Lampki choinkowe, które kupić a na które uważać?

Witam

Ten wpis dotyczy lampek świątecznych zasilanych z gniazdka, w którym jest napięcie ~230V!

Pisze za w czasu ten wpis by ostrzec użytkowników przed kupnem “niebezpiecznych chińskich lampek” i przy okazji doradzić jakie najlepiej kupować.

W tym roku to raczej siedzimy w domu niż wychodzimy do sklepu ale ten wpis będzie ważny przez kilka następnych lat (nie tylko ten rok).

Lampki świąteczne - niebezpieczeństwa:

  • najbardziej znane niebezpieczeństwo tych lampek choinkowych to jest porażenie prądem. Nie należy zakładać lampek podłączonych do gniazdka! Może być oprawka diody/żarówki dokładnie nie zabezpieczona i wystarczy by 1 drut z przewodu wystawał z tej oprawki i już bolesne (nie wspominając o śmiertelnym) porażenie prądem jest.

  • nie zakładać lampek przeznaczonych do wnętrz na zewnątrz!

  • w przypadku przepalenia się żarówki i jej wymiany zawsze lepiej jest wypiąć komplet lampek ze spaloną żarówką z gniazdka i następnie wymienić żarówkę na takie same parametry (niecięcie, prąd) jak poprzednia.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie lampek:

  • grubość przewodu - minimalna średnica żył przewodu to jest 0.5mm2 (bez izolacji) a z izolacją >1,5mm
  • jakość wykonania (połączenie przewodów, odpowiednio zaizolowane oprawki diod/żarówek)

Zdjęcie podglądowe średnicy przewodu
images

Najczęstsze usterki:

Ułamanie się kabla przy wtyczce zasilającej lub przy oprawce. Taki komplet lampek z uszkodzonym kablem nie nadaje się do użytku. Oczywiście można wymienić samą wtyczkę ale tylko na własną odpowiedzialność.
unnamed

Tu po prawej stronie warto zwrócić uwagę na odstającą blaszkę z oprawki. Dotknięcie tej blaszki grozi porażeniem prądem!

  • pourywane kable z oprawek lub sterownika lampek migających - Najlepiej takich lampek nie używać. By urwane kable połączyć do urwanej diody/żarówki lub sterownika trzeba umieć lutować. Można też oddać komuś kto umie naprawiać lampki.

Unikajcie zakupu tych lampek z cienkimi kablami
704449_0
unnamed

Najlepiej bierzcie te co mają grube kable. Takie lampki są bardziej wytrzymalsze niż te z cienkimi kablami. Kable nie urywają się (no chyba że się je mocno pociągnie) i są wytrzymalsze.
LED-2-zarowki

Najbezpieczniejszymi lampkami zasilanymi z gniazdka są takie co mają dołączony zasilacz do zestawu!

Linki do artykułów o lampkach i filmach

1 polubienie