Najstarsze do dziś aktywne serwery minecraft - Gry-SkyWare

Serwerem, który działa już od 2011 jest serwer Gry-Skyware, można go zaliczyć wielkością do serwerów średniej wielkości. Poniżej wywiady z długoletnimi członkami administracji serwera a zarazem jego weteranami.

JAQUBA

1. Jak długo istnieje już serwer, od którego roku?

od 27 października 2011 (pod nazwą Gry-Skyware). Pierwsze próby zostały podjęte w okolicach listopada 2010 (serwer postawiony u mnie w domu na wersji beta 1.5.2 który palił procesor przy 5 graczach :smile: )

2. Jak doszło do powstania serwera, kto był jego założycielem?

na Minecraft’a trafiłem podczas pisania sprawozdań na pracownię elektroniczną… tak mi się nie chciało, że zacząłem szukać jakiegoś innego zajęcia. Trafiłem na mc :)) tak mi się to spodobało, że znalazłem piracki launcher i zagrałem. okazało się że można mieć swoje serwery. Tak więc postawiłem na swoim laptopie serwer i zaprosiłem do gry swojego kolegę z klasy slaviox’a. Tak się to zaczęło. Później złożyłem osobną maszynę (tę na 6 slotów) i zaczęliśmy grać z kolegami z klasy

3. Od jakich trybów gry serwer zaczynał?

serwer zaczynał od pełnego survival+freebuild (był tylko worldguard na spawn i działki kolegów)

4. Czy serwer powstał w celu zarobku czy też dla graczy lub kumpli?

tylko i wyłącznie dla kumpli. Przez chwilę były plany by to spieniężyć ale byliśmy temu raczej przeciwni

5. Rozwój Minecrafta przez te wszystkie lata, na plus, czy raczej coraz trudniej jeśli chodzi o techniczne sprawy?

na plus. choć w okolicach wersji 1.7-1.8 i 1.12-1.13 były straszne zamieszania z API. Jednak od wersji 1.13 jestem bardzo zadowolony z postępów rozwoju tej gry :slight_smile:

6. Jakie były najtrudniejsze sytuacje na serwerze, z czego one wynikły?

oj… było tego trochę, głównie przez brak pokory i unoszenie honorem… to jeśli chodzi o czynniki ludzkie. a ze spraw technicznych to 2 razy zdarzyła się utrata danych. raz z winy hostingu a raz z mojej

7. Czy masz jakaś śmieszną sytuację lub anegdotę z serwera którą mógłbyś się podzielić?

tyle tego, że nie wiem którą wybrać…

8. Czy dasz radę w skrócie, mniej więcej opisać swoje dzieje na serwerze i sam serwer?

admin ze slavioxem, admin z KsiędzemProBOSZCZem, brak admina(sam slaviox), znów admin, znów bez admina, znów admin, technik, admin… to moje dzieje… a serwer? nie wiem jak streścić te prawie 10 lat

Dereten

1. Jak trafiłeś na ten serwer i w którym roku to było?

To były lata 2014/2015. Grając już na nieistniejącym serwerze survivalowym ancap.pl poznałem wiele ciekawych Graczy, z którymi można było wspólnie grać. Właśnie wtedy poznałem Lolikę, jedną z najlepszych budujących w świecie klocków. Opowiedziała mi o serwerze SkyWare, na którym gra. Typowy survival, świetni ludzie, można pogadać, pograć pośmiać się. Czyli to co uwielbiam najbardziej. Wiadomo ciekawość to pierwszy stopień do piekła ale chęć sprawdzenia co tam się dzieje była silniejsza, więc dzięki niej zawdzięczam przybycie na serwer SkyWare.

2. Jak trafiłeś do administracji serwera?

Mógłbym powiedzieć, że od wejścia pierwszy raz na serwer minęła chwila do otrzymania pierwszej rangi serwerowej. Przez wiele lat w społeczności internetowej lubiłem coś tworzyć, być czegoś częścią. W tym wypadku była to pomoc w tworzeniu stron internetowych jak i budowania for tematycznych. To już było takie zboczenie zawodowe, które spowodowało sprawdzania wyglądu, rozmieszczenia, ogólnego układu stron czy for oraz pomysły jak to usprawnić, co dodać lub usunąć. Tak jak na poprzednim serwerze byłem współtwórcą forum (jedynego miejsca kontaktowania się z ekipą) tak na SkyWare pierwsze co chciałem zobaczyć to forum. No wrażenie piorunujące, niestety z tej negatywnej strony. Do tej pory pamiętam “oczojebne” białe tło z przebijającą się jasną zielenią. Pierwsza myśl - spalić. Jednakże dodając pomysły na doprowadzenie forum dla przyjemnego korzystania otrzymałem propozycje stworzenia od podstaw z zachowaniem bazy. Długo się nie zastanawiałem i zacząłem współprace jako Administrator forum. To była moja pierwsza ranga administracyjna na serwerze.

3. Czy dasz radę w skrócie, mniej więcej opisać swoje dzieje na serwerze i sam serwer?

Tak jak wyżej wspomniałem. Graczem długo nie byłem. Od razu przystąpiłem do współpracy co w kolejnych etapach zaowocowało do tego stopnia, iż mamy już 2020 rok, a ja nadal jestem na serwerze ale już jako Główny Admin. Serwer sam w sobie istnieje od 27 października 2011 roku. W tym okresie nie było jeszcze tak zwanej “bomby serwerowej” gdzie można było spotkać serwer przy serwerze więc o ilości Graczy nie trzeba było się martwić. Serwer posiadał 50 slotów (zawsze były zapełnione). Administracja była różnorodna wiekowo. Liczyły się umiejętności radzenia sobie z problemami jak i tworzenie kolejnych aktualizacji i nowości na serwerze. Uważam że to były najlepsze czasy dla serwerów Minecraft. Jak każdy serwer miał swoje wzloty i upadki tak i SkyWare miało podobnie. Bywały takie tygodnie gdzie serwer był dosłownie pusty. Ilość graczy zachowywała się jak sinusoida, pojawiali się i znikali. Stali bywalcy i weterani wykruszali się. Życie dorosłe, coraz mniej czasu. To jest normalne, problemem był fakt, że ludzie odchodzili ale nie było widać nowych. Mimo to działaliśmy dalej. Najważniejsze co trzymało i nadal trzyma serwer to chęć tworzenia i motywacja oraz doskonalenia swoich umiejętności w tworzeniu i prowadzeniu serwera.

4. Co się przez te wszystkie lata zmieniło?

Akurat to pytanie jest dosyć ciężkie. Uważam że to jest jak z dorastającym dzieckiem, przy którym jesteś cały czas. Tych zmian z perspektywy czasu nie widać, na bieżąco się przyzwyczajasz, zmiany nie przychodzą od razu tylko stopniowo. Natomiast ciocia, wujek czy babcia, którzy nie uczęszczają w życiu dziecka codziennie widzą jak się zmienia. I właśnie tak samo jest z serwerem. Ja jako, że jestem tutaj od długiego czasu nie widzę takich diametralnych zmian. To pytanie najlepiej było by zadać weteranom serwera. Gdybym jednak miał opisać jakąkolwiek zmianę to musiałbym to podzielić na kategorię funkcjonowania gry, struktury administracyjnej oraz kontaktu z graczami.
Na serwerze Minecraft się zmieniał na potrzeby Graczy. Zaczynaliśmy z jednym ogólnym trybem survivalowym, z czasem tworzyliśmy rozłam na FreeBuild, Survival, MiniGames, SkyBlock oraz Hardcore. Nie wszystkie działają do dziś.
Struktura administracyjna dla nie wtajemniczonych (dla Graczy) wiele zmian nie przynosiła. Natomiast ja wiem, że inaczej podchodzimy teraz do rekrutacji nowych osób do teamu. No i co ważniejsze nie ma tego chaosu w “kadrach” jaki był kiedyś.
Zmiany regulaminów i systemu karania. To się chyba wszędzie zmienia ponieważ masz pewne doświadczenie z graczami. Wiesz jak odpowiedzieć, zareagować czy pomóc. Mamy system pomocy w stałych problemach oraz ujednoliconą tabele kar za przewinienia.

5. Co według Ciebie jest powodem iż serwer trzyma się już tak długo?

Jak już wspomniałem to dzięki motywacji. Nie robimy tego dla pieniędzy jak co niektórzy. Robimy to dla doskonalenia własnego doświadczenia. Robimy to dla Graczy, by mieli miejsce na spokojną grę, nawiązywanie nowych znajomości. Nie zamierzamy zrezygnować i działać będziemy nadal. Nasza praca jest doceniana i to nas satysfakcjonuje. Cały czas wprowadzamy pomysły i propozycje. Po prostu chcemy istnieć i być aktywni dla społeczeństwa o różnej grupie wiekowej.

6. Czy byłbyś w stanie przytoczyć jakieś ciekawe lub po prostu zabawne sytuacje z serwera?

Dla Graczy to może nie jest zabawne, lecz dla Administracji tylko jedno mam w głowie. “Przypadkowe” zawieszenie i wyłączenie serwera gdy JAQUBA nad czymś pracuje. Nawet niektórzy Gracza sami wiedzą, że gdy JAQUBA wchodzi na serwer to zaraz on padnie.

7. Czy społeczność graczy Minecraft Twoim zdaniem bardzo się zmieniła przez te wszystkie lata?

Czy to był początek serwera czy czas teraźniejszy nadal widzę ten sam schemat. Grają dorośli, grają dzieci, trolle, łamanie regulaminów, “coś dla beki”, ekipy, typowi survivalowcy. To się nie zmieni nigdy. Zmienia się zainteresowanie oraz liczba grających w samego Minecrafta.

8. W swojej ,karierze’’ administracyjnej na skyware często bywałeś adminem, co Twoim zdaniem jest najtrudniejsze w tej profesji? Czy jesteś w stanie przytoczyć konkretną sytuację?

Z każdej strony są trudności. Wiadomo jest, że Gracze postrzegają Administracje jako tych złych (w większości przypadków). Jako administrator bądź członek należący do ekipy musisz być bezstronnym. Rozwiązywać konflikty, które czasem są na prawdę trudne by doszło do kompromisu między graczami.
Nie możesz dać sobie wejść na głowę. Ale również nie możesz chłodno podchodzić do Gracza. Zła analiza, błędne podejście mogą powodować problemy w przyszłości. I tak się ciągnąć w nieskończoność. Dlatego zawsze uważam i też się do tego stosuje, że kontakt z Graczem jest najważniejszy. Widząc bieżące problemy wiesz jak poprawnie przejść przez ten sam problem w przyszłości.

Riffter

1. Jak trafiłeś na ten serwer i w którym roku to było?

Na serwer trafiłem w 2014 roku jakoś w październiku, szukałem z kolegą serwera do pogrania na różnych stronach gdzie reklamowały się serwery i tak po sprawdzeniu kilku trafiło na Skyware.

2. Jak trafiłeś do administracji serwera?

Do Administracji serwera wstąpiłem jakoś po pół roku gry. Odbywając rozmowę z Jaqubą zostałem przyjęty na rangę Moderatora.

3. Czy dasz radę w skrócie, mniej więcej opisać swoje dzieje na serwerze i sam serwer?

Cóż bywało różnie, w dużej mierze dziękuję Lolice za to że mnie wprowadziła gdyby nie ona pewnie tak dlugo by mnie tu nie było, skracając dzieje serwera można by było to porównać do paraboli, wzloty, upadki, mało graczy, wysyp administracji, wzrost graczy, duże rekrutacje. Jak to wszędzie są dobre i złe chwile.

4. Co się przez te wszystkie lata zmieniło?

Z tego co zauważyłem… podchodzimy do tego bardziej poważnie, oczywiście nie jest to nasza praca lecz jeśli mamy chwilę siadaliśmy do serwera i dłubaliśmy przy skryptach lub szkoliliśmy ludzi.

5. Co według Ciebie jest powodem iż serwer trzyma się już tak długo?

Najważniejszym powodem myślę że jest szczerość na tym serwerze… jeśli czegoś nie możemy wprowadzić mówimy to wprost, nie puszczamy pustych obietnic odnośnie super serwera 500 slotów i wszystko o czym gracz pomyśli to jest. Kolejnym aspektem myślę że jest zaangażowanie Wyższej jak i Niższej administracji którzy poświęcają swój wolny czas żeby wejść i pilnować bądź ulepszać nasz serwer. Więc sumując to myślę że głównym powodem są “Ludzie”.

6. Czy byłbyś w stanie przytoczyć jakieś ciekawe lub po prostu zabawne sytuacje z serwera?

Co do tego to powiem że ciężko, oczywiście że były takowe sytuacje lecz no pamięć już nie taka i mógłbym coś przekręcić.

7. Obecnie zajmujesz się serwerowym discordem, trudno było się przerzucić z innych komunikatorów?

Powiem Ci że discord to chyba lepsze co spotkało ogólnie community, kanały tekstowe + kanały głosowe w jednej chwili i to tak ładnie rozłożone i możliwość stworzenia swojego serwera który można ulepszać, no czego chcieć więcej :D.

8. Czy społeczność graczy Minecraft Twoim zdaniem bardzo się zmieniła przez te wszystkie lata?

Społeczność graczy Minecraft zawsze będzie się zmieniać. Jak spotykamy gracza 40 lat, spotykamy też i 13 latków i wiele innych roczników. Jeśli chodzi o SkyWare no też różnie bywa.

9. Czy uważasz brak sklepu na Skyware za dodatkowe obciążenie, problem dla serwera, czy dobrze że jest finansowany z dobrowolnych składek? Czy sądzisz że ma to wpływ na charakter serwera?

Znaczy wiesz jak to jest z płatnymi dodatkami, Ci którzy dają pieniądzę i coś za tą dostają mówią że to wsparcie serwera, Ci którzy nie mają pieniędzy powiedzą Pay2win. Nie każdemu dogodzisz. A myślę że sklep by charakteru serwera nie zmienił, wszyscy wiedzą że jest to dobrowolne i nikt do tego nie zmusza.