Serwer RPG w Minecraft

Serwery RPG w grze Minecraft powstawały w zasadzie prawie że od początków gry bo jeszcze za czasów bety. Z czasem wraz z rozwinięciem się pluginów, skryptów a przede wszystkim modyfikacji światy te mogły być coraz bardziej rozbudowane o dodatkowe szczegóły.

Jest to jak na tę grę niszowy gatunek. Przede wszystkim stworzenie takiego serwera jest bardzo praco i czasochłonne. Nastawienie na szybkie efekty jakie zazwyczaj widoczne są wśród młodych osób nie pomagają w kilku miesięcznych pracach. Kolejną z głównych bolączek takich serwerów jest sam brak kadr, przede wszystkim budowniczych.

Utrzymanie serwera do samych prac to kolejna kwestia która niejeden projekt pogrążyła. Ostatnia kwestią jest reklama serwera, na którą zazwyczaj brak już kasy lub czasu by zrobić ją porządnie. Błędem często okazywało się reklamowanie serwera na długo przed jego otwarciem gdyż ludzie zdążyli zapomnieć o takowym, lub hype na grę im minął.

Mimo takich rozległych problemów, serwery RPG dają najwięcej satysfakcji ze wszystkich trybów Minecraft z racji kreatywności jaką mogą się wykazać członkowie takiego serwera. Wykazać się tu mogą budowniczy, skrypterzy, technicy, graficy, pisarze lore i wielu innych. Społeczności takich serwerów także czerpią dodatkową satysfakcję z explorowania świata, zdobywania pozycji społecznej, jego historii, lokacji lub zdobywanych przedmiotów.

Dzięki temu przy udanych serwerach społeczności te nawet po latach są dość zwarte jeśli nawet sam serwer już od jakiegoś czasu nie istnieje.

Można powiedzieć że serwer taki trudno stworzyć, ale jak już powstanie i będzie działał sprawnie, zapewnia o wiele więcej satysfakcji i rozrywki zarówno twórcom jak i graczom.