Witam.
Od jakiegoś czasu zacząłem się zajmować tematem energii odnawialnej czyli takiej którą można wytworzyć za pomocą wiatru, słońca czy wody. O elektrowniach wiatrowych i wodnych nie będę na razie pisał (może kiedyś). Temat ten będzie o panelach słonecznych (solarnych) zbudowanych z krzemu.
Kilka lat temu za 1 panel słoneczny trzeba było zapłacić ponad 2 - 3 razy drożej niż dziś. Cena zaczęła spadać jak panele uzyskiwały coraz większą sprawność i pojawiały się nowsze i coraz wydajniejsze. Panele słoneczne w obecnych czasach mają bardzo szerokie zastosowania. Spotyka się je w kalkulatorach, lampkach ogrodowych, powerbankach, na dachach domów i wszędzie tam gdzie prąd wytwarzany jest za pomocą światła (chodzi o światło słoneczne i dzienne).
Są 3 rodzaje paneli słonecznych:
- polikrystaliczne (mają niebieski kolor, ich sprawność sięga do 18%, zastosowanie do instalacji solarnych, elektroniki, lamp ogrodowych itp)
- monokrystaliczne (kolor czarny, sprawność do 22%, zastosowanie głównie do instalacji solarnych z powodu największej sprawności)
- amorficzne (szklane, podobne do monokrystalicznych, sprawność do 10%, zastosowanie do instalacji solarnych (teraz rzadko je się do tego używa) do elektroniki, lamp solarnych, urządzeń elektronicznych takich jak kalkulatory)
Po lewej stronie panel monokrystaliczny a po prawej polikrystaliczny
Łączenie paneli (tylko w teorii).
Panele można łączyć na 3 sposoby. Połączenie szeregowe, równoległe i mieszane. Łącząc panele szeregowo uzyskujemy sumę napięć wszystkich paneli i prąd bez zmian (przykładowo 1 płytka polikrystalicznego krzemu ma 0,5V 100mA razy 6 to wyjdzie 3V a prąd bez zmian.
Łącząc panele równolegle uzyskujemy sumę prądu wszystkich paneli i napięcie bez zmian (przykładowo 0,5V 100mA razy 6 to wyjdzie 0,5V 600mA.
Łącząc panele sposobem mieszanym czyli szeregowo równolegle uzyskujemy sumę napięć z połączenia szeregowego i sumę prądu z połączenia równoległego (przykładowo szeregowo 0,5V 100mA razy 6 to wyjdzie 3V 100mA, równolegle 0,5V 100mA razy 6 to wyjdzie 0,5V 600mA i suma tych dwóch połączeń to 3V 600mA)
Połączenie szeregowe i równoległe
Połączenie szeregowe
Połączenie mieszane (szeregowo równoległe)
Przykładowy mój panel słoneczny z odzysku. Został wyciągnięty z popsutego powerbanka.
Panel amorficzny szeroko stosowany w solarnych lampkach ogrodowych z powodu niskich kosztów w produkcji. Zbudowany jest on ze szklanej płytki a na płytce są “natryskiwane” warstwy półprzewodników.
Struktura panela polikrystalicznego
Życzę powodzenia w zabawie z panelami słonecznymi!
Po więcej informacji odsyłam do tego artykułu.
http://planergia.pl/post/rodzaje-paneli-fotowoltaicznych