Minecraft Java - zapowiedź przejścia na konta Microsoftu

Microsoft i Mojang postanowiły chyba zwalczyć wersje pirackie, wersji Java gry. Już za kilka miesięcy (prawdopodobnie początek 2021 roku) każdy posiadacz Minecraft Java będzie zobowiązany do założenia konta Microsoft. Inaczej bez użycia owego konta nie będzie mógł grać.

Instrukcje jak to zrobić Mojang będzie wysyłał na e-mail, pokazywał na kanale Youtube lub poprzez support gry. Przy okazji jednak oferują dodatkową zawartość:

• dodatkowe zabezpieczenia konta
  • wszystkie gry Microsoftu oraz Mojang na jednym koncie
  • zwiększona kontrola rodzicielska
  • możliwość blokady chat i zaproszeń ( jednak nie napisano do czego konkretnie się to odnosi)
  • każde konto otrzyma specjalną pelerynę

Dodatkowy filmik na ten temat:

Co myślicie o tych przenosinach, są korzystne czy niekorzystne dla graczy?

Microsoft i Mojang postanowiły chyba zwalczyć wersje pirackie, wersji Java gry.

Akurat tutaj prawdopodobnie nic się nie zmieni. Nie mówili nic o zmianach w systemie tokenów, a jedynie w sposobie uzyskiwania takowego (logowaniu). Metoda “gdy proszą cię o token, zwróć zero” prawdopodobnie wciąż będzie działać.

• możliwość blokady chat i zaproszeń ( jednak nie napisano do czego konkretnie się to odnosi)

Chodzi prawdopodobnie o integrację tego, co dzieje się w obecnych snapshotach (menu Social Interactions, które pozwala blokować ludzi na chacie + zaproszenia do Realms), ze znajomymi i blokadami z Xbox Live.

Jeśli chodzi o te zaproszenia, to mogłoby być ciekawe, ale znając Mojang, nie będzie. System sprawdzenia, gdzie gra znajomy, oraz dołączenia do niego jednym kliknięciem byłby całkiem fajny.

Należałoby też dodać, że, według zapowiedzi, wszystko będzie działać identycznie. Jedyne co się zmienia, to wspomniany system logowania.

To może wprowadzić trochę zamieszania wśród nieoficjalnych launcherów, ale twórca MultiMC (i jednocześnie pracownik Mojangu, pracujący nad oficjalnym launcherem) powiedział, że nie będzie to trudne w implementacji, więc raczej nie ma o co się martwić:

Źródło: https://github.com/MultiMC/MultiMC5/issues/3392

Było też wspomniane, że migracja nie będzie dotyczyć wszystkich graczy jednocześnie, a będzie się odbywała partiami.

Jeśli chodzi o moją opinię:

Sama migracja konta nie przeszkadza mi bardzo, ponieważ rozumiem punkt widzenia Microsoftu. Po co mają mieć kilka różnych rodzajów kont, jeśli mogą mieć jeden, który jest faktycznie bardziej bezpieczny?

Natomiast boję się trochę niezapowiedzianych/nieprzewidzianych problemów. Jeśli cokolwiek może pójść nie tak, to pewnie tak będzie :​P

Dwa główne problemy, które wydają mi się realne:

• Stare, opuszczone konta - Co się z nimi stanie? Jeśli ktoś wróci do gry po kilku latach przerwy, i okaże się, że jego konto po prostu zniknęło, bo go nie przemigrował, to może być bardzo nieprzyjemnie. Strata pieniędzy oraz wartości sentymentalnej.
  • Konieczność założenia konta MS - Ktoś spyta, co to za problem? Mianowicie, gdy kupowałeś Minecrafta, zgadzałeś się na EULA Minecrafta. Well, teraz też musisz się na nie zgodzić, ale dodatkowo musisz zgodzić się na ToS Microsoftu przy tworzeniu konta MS, jeśli wcześniej takiego nie miałeś. Osobiście nie mam dużych problemów z MS (poza tym, że robią słaby soft), ale niektórzy mogą takowe mieć.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na pelerynkę - teraz każdy będzie takową miał, więc nie będą one od tej pory w żaden sposób ekskluzywne. Przy okazji pelerynek w oficjalnym artykule pojawiło się też to:

image

Źródło: https://www.minecraft.net/en-us/article/java-edition-moving-house

Mam nadzieję, że to nie mikropłatności w Javie…

2 polubienia