Wrócimy do szkół we wrześniu?

1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach - powiedział w środę, 5.08.2020 na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski. W placówkach oświatowych nie ma być obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Dodał także: - Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia.

Wytyczne w sprawie zachowania zasad bezpieczeństwa w szkołach od 1.09.2020 zostaną wkrótce przesłane do szkół. Zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z:
-organizacją zajęć w szkole,
-wydawaniem posiłków,
-higieną, czyszczeniem,
-dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni,
-postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Tak mogą działać szkoły w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie. Te rozmowy resort chce prowadzić w regionach w drugim tygodniu sierpnia.

Plan A – tradycyjna forma kształcenia
Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Plan B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Plan C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

2polubienia

Osobiscie uważam, że wrócimy do szkół, ale po jakims czasie nie dłuższym niz 1 miesiac wrócimy do zdalnego nauczania jak zacznie sie 2 fala zakazen, albo jak ogniska zakazen wzrosna, bo przeciez jak wiadomo Koronawirus u dziecka moze przejsc bezobjawowo, czyli w tym czasie moze pojsc do sklepu dotknac 10 produktów, ktore potem dotknie kto inny i tak dalej az w koncu duza ilosc osob sie zakazi owym wriusem.