Wszystko o wędkarstwie

Wędkarstwo w Minecraft jest interesującym dodatkiem, pozwala łatwym sposobem i niskim kosztem zdobyć żywność i cenne przedmioty.
Do łowienia jest potrzebna wędka, przyciskając PPM zarzuca się do wody spławik, położenie gracza nie ma wpływu na łowienie, może być nawet pod wodą, tak samo wielkość zbiornika nie ma znaczenia, po zarzuceniu trzeba czekać od 5-30 sekund w między czasie będą widoczne cząsteczki wody dookoła.

Kiedy minie odpowiedni czas na wodzie pojawią się cząsteczki wody, które zaczną poruszać się w stronę spławika:

To znak, że ryba płynie do haczyka. Kiedy ryba dopłynie do spławika, ten się zanurzy i w tym momencie gracz ma około pół sekundy na wyłowienie ryby za pomocą PPM, jeśli z jakiegoś powodu gracz nie wyciągnął spławika, to nie musi zarzucać go ponownie.

Czas łowienia trwa tak jak wspomniałem wyżej wynosi od 5 do 30 sekund, na ten czas mają wpływ trzy czynniki:

• Enchant “przynęta” - każdy stopień tego enchantu skraca maksymalny czas oczekiwania o 5 sekund i tak używając wędki z maksymalnym stopniem III czas oczekiwania trwa 5-15 sekund. Wędka, która posiada enchant przynęta powyżej 5 stopnia jest bezużyteczna, gdyż nią nic się nie da złowić (czas oczekiwania wynosi 5 sekund a jednocześnie 0 sekund). Ten czynnik jest pierwotny i od niego inne czynniki się odliczają.

• Deszcz - jeśli na spławik pada deszcz (śnieg się nie liczy), to czas minimalny i maksymalny łowienia zostaje skrócony o około 20%

• Czy spławik jest bezpośrednio pod niebem - dużo graczy nie ma pojęciu o istnieniu tego czynnika, jeżeli między spławikiem a niebem znajduje się jakiś blok to czas minimalny i maksymalny łowienia zostaje podwojony, chyba że ten blok jest przezroczysty (np. blok szkła, ale blok liści już nie) .Dlatego jeśli chcesz szybko łowić pod ziemią, możesz zbudować kolumnę ze szkła nad blokiem, w którym będzie się znajdować spławik.

Wędka może zostać zenchantowana na:

• Przynęta - skraca maksymalny czas łowienia o 5 sekund, maksymalny poziom enchantu to III. Jest to najważniejszy enchant wraz z naprawą.

• Morska fortuna - zwiększa szansę na złowienie itemu z kategorii skarbów o 2,1% na poziom, za to znacznym kosztem szansy na złowienie śmiecia i nieznacznym ryby. Maksymalny poziom enchantu wynosi III.

• Naprawa - cenny enchant, który pozwala naprawić wędkę punktami xp.

• Niezniszczalność - zwiększa trwałość wędki, dwukrotnie na I poziomie, trzykrotnie na II poziomie itd. Maksymalny poziom tego enchantu wynosi III. Ten enchant jest najcześciej zdobywanym zaklęciem podczas enchantowania.

• Klątwa znikania - powoduje, że wędka po śmierci gracza znika. Traktuje się go jako szkodliwy enchant, ale może zapobiec przejęciu wędki przez wroga.

Gracz może złowić nie tylko ryby, ale też itemy zaliczane do skarbów oraz śmiecie, a poniższa tabelka przestawia szanse złowienia ich i wpływ morskiej fortuny:

*Złowione łuki i wędki zostają zaklęte enchantami takimi samymi jakie występują w stole do enchantowania od 22 lvl do 30 lvl, przy czym często są dodawane enchanty, które nie występują w stole do enchantingu. Zaklęte książki zawsze mają enchanty występujące w stole do zaklęć na 30 lvl i tak jak w przypadku luków i wędek, czasami pojawi się kombinacja enchantów niemożliwa do stworzenia za pomocą enchantu
Wszystkie złowione przedmioty są zawsze uszkodzone w przedziale 10%-100% (po zaokrągleniu), jednak najcześciej występują przedmioty z 90% do 100% uszkodzeniami.
Łowienie doskonale sprawdza się na początku gry jako źródło zdobywania żywności szczególnie na serwerach survival, gdzie moby są rzadkością, w późniejszych etapach gry warto zenchantować wędkę by tym samym zwiększyć szanse na złowienie enchantowanych książek, które często występują z naprawą, zaklętych łuków i zaklętych wędek. Po każdej złowionej sztuce gracz dostaje punkty xp, może też zdejmować enchanty zdobytym przedmiotom, co jest dobrą metodą na expienie.
Łowienie zdobywa szczególną wartość na m.in serwerach “niestandardowych”, gdzie nie wszystkie zasoby są dostępne lub są po prostu trudno dostępne, np. na serwerze survival z mapą jakiegoś miasta w próżni, czy na skyblocku i często okazuje się, że śmiecie są cenniejsze niż skarby, są też serwery pvp, na których gracz ma dostęp do patyków i nici, dzięki czemu może zdobyć niemożliwe do zdobycia enchanty.

Łowienie jednak jest czasochłonne, na szczęście pomysłowość graczy nie ma granic i zaprojektowali sprytny mechanizm, dzięki któremu można łowić będąc AFK. Uważam osobiście, że ta farma jest bardzo OP i warto jest zostawić afka podczas spaceru z psem czy przed pójściem spać, w tym drugim wypadku warto postawić lej i skrzynie, gdyż w kilka godzin można złowić tony itemów nie mieszczących się w ekwipunku. Na niektórych serwerach są specjalne skrypty/pluginy kickujących takich afkaczy, a w gorszych przypadkach wędka może natychmiast się zniszczyć przez owe programy.

Do zbudowania są potrzebne:

• płot lub krata
  • blok dźwiękowy
  • żelazna płyta naciskowa
  • drewniana klapa
  • woda

Na początku zrób dół 4x1, postaw blok dźwiekowy na jego końcu, a na dwa bloki przed nim wlej wodę:

W źródle wody postaw płot lub kratę, a na nim żelazną płytę naciskową:

Postaw jakiś blok nad blokiem dźwiękowym i na dolnej części postawionego bloku od strony płytki postaw klapę:

Gotowe!

Aby zacząć łowić musisz wejść do wody i najechać kursorem w odpowiednim miejscu:

Jeśli kursor będzie za wysoko to jedynie otworzysz klapę i będziesz grał na notebloku, jeżeli za nisko to będziesz ciągle zarzucał spławik. Po namierzeniu przytrzymaj PPM i tyle. Możesz zablokować PPM jakąś rzeczą i iść sobie na kibel.
Mam nadzieję, że poradnik się spodobał i teraz łowienie nie ma żadnych tajemnic.

4polubienia

Zaiste, wspaniały poradnik.

Moim zdaniem wędkowanie AFK jest… trochę zbyt OP. Pozwala na zdobycie wszystkich enchantów w jedną czy dwie noce.
Osobiście zaprzestałem tej praktyki, ale jak kto lubi :woman_shrugging:

Kiedyś nie potrafiłem łowić w minecraft, ryby ciaglę zrywały mi się z haczyka, moja przynęta była słaba i wyławiałem same małe okazy. Odkad przeczytałem ten poradnik moje życie zmieniło się o 180 stopni. Teraz wyławiam same dorodne szczupaki i okonie, a inni wędkarze moga mi pozadrościć moich niesamowitych połowów.

1polubienie