Pierwszy miesiąc działalności serwera „watykańskiego"

Trochę ponad miesiąc temu stało się głośno o utworzeniu serwera Minecraft przez księdza Roberta Ballecera, pisaliśmy o tym w tym temacie - Watykański serwer Minecraft. Teraz postanowiłem sprawdzić jak serwer miewa się po pierwszym miesiącu działalności.

Myślę że najlepiej sytuację odda krótki wywiad z technikiem i administratorem serwera o nicku YouHaveTrouble.

1. Jak trafiłeś na serwer watykański?
    Po zobaczeniu jednego z pierwszych artykułów na serwerze postanowiłem sprawdzić co i jak. Miło było usłyszeć, że ktoś stara się stworzyć serwer bez toksyczności, z pierwszej ręki wiem, że nie jest to łatwe zadanie.

2. Jak zostałeś tam technikiem i adminem zarazem?
    Kiedy pierwszy raz wszedłem na serwer to był on na silniku vanilla w wersji 1.14.4. Jako, że byłem zainteresowany projektem, to zaproponowałem pomoc pod względem technicznym. Administracją zajmuję się dlatego, że bardzo szybki rozwój serwera wymaga moderacji 24/7 i każda para rąk do pracy się liczy.

3. Czemu zaangażowałeś się akurat w ten serwer?
    Serwerowi przyświeca jasny cel i oprócz mnie pracują nad nim bardzo kompetentne osoby, z którymi miło się pracuje i można się od nich wiele nauczyć.

4. Czy miałeś okazję kontaktować się z pomysłodawcą całego projektu?
    Oczywiście! Bez tego nie byłbym teraz w miejscu, w którym jestem. Padre to miły człowiek, aczkolwiek czasem ciężko przekonać go do nowych pomysłów.

5. Jak wyglądał pierwszy tydzień serwera?
    Dołączyłem podczas pierwszego dnia, wczesnym popołudniem. Pograłem tam chwilę oraz skontaktowałem się z Padre z ofertą pomocy. Jeszcze zanim została stworzona administracja serwer najechała pierwsza fala z 4chana. Nie był to jednak zmasowany atak a jedynie ok. 20 osób spamujących przekleństwami i rasistowskimi slurami. W dniu drugim i trzecim zaczęły tworzyć się początki zespołu administracji… oraz ataki DDoS. Serwer został przestawiony na silnik paper, wciąż były próby pozostania na wtedy jeszcze najnowszej wersji 1.14. W ciągu kilku kolejnych dni zrezygnowaliśmy z tej wersji i wróciliśmy do stabilniejszego 1.12.2 i tydzień zakończył się na wykrywaniu i usuwaniu lag-machine’ów którymi niektórzy próbowali spowolnić serwer,

6. Czy społeczność tego serwera to w dużej mierze Polacy?
    Polacy to według aktualnych danych trzecia największa grupa na serwerze zaraz po Brazylijczykach oraz Amerykanach.

7. Czy mógłbyś opisać jakieś kwestie techniczne związane z serwerem?
    Główny serwer (mc1) stoi obecnie na wersji 1.12.2 i jest to survival freebuild z Towny. Obawiam się, że w trosce o bezpieczeństwo nie mogę podać wiele informacji na temat kwestii technicznych.

8. Faktycznie serwer doświadczył serii ataków, wręcz zorganizowanych ze stron takich jak np. 4chan?
    Zdecydowanie. W ciągu 24 godzin przed tym wywiadem zablokowane zostało 17 ataków DDoS. Wiemy też, że 4chanowe /v nie darzy nas sympatią i zorganizowało co najmniej kilka z nich.

9. Jak sądzisz co mogło być tego przyczyną?
    Najbardziej intensywne i liczne ataki rozpoczęły się zaraz po filmie FitMC. Serwer był przez to niegrywalny przez dobre kilka godzin. Krótko potem uzyskaliśmy pomoc od Cloudflare w ramach ich projektu Galileo. Po tym nie było już żadnych większych problemów. Myślę że w tym przypadku po prostu przyciągnęliśmy uwagę wielu osób grających na 2b2t, a to gama charakterów tak szeroka, że nieważne co byśmy robili, znalazłaby się grupa osób, której by się to nie spodobało. Do ataków zapewne przyczyniły się także tytuły artykułów, jakie się na jego temat ukazały. W większości z nich użyto błędnego stwierdzenia, że to “serwer watykanu”. Nie. To po prostu serwer, którego właścicielem jest watykański ksiądz jezuita.

10. Z perspektywy pierwszego miesiąca działalności, czy ten serwer ma przed sobą perspektywy?
    Wiele się działo przez ten miesiąc, wiele z tych spraw, które zostały naprawione powinny zostać naprawione na długo przed wystartowaniem, więc przez większość czasu byliśmy “do tyłu” z aktualnymi potrzebami, zarówno infrastruktury sieciowej jak i samych serwerów. W ciągu ostatnich kilku dni w końcu nadgoniliśmy do aktualnych spraw - od teraz może być tylko lepiej.

11. Według Ciebie cel jakim jest mniej toksyczna społeczność Minecrafta (przynajmniej na tym serwerze) jest do zrealizowania?
    Myślę, że będzie to wymagało niewyobrażalnej ilości pracy i czasu, ale myślę, że jest to możliwe. Trolle dość szybko się nudzą, kiedy nie mogą osiągnąć swojego celu, więc myślę, że za kilka miesięcy będzie można spokojnie powiedzieć, że jest to serwer z nietoksyczną społecznością. Zawsze znajdą się odizolowane przypadki, ale jesteśmy na to przygotowani i mamy narzędzia do walki z nimi.

12. I tak na koniec coś luźniejszego, czy masz jakieś anegdoty, zabawne sytuacje z owego serwera?
    Co prawda nie byłem wtedy online, ale serwer odwiedził sam papież Franciszek! Padre zebrał graczy na spawnie, a następnie przekazał klawiaturę papieżowi, który napisał do graczy “Greetings and blessings to the players of this Mine server. God be with you”. Żadna inna z moich historii prawdopodobnie nie przebije tej pierwszej, ale mam kilka w miarę ciekawych sytuacji. Stałem oko w oko z FitemMC. Fit zaczął mówić coś o najstarszym serwerze anarchii w minecraft i zaczął biegać po wodzie. Zbanowałem Fita. (https://www.youtube.com/watch?v=f9wBBDr2xus - filmik FitMC z owego zbanowania - red)
    Patrzyłem jak cały świat jednego z trolli wali mu się przed oczami kiedy jedną komendą cofnąłem godziny jego “pracy” nad lavacastem (ustawiliśmy, żeby lawa płynęła bardzo, bardzo powoli), a potem go zbanowałem.

Na koniec trochę statystyk:

• banlista serwera ma już prawie 2000 graczy oraz ip
  • na discordzie serwera jest już ponad 4500 osób
  • przez serwer ogółem przewinęło się ponad 17 tysięcy graczy, w tym około 1000 Polaków
  • średni wzrost liczby osób na discord to około 200 osób dziennie
3lajki

Przyznam, że bardzo mi się podoba inicjatywa stworzenia takiego serwera - podziwiam wytrwałość i zdeterminowanie administracji w walce z trollami i życzę im powodzenia w tym, co robią.

2lajki

Fajny artykuł, kozak serwer, grałem na nim długo.
Polecam

1lajk