Wywiad z Grafem

Dzisiaj przeprowadziłam wywiad z Grafem. Jest On youtuberem nagrywającym m.in minecrafta. Ma na swoim koncie ponad 237 tysięcy subskrybcji. Oto link do jego kanału https://www.youtube.com/c/GrafMC i życzę miłego czytania :slight_smile:

joanna94

Grasz już dość długi czas w Minecraft. Co sądzisz o Kwadratowej Masakrze jako gracz, który tam gra i jako widza który śledzi co tam się dzieje? Oraz co myślisz o poziomie kontentu, który tam się stworzył?

Graf

Widzem na masakrze praktycznie nie jestem, nigdy jej nie oglądałem jako dzieciak i pierwszą styczność miałem tylko kiedy dołaczyłem w pierwszym nowym sezonie jesieni 2019r. Kontent każdy tworzy jaki chce. To widzowie dyktują co się nagrywa przez to co oglądają, można ewentualnie ich lekko popychać w danym kierunku. Gracze na pewno bardzo się ciekawią tematem masakry, więc staramy się robić dla nich coś ciekawego.

joanna94

Czy uważasz ze youtuberzy, m.in Tidzimi, którzy prezentują informacje na temat gry, mogą być porównywani z infantylna działalnością takich youtuberów jak np. Vito i Bella?

Graf

Nie ma tutaj zbyt porównania. Minecraft jest bardziej tutaj medium - czy rapperów można porównywać do 19wiecznych poetów jeśli oboje używają tego samego języka? Tidżimi robi jedno, Vito robi drugie. Ich widownie raczej mało się pokrywają. Na pewno jest coś wartościowego w tym i tym, kwestia dla kogo.

joanna94

Zacząłeś grać w Minecrafta jako w sumie dziecko. Czy spotkałeś się z wyzwiskami i innymi rzeczami, które sprawiały ze odechciewało Ci się grać?

Graf

Byłem cwanym dzieckiem i zawsze dodawałem do swojego wieku 2 lata. Mikrofonu dopiero zacząłem używać potem, więc raczej nikt nigdy nic nie mówił. Zagraniczna społeczność i tak była bardzo zróżnicowana. Kiedyś w Minecrafta grało mniej dzieci, teraz jest ich więcej. Dopóki nie robią głupot to nie tworzy to problemu.

joanna94

Co sądzisz o kobietach grających w różne gry? Jak sądzisz, czemu tak mało wybiło się ich nagrywając gameplay-e, choćby w Minecraft?

Graf

Akurat czyjaś płeć to dla mnie najmniej istotna rzecz o kimś, podobnie jak rasa czy wiara czy cokolwiek innego. Ważne jest co ktoś robi i tyle. A co do dlaczego tak mało się wybiło - jest ich po prostu mniej na YouTube’ie. Może przeważnie kobiety nie interesują się aż tak bardzo nagrywaniem na YouTubie, może przeważnie kobiety nie interesują się aż tak Minecraftem. Nie wiem, tak po prostu jest jak jest, i nie powinno się nikogo zmuszać.

joanna94

Czy jako rozpoznawalny youtuber, odczuwasz jakoś szczególnie tą popularność?

Graf

Nie wiem w sumie, rozpoznają mnie ludzie na serwerach i siedzi tych ludzi trochę na streamach, ale szczerze najważniejsza jest społeczność którą zbudowałem i to jaki kontakt mają różni widzowie ze sobą, a nie to jak mnie postrzegają albo czy jestem “”“sławny”"" czy nie - sława w swojej najbardziej naturalnej formie powinna być współproduktem robienia zajebistych rzeczy. Nie powinna nigdy być celem ani czymś co powinno być kontrolowane. Po prostu sobie jest gdzieś tam.

joanna94

Czy Twoim zdaniem, Minecraft to gra dla pokoleń niczym Heroes III lub Gothic?

Graf

Statystyki na pewno nie kłamią, kloce sprzedały tyle kopii że trudno sobie to wyobrazić. Notch zdecydowanie stworzył coś co się dzieje raz na pokolenie - przynajmniej konsolowo-pecetowe, a nie ludzkie. Według mnie Minecraft jest o wiele istotniejszy niż takowy Gothic czy Hirołsy, bo o tej grze słyszał cały świat, a poza Europą mało kto zna G1. Nie wiem zbytnio jak wygląda sytuacja H3, nigdy nie rozmawiałem ze znajomymi poza Polską na ten temat.

joanna94

Jak według Ciebie, zmienił się Minecraft na przestrzeni lat? Na gorsze czy na lepsze?

Graf

No Microsoft na pewno zmienił trochę jak gra działa. O wiele wolałem czasy Alpha’y gdzie Notch co tydzień miał przyszykowanego blog posta na tumblrze w formie Secret Friday Update czy czegoś innego, ale takie są przeważnie development stage’e każdej gry, i nie trwa to na zawsze. Czuję że teraz M$ robi co może, żeby sprzedawać nowe kopie gry, bo nie zarabiają już z takich zagorzałych graczy jak ja co jedenasty rok w to tną - pieniądze mają z nowo kupionych kont oraz z mikrotransakcji na rynku Bedrock, które miało duży wpływ na społeczność budowlaną. Serwery też się trochę zmieniły, ale EULA i jej enforce’owanie jest takim pośmiewiskiem, że szkoda gadać.

joanna94

Coraz bliżej premiera Hytale. Słyszałeś o tej grze? Będziesz nagrywał z niej jeśli będziesz miał okazje?

Graf

Wszystkim ciekawym polecam poszperać głęboko w sieci na temat serwera Mythros, który był taką samą zajawką jak Hytale, tylko w około 2014r. Project Lead Mythrosa teraz pracuje dla Hytale’a. Wzieli kupę kasy z preorderów, kont VIP i innych pierdołek, i kompletnie znikneli. Drugi project lead teraz nagrywa robloxa, ma 2mln subów a kanał i tak martwy, więc pozdro XD Jako że mają teraz Hypixela i Rito u swoich pleców to raczej ma to większą szansę na wypalenie, ale nie widzę sensu w hype’owaniu się kiedy widzieliśmy tylko jeden trailer. Jak wyjdzie to będzie można stwierdzić czy to git czy szit.

joanna94

Hytale to gra bardzo podobna do Minecrafta. Myślisz ze Hytale zagraża Minecraftowi? Czy dużo osób przejdzie z Minecrafta na nią?

Graf

Hytale w swoim sednie to Minecraft bez Microsoftu, czyli święty graal dla serwerów takich jak Hypixel - chcą coś dodać, to mają to następnego dnia w aktualizacji zamiast proszenia Mojangu i robienia jakichś dzikich tańcy deszczu żeby gwiazdy się ułożyły w odpowiedni sposób. Kompletna swoboda dla nich jeśli chodzi o tworzenie gier, oraz brak pana z wielkim kijem mówiący im że tego nie mogą zrobić. Nie mają w sumie już nic do stracenia, Hypixel China kilka dni temu zamknięto więc mało ich łączy już z M$.

joanna94

Gdyby nagle spadły Ci wyświetlenia, liczba subskrypcji nie rosłaby tak jak do tej pory, zniechęciłoby Cię to do dalszego nagrywania i streamowania?

Graf

Nie wiem, staram się o tym nie myśleć. Póki są ludzie, którzy chcą mnie słuchać i coś ciekawego robić też ze swoim życiem to będę tutaj żeby dalej tworzyć głupotki i nagrywać majkraft lets plej, bo wiem że wiele osób ma już w nawyku oglądania moich filmów gdy im smutno gdy im źle. Kwestia będzie bardziej pieniężna, ale myślę że jeśli nie popełnię jakichś większych błędów to zawsze będę miał wystarczająco żebym nie musiał skończyć YouTube’a i pójść kopać rowy czy coś.

joanna94

Znasz społeczność Minecraft od lat, więc jakieś porównanie masz, czy według Ciebie ta społeczność zmieniła się na przestrzeni lat na lepsze czy gorsze?

Graf

W sensie trudno mi mówić o społeczności polskiej o której pewnie to pytanie jest, bo zacząłem się nią interesować dopiero na początku 2016r. Społeczność globalna którą ciągle śledzę na pewno ma kompletnie inne nastawienie do gry. Jest o wiele więcej osób niż myślimy, które się kompletnie nie udzielają, po prostu grają na swoim własnym survivalu albo samemu albo z kilkoma znajomymi i nie wystawiają głowy z tego swojego własnego świata. YouTube też miał duży wpływ na to, gracze lepiej znają grę i powoli czuję, że docieramy do sufitu jeśli chodzi o rzeczy takie jak np. pvp. Nie ma zbytnio sensu gadać czy lepsze czy gorsze - po prostu inne.

joanna94

I tak na zakończenie, Minecraft ma już ponad dekadę, doczekał się związanego z nim pojęcia Minecrafter. Czy według Ciebie minecrafterem/-ką można nazwać każdą grającą w tę grę osobę czy też ludzi na tę społeczność oddziałujących jak youtuberzy nagrywający z tej gry, właściciele serwerów, redaktorzy forów, twórcy modów itp. ? A może po prostu ludzi na tym zarabiających? Czy sam określiłbyś się mianem Minecraftera?

Graf

Jak ktoś chce się stowarzyszać z takimi grupami czy etykietami to niech sobie podpina cokolwiek chce do imienia, ja szczerze na to kompletnie nie patrzę, ludzie sobie mogą szufladkować tak ludzi jakkolwiek chcą. Ja jestem sobą, wiem co lubię robić i jakie rzeczy mnie definiują, i każda inna osoba może tak samo się zachowywać. Minecrafterem może być każdy, kto sobie tego życzy. Teraz dużo osób raczej potrzebuje jakiejś tożsamości grupowej, i jeśli szukają tego w klocach to mogą to tutaj odnaleźć. Ważne co osoba chce, nie ma złej odpowiedzi na to pytanie.

joanna94

Chciałbyś coś dodać od siebie na koniec?

Graf

A dodać to nie wiem co chcę, róbcie coś ciekawego w swoim życiu co uważacie za wartościowe, spełniajcie się jakoś. nauczcie się języka obcego czy programować czy budować w klockach. jak wystarczająco się będziecie czymś jarali to można z tego zrobić karierę i potem mieć zawsze banana na twarzy, bo jak człowiek zarabia z tego co kocha to ani dnia w swoim życiu nie przepracuje. pozdro macie.

joanna94

Dziękuję bardzo za wywiad :slight_smile:

Graf

Dziękuję również.

Wywiad powstał przy pomocy i dużemu wsparciu @Fegorath

5polubień