Launcher Zyczu - czyli jak to z tymi keylogerami było

Witajcie, tym artykułem rozpoczynamy cykl reportaży o sprawach ważnych, ciekawych lub niewyjaśnionych związanych ze społecznością Minecrafta.

Pierwszym tematem reportażu sięgającym aż 2013 r. jest kwestia niegdyś bardzo popularnego launchera stworzonego przez Zyczu. Stworzonego najprawdopodobniej najpierw jedynie by zwiększyć zasięgi na swoim serwerze minecraft. Popularność launchera stała się tak duża iż Zyczu chciał wprowadzić jakieś przypisanie działania owego launchera jedynie do swojego serwera. To się nie udało do końca.

Problemem były osoby ze zmiennym IP oraz korzystanie z innych launcherów, stąd wynikła cała sprawa z owymi podejrzanymi frazami Co też i Zyczu sam wyjaśnił na pewnym forum

które go atakowało i które potem odpuściło. Tyle o samym launcherze, ważniejsza jest kwestia skąd się wzięła ta cała nagonka na ów launcher?

W tym miejscu znalazłby się wywiad z Zyczu, jednak z racji jego nikłej aktywności zarówno na Discordzie jak i na serwerze gdzie jest właścicielem, nie udało mi się uzyskać odpowiedzi. Być może uda się ów wywiad przeprowadzić w przyszłości. [red.]

Wszystko zaczęło się od uwagi zgłoszonej na pewnym forum przez użytkownika (nick z racji prośby do wiadomości redakcji) iż jest coś podejrzanego w kodzie launchera (ale nie było twierdzenia że to keyloger itd.). Z racji tego iż z ówczesnego forum korzystało mnóstwo ludzi w wieku 13 i mniej lat to i podejście do tego było bezrefleksyjne, wręcz bezmyślne. Wystarczyło że ktoś puścił na owym forum iż to najpewniej keylogger,


scam i wirus (dalsze posty). Potem z owego forum poszła seria ataków na serwer i stronę Zycza, raz z racji owych domniemanych scamów i wirusów, dwa postanowiono zniszczyć ów launcher i Zycza za to że popiera piractwo (mimo iż sam twórca gry Notch, nie miał nic przeciwko piraceniu).

Ale nawet jeśli owe forum w owym czasie było dość popularne nie tłumaczy to aż takiego rozprzestrzenienia się owych plotek. Zaszło tu kilka spraw które sprawiły iż wieść się rozniosła daleko.

Pierwszą z tych spraw była mała wiedza tej ówczesnej młodszej części społeczności która każdy wirus, stracenie konta,komunikat antywirusa, niedziałający komp itd. przypisywała owemu launcherowi uwiarygadniając owe plotki w oczach innych. Najczęściej jednak okazywało się iż sam launcher pobierano z innych niż oficjalna stron które same ładowały tam swoje scamy itd.

Utrata kont zazwyczaj zachodziła bo bywały kupowane lub odkupywane z podejrzanych źródeł albo zwyczajnie kumpel kradł konto kumpla. Kto gra już dość długo w Minecraft ten wie jak często pojawiały się owe ogłoszenia kupna-sprzedaży premium lub utraty kont przez kumpli.

Drugą sprawą było to iż spora część owych dyskutantów z tamtego forum grała na ówczesnych sporych serwerach bądź zaczynała przygodę w administracjach. Do dziś idzie spokojnie znaleźć w kilku miejscach plotkę, którą potwierdziłem iż zaczęło się to rozprzestrzeniać od niegdysiejszej sieci serwerów o nazwie Polancraft i na ich trybie creative. Jak się jednak okazało, choć był jednym z pierwszych serwerów, nie tylko na tym serwerze owa plotka zaczęła się rozprzestrzeniać, więc przypisywanie tego tylko Polandcraft jest nadużyciem.

Ostatnio sprawą była coraz większa popularność youtuberów nagrywających Minecraft. Wielu twórców chciało iść na skróty zdobywając popularność wstawiając w film nośne w danym czasie hasła i robiąc pseudo-wyjaśnienia czy launcher ów ma owe scamy i wirusy czy też nie. Zazwyczaj wmawiali że ma. Jeszcze w 2018 r. powstawały tego typu filmiki.

Tak więc ta stara sprawa której początek sięga 2013 r. pokazuje jak jedna uwaga przez “głuchy telefon” innych może urosnąć do rangi ogólno-społecznościowej. Gdzie nawet próbowano zaszczuć i zniszczyć działalność jednego z jej członków. Także zanim wydamy osąd, warto wysłuchać obydwu stron konfliktu inaczej może mieć to spore konsekwencje.

I tak na koniec udało się także zdementować plotki, o pomówieniach ze strony konkurencji Zycza:
dywersji na Polandcrafcie mającą wywołać wojnę między Zyczu a nimi, przez wyrzucone z Polandcraft osoby.

3lajki

Kiedyś dzięki Zyczowi poznałem swojego najlepszego kumpla - Bonziego Buddy!