[NationStates] Ciekawa gra, którą mało kto zna, czyli internetowy symulator państwa

Zapewne gdybym spytał się Was, co to NationStates, zdecydowana z Was nie byłaby w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to gra internetowa, która nie jest specjalnie znana w Polsce, a zasadniczo jest grą ciekawą (przynajmniej dla mnie) - z tego względu pozwolę sobie Wam ją przybliżyć w tym poście.

Uwaga: NationStates jest grą, która wymaga znajomości języka angielskiego.

Jak już wspominałem, NationStates jest anglojęzyczną grą internetową. Symuluje ona Twoje państwo oraz jego problemy (ang. issues - za pomocą udzielania na nie odpowiedzi jesteście w stanie zmieniać pewne parametry Waszego państwa). Posiada również forum z dużą społecznością; można tam dołączyć się do jakiegoś wątku poświęconego roleplay, pograć w gry forumowe (co nie powinno być większym zaskoczeniem) lub przedyskutować obecne problemy polityczne. Warto zaznaczyć, że Waszego państwa nikt Wam nie może zniszczyć - dzięki temu nie stracicie efektów swojej pracy w momencie gdy jakiś xxxJareKPrOGameRxxx po wykupieniu jakiejś waluty in-game zrówna Wasze państwo z ziemią. Wasze państwo może zniknąć wtedy i tylko wtedy, kiedy nie będziecie od dłuższego czasu aktywni w grze lub zostanie usunięte przez moderację. Drugi przypadek oczywiście nastąpi wtedy i tylko wtedy, jeśli będziecie w rażący sposób łamać regulamin.

Skoro już mniej więcej wiecie, o co chodzi w NationStates, przejdźmy do strony internetowej tejże gry. Znajduje się ona pod adresem nationstates.net . Po wejściu na stronę możemy utworzyć nasze państwo, klikając opcję “Create a Nation”. Waszym oczom powinien ukazać się formularz który zdeterminuje w dużej części startowe “poglądy” waszego państwa. Następnie wyświetli wam się okno, w którym będziecie mogli wpisać dane waszego państwa - nazwę, zwierzę narodowe, motto i inne takie cuda; większość z nich będziecie mogli potem zmienić (poza nazwą - w niej możecie zmieniać później tylko wielkość liter!). Oczywiście warto podać również swój email - nie muszę chyba tłumaczyć, dlaczego.

Okej, po wypełnieniu tych formularzy pojawiła nam się “strona” państwa. Poniżej wkleiłem przykładowy wygląd takowej:

W zależności od statystyk i innych czynników Wasz opis oczywiście będzie inaczej wyglądać. Możecie sobie “poklikać” po tym panelu i poczytać; myślę, że nie trzeba go jakoś specjalnie tłumaczyć - wszystko jest ładnie opisane - wystarczy trochę poklikać :wink:

Tym, co nas najbardziej interesuje są tzw. issues:

Jest to zasadniczo najważniejszy sposób na zmianę pewnych statystyk nacji. Na początku macie ich 4; z czasem będą pojawiać się nowe. Issue możecie również zignorować, używając przycisku “dismiss”. Wtedy Wasze statystyki nie ulegną zmianie. Statystyki są z sobą powiązane w skomplikowany sposób i trudno przewidzieć dokładnie wszystkie konsekwencje, które wynikną z Waszej decyzji.

Warto również wspomnieć, że najpewniej zaraz po rejestracji zostaniecie zalani wiadomościami z propozycją dołączenia do tzw. regionu. Region jest miejscem, w którym znajdują się państwa; z regionu do regionu można się przenosić. Ja przykładowo wraz z kilkoma innymi graczami znajdujemy się w regionie o nazwie “Fridomme”. Mile widziana jest tam każda nacja, chociaż, jak już wskazuje sama nacja - jest to region dla demokratycznych państw. Opis wszystkich mechanik regionów jest nieco obszerny; pozwolę więc sobie go teraz pominąć. Wracając do wiadomości: Jeśli Was drażnią, możecie włączyć film antyspamowy, aby ich nie otrzymywać.

Porozmawiajmy teraz o Waszej fladze. Podczas wypełniania formularza byliście w stanie wybrać tylko flagę, która była uwzględniona przez twórców gry. Możecie jednak wgrać własną; aby to zrobić, należy przejść do zakładki “Settings” i obok pola “National Flag” kliknąć “create your own flag!”. Otrzymacie wtedy możliwość wgrania tejże. Są różne generatory tychże; pozwolę sobie podać 3 przykładowe:
https://flag-designer.appspot.com
https://fakeflag.net/generator
https://tennessine.co.uk/flags/
Oczywiście nic nie szkodzi, aby użyć jakiegoś programu graficznego w celu stworzenia flagi. Nie muszę chyba mówić, że na fladze nie należy umieszczać wszelakich nieodpowiednich rzeczy.

Warto jeszcze wspomnieć o tzw. factbookach - jest to czysto element roleplay. Opisujecie tam swoją nację, wydarzenia, historię, etc. Oczywiście w języku angielskim. Nie jest to, oczywiście, obowiązkowe. Poniżej znajduje się fragment przykładowego wpisu w factbooku.

To byłoby tyle na dziś w temacie NationStates. Dajcie mi znać, jak się Wam podobał mój post i czy chcielibyście więcej informacji o tej grze. Zgłaszajcie również swoje uwagi, jeśli coś jest niezrozumiałe. Mam nadzieję, że przydał się Wam ten poradnik :smiley: .