Naczaśnik - czyli przechodzenie gier na czas

Naczaśnik czyli kto? No właśnie, termin ten powstał dopiero dziś i znając oddziaływanie youtubera który je stworzył możliwe że słowo to wejdzie do powszechnego użytku, tak jak niegdyś spopularyzowany (lecz nie wymyślony przez niego) dzban.

Jak widać poniżej jego fani nie próżnują i już zdążyli dodać notkę w wirtualnym miejskim słowniku:
https://www.miejski.pl/slowo-naczaśnik

Tym którym nie chce się klikać naczaśnik to nasz polski odpowiednik speedrunera, a owi speedrunerzy zajmują się jak najszybszym przejściem gry, często wykorzystując różnorakie sztuczki, bugi, błędy i niedopatrzenia twórców.

Zapewne wielu z Was czytających owy tekst przynajmniej raz zahaczyła o podobne filmiki, więc nie będę ich tu wklejał dla przykładu, kto nie widział niech odpali yt znajdzie od razu.

Moim zdaniem jest to ciekawy rodzaj rozgrywki, daje nawet trochę adrenaliny, wszak bije się w tym nawet rekordy. Jednak nie sądzę by każda gra nadawała się do rywalizacji, lub wręcz zawodów w najszybszym przejściu. Przede wszystkim sandboxy typu Minecraft, różne gry oparte na losowości szans w znalezieniu skarbów, szans krytycznych itd. Im więcej losowości w grze tym mniej zależy od samego gracza, a to z kolei odbiera sens rywalizacji.

A co Wy sądzicie o naczaśnictwie aka speedrun ?

Wydawało mi się, że przed speedrunami mówiliśmy zwyczajnie “na czas”.
Naczaśnik jest dłuższe, kojarzy się praktycznie wyłącznie z naleśnikiem.
Żenada, wymyślone na siłę według mnie.

Link do słownika nie przekierowuje do działającej strony. Może skasowali to słowo z portalu.

Owszem, ale owy youtuber ma jednak spory wpływ jeśli chodzi o słowa i nie tylko o nie. Naczaśnik zresztą określa człowieka który robi te speedruny, nie je same.

Co do słowa z portalu, cóż, ktoś tam wstawił góra godzinę po wstawieniu filmu, może jakiś wymogów nie spełniło i zdjęli.

Nie wiem jak można nazwać coś co wyszło z ust Wielkiego Mistrza Klocucha ,żenadą".

Nie skasowali, po prostu Fegorath “zjadł” ostatnią literę w linku. Oto działający link: https://www.miejski.pl/slowo-naczaśnik

1polubienie