadomo, zdarza się. Pewnego razu młody chłopak nagrał fragment, jak źle się wypowiedziałem na tematy związane z zarabianiem na Youtube. Cała rozmowa dotyczyła pewnego twórcy, który ‘‘scamował’’ swoich widzów, czyli ich po prostu oszukiwał. Niestety fragment wycięty z całej rozmowy pokazał mnie w bardzo złym świetle, co się spotkało z dużym hejtem. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Nauczyłem się po prostu, że uwagi na temat innych warto zachować dla siebie, no i niestety trzeba uważać z kim się rozmawia w sieci. Wiadomo w internecie wiele osób myśli, że jest anonimowa, przez co pozwalają sobie na więcej niż w świecie realnym. Ale wydaję mi się, że każdy w końcu dojdzie do wniosku, że nie warto hejtować innych.

joanna94

Czy dzięki temu, że dostałeś się na Kwadratową Masakrę, zdobyłeś większa ilość widzów? Jakie odniosłeś wrażenie dołączając do niej?

Paczol

Dołączając do Kwadratowej Masakry na początku byłem zafascynowany widownią. Nie ukrywajmy 10 tysięcy osób na streamie to jest sporo, a zdarzyło się, że tyle osób mnie oglądało, szczególnie na drugim sezonie. Poznałem osoby, które kiedyś oglądałem, z niektórymi nawet się zaprzyjaźniłem. Kwadratowa Masakra otwiera wiele możliwości na Youtubie i nie ukrywajmy widzowie lubią oglądać kilku swoich ulubionych twórców jak ze sobą współpracują i wspólnie grają na jednym serwerze. Na pewno, odkąd dołączyłem na KM dużo większe grono osób mnie poznało i wie kim jestem. Dlatego jestem bardzo wdzięczny, że chłopaki przyjęli mnie do swojej ekipy.

joanna94

Jakie masz przyszle plany związane z kanałem? Będziesz chciał zmienić kontent czy zostaje to twoją tajemnicą?

Paczol

Oj tu nie ma żadnych tajemnic. Dużo osób wie, że już nie jestem taki sam grając w gry bo po prostu gra sama w sobie po jakimś czasie się nudzi. Niedługo planuję wielkie zmiany na kanale, właściwie planowałem je już dużo wcześniej, ale potrzebuję do tego się mocno przygotować, zarówno mentalnie jak i pod względem sprzętu do nagrywania. Nie chcę ruszać z nowymi projektami przed tym jak wszystkie sprawy dopnę na 100%, żeby nie było kolejnej sytuacji, że nagram 2 filmy i mi się to znudzi. Ale mam nadzieję, że na moim kanale już niedługo zawitają te zmiany.

joanna94

Dziękuję bardzo za wywiad

Osobą pomagającą mi przy wywiadzie był @cpive Dzięki wielkie! :heart:

3polubienia

Powiem tyle. Wywiad pewnie fajny ale po przeczytaniu “Fortnite” nie chce mi się czytać. :C