Kobiety grające w gry - okiem kobiet

Błądząc po internecie natrafiłem na kilka artykułów o kobietach grających w gry, lub
ich podejścia do nich. Większość z tych artykułów była moim zdaniem pełna stereotypów
albo przynajmniej mocno wyolbrzymiała sytuacje.

Postanowiłem w związku z tym zapytać kilka przedstawicielek płci pięknej o ich
podejście do gier jak i stereotypów. W drugiej części reportażu która ukaże się za tydzień, o to samo zapytam mężczyzn.

Kolejność wywiadów:
KuroKichiku
minionko666
GracjaTeodiul
AyakoAbaddon
Wivyva

KuroKichiku

Fegorath
Witam, może zacznijmy od tego w jakie gry grasz, grałaś?

KuroKichiku
Swoją przygodę z grami zaczęłam od Minecrafta i Nostale. W pierwszy tytuł gram do dziś, a w Nostale praktycznie wcale. Aktualnie bardzo często gram w Lola, Fortnite, Minecraft, osu i ostatnio zaczęłam grać w Metina.

Fegorath
Czy zdarzyło Ci się ukrywać płeć w grach online, podobno często się tak zdarza według kilku artykułów na jakie natrafiłem?

KuroKichiku
Nie, nigdy nie byłam w takiej sytuacji.

Fegorath
A zdarzały się jakieś teksty typu ,kobieto do garów’’, albo zwyczajnie traktowanie gorzej bo kobieta w drużynie?

KuroKichiku
Czasami jak grałam w Lola padały teksty typu “Zmywara” i nie pamiętam żeby było coś więcej.

Fegorath
Czyli praktycznie nie doświadczyłaś jakiegoś gorszego traktowania?

KuroKichiku
Wręcz przeciwnie, osoby z którymi grałam były bardzo miłe w moją stronę, nawet jeżeli coś mi nie wychodziło.
Moi znajomi nawet twierdzą że wolą grać z dziewczynami bo są mniej toksyczne.

Fegorath
Według często przytaczanych badań wskazujących że kobiety głównie grają w gry mobilne wysnuwa się wniosek że kobiety grają przede wszystkim w mobilne klikacze i mało wymagające gry. A jeśli zdarzy się już kobiecie grać w coś typu Counter-Strike, LoL to sobie ledwo radzą. A jak Ty uważasz, jest w tym prawda?

KuroKichiku
Nie sądzę, aby było to prawdziwe. Sama czasami gram w Cs’a co prawda nie idzie mi za dobrze ale z czasem da się wszystkiego nauczyć. Tak samo miałam z Lolem pomimo, że dużo w niego gram nadal się uczę i idzie mi coraz lepiej.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

KuroKichiku
W moim przypadku w większości gier multiplayer omijam całkowicie fabułę. W jakichkolwiek innych misjach załóżmy w Nostale nigdy nie przeczytałam tego co mówi do mnie NPC.

Fegorath
A gry dla pojedynczego gracza?

KuroKichiku
To już jest inna sprawa, zazwyczaj wybieram gry które mnie zaciekawią właśnie swoją fabułą.
I gram właśnie dla niej, aby poznać całą historię.

Fegorath
Czyli do kobiet jako głównych bohaterek w grach podchodzisz raczej neutralnie, liczy sie fabuła?

KuroKichiku
Neutralnie

Fegorath
Spotkałem się też z takim przekonaniem że kobiety grają w gry by przypodobać się mężczyznom ( niekoniecznie partnerom). Co o tym sądzisz?

KuroKichiku
To już zależy od osoby, ja gram ponieważ mi się to podoba oraz jest to bardzo dobry sposób na zabicie czasu.

Fegorath
Co sądzisz o kierowaniu gier w stronę konkretnych płci, to dobry kierunek czy niepotrzebne budowanie stereotypów i podziałów?

KuroKichiku
Według mnie jest to totalnie zbędne

Fegorath
To może na zakończenie spytam o to czy gdy w jakiejś grze będącej w e-sporcie pojawi się drużyna kobiet będziesz im kibicować?

KuroKichiku
Jeżeli takowa powstanie to pewnie że tak

Fegorath
Dzięki za wywiad.

KuroKichiku
Nie ma problemu ^^
Ja również dziękuję

minionko666

Fegorath

minionko666🍙(demon Orkus)
hejo! oj w naprawdę różne gry, od minecrafta, czyli takie proste mało rozbudowane gry, po bardziej skomplikowane jak black desert online, czy też aion. Oczywiście uwielbiam też strzelanki jak Crisis, lub takie klasyki jak GTA, Wiedźmin, czy też Fallout.

Fegorath
Czy zdarzyło Ci się ukrywać płeć, zwłaszcza na serwerach mmo? Takich kwestii bywało mnóstwo w tamtejszych artykułach, wynikało z nich że jest to częste zjawisko.

nigdy nie ukrywałam tego, że jestem kobietą. Nie raz oczywiście ludzie się dziwili, że kobieta gra w takie gry, czasami ludzi byli nie mili, obrażali i wyzywali, ale mnie nigdy to nie zniechęcało. Gram by wygrać, nikt mnie nie powstrzyma

Fegorath
A słynne kobieto do garów-kuchni, lub traktowanie gorzej bo kobieta w drużynie, zdarzało się?

niestety tak, wielu ludzi nie rozumie, że kobiety równie dobrze grają w gry jak chłopacy. Zawsze byłyśmy mocno dyskryminowane w tym temacie, ale nie słusznie.

Fegorath
Jest ponoć przeświadczenie że kobiety grają w gry tylko po to by przypodobać się facetom, czy Twoim zdaniem to prawda?

absolutnie nie. Ja gram w gry, bo lubię, sprawia mi to przyjemność, ta adrenalina i rywalizacja, jest cudowna! Nie wiem czy to prawda, ale moim zdaniem facetom łatwiej jest dogadać się z kobietą, która gra w gry. Ale nie różni się to od np. kobiety-mechanika, czy też kobiety-żołnierza, faceci lubią widzieć kobiety, które umieją coś więcej, ale to nie zmienia faktu, że kobiety mogą lubieć grać w gry, zajmować się mechaniką czy też wojskowością.

Fegorath
Często powtarzane jest iż kobiety grają głównie w gry mobilne (to akurat poparte jest badaniami) ale przy okazji wysnuwa się wniosek że jak kobieta w coś gra, to gra jest łatwa, albo są to simsy, względnie właśnie gry mobilne, które no tu nie oszukujmy się w większości stanowią zwykłe klikacze z mikrotransakcjami. Jak to wygląda według Ciebie?

Każdy ma swój gust. Ja mogę lubić Black Desert Online, czy też aiona, które nie da się ukryć są skomplikowane, a niektórzy wolą Simsy lub symulatory. Wszyscy mają swój gust, niezależnie moim zdaniem od płci

Fegorath
Choć zmienia się to z każdym rokiem, to jednak kobiet grających w gry jest przeciętnie kilkakrotnie mniej w jakiejkolwiek prawie grze. Jak sądzisz czym jest to spowodowane?

szczerze? nie wiem, nigdy nie rozmyślałam nad tym, może przez to, że aktualny system rodzinny to 2+1, każdy chce robić karierę jeśli mówimy o ludziach 16+, jeżeli chodzi nam o wiek niźszy to możliwe, że rodzice dalej żyją starym stereotypowym życiem, że dziewczynki nie powinny grać w gry o zabijaniu, lub też jakiekolwiek gry.

Fegorath
To na zakończenie spytam tylko czy sądzisz że pojawiające się coraz częściej kobiety jako główne bohaterki w grach to dobry trend czy raczej bez różnicy byle fabuła i bohater byli ciekawi?

bez różnicy moim zdaniem. Ważne by grała była dobrze zrobione

Fegorath
Dzięki za wywiad

Nie ma za co :wink: mam nadzieję że nie wyszło jakoś najgorzej

GracjaTeodiul

Fegorath

GracjaTeodiul
Hejo. Gram w gry, odkąd tylko mam w domu komputer, miałam wtedy chyba z siedem lat (czerwiec 2001) i ze względu na starszych braci dostęp do gier, w które prawdopodobnie nie powinnam była grać, ale bardzo dobrze pamiętam GTA III i pierwszą Mafię, razem z Medal of Honor: Allied Assault i Battlefield 1942, w późniejszych latach sięgałam jeszcze do GTA San Andreas, który pozostaje u mnie ulubioną częścią serii, Mafii II i, w tym momencie nie pamiętam której części, ale któregoś nowszego Battlefielda, w którego grałam online w liceum. Poza tym jestem z Simsami od pierwszej osłony serii, właśnie wyczekuję na wyjście kolejnego dodatku do The Sims 4 w czerwcu, zrobiłam 100% w wielu wcześniejszych grach LEGO, zanim nie stały się tak bardzo receptywne, spędziłam swoje godziny w Don’t Starve, bardzo długie godziny w serii Cultures i z pierwszymi dwiema odsłonami Twierdzy, Cities Skylines, starszymi SimCity, bodajże SimCity3000, mam też czuły punkt dla hack’n’slashy, do głowy przychodzi mi w tej chwili głównie Victor Vran, ale zaczynałam od Dungeon Siege. W ostatnich latach to wszystko zdominował Minecraft, zwłaszcza odkąd obecna jestem na serwerach i wciągnęła mnie społeczność, stał się czymś więcej niż grą.

Fegorath
Czyli widzę głównie gry dla pojedynczego gracza, oprócz Minecrafta miałaś jakieś doświadczenia z grami mmo lub strzelankami online?

GracjaTeodiul
To jest zupełnie osobny rozdział! To jakiś czas coś mnie wciągało w okresie gimnazjum/liceum. Tylko Ogame, Ikariam i stare Plemiona przychodzą mi teraz do głowy, ale pewnie było tego o wiele więcej, kojarzę też jakieś mmorpg, do którego ściągnęłam nawet laucher specjalny, ale nazwa umknęła mi z głowy. Poza tym, jak wspomniałam, w liceum biegałam z karabinem szturmowym w którymś nowym Battlefieldzie. Problemem było zazwyczaj łącze internetowe, dopiero do minecrafta zadbałam o kabel, a nie kapryśne wifi, a poza tym bardzo długo onieśmielała mnie myśl o graniu online. Nawet w tej chwili gram ze znajomymi ze studiów w przeglądarkową strategię New World Empires adaptując ją do lekkiego historycznego rp.

Fegorath
Czy zdarzyło Ci się ukrywać płeć w grach online? Takich kwestii bywało mnóstwo w tamtejszych artykułach, wynikało z nich że jest to częste zjawisko.

GracjaTeodiul
Nie przypominam sobie, żebym czuła taką potrzebę.

Fegorath
A słynne kobieto do garów-kuchni, lub traktowanie gorzej bo kobieta w drużynie, zdarzało się?

GracjaTeodiul
Być może miałam szczęście, ale nie spotkałam się z podobnym traktowaniem. Zakładam, że to może być związane z faktem, że bardzo długo poza niezbędnymi interakcjami nie “wychylałam się”, więc nikt nie poczuł, że zagrażam jego męskości na tyle, by próbować mnie spacyfikować w taki prymitywny sposób.

Fegorath
Często powtarzane jest iż kobiety grają głównie w gry mobilne (to akurat poparte jest badaniami) ale przy okazji wysnuwa się wniosek że jak kobieta w coś gra, to gra jest łatwa, albo są to Simsy, względnie właśnie gry mobilne zazwyczaj będące zwykłymi klikaczami. Jak to wygląda według Ciebie?

GracjaTeodiul
Z własnego doświadczenia, w bezmyślne klikacze zdarzało mi się klikać podczas nudnych wykładów. Chyba, że to Cookie Clicker, w którego właśnie z ciekawości weszłam i nadal pamięta moje 46 tredecylionów ciasteczek, prawdopodobnie zcheatowanych, bo chciałam zobaczyć jakąś aktualizację. Poza tym, muszę przyznać, moja mama gra w gry mobilne, głównie rzeczy polegające na budowaniu farmy/miasteczka, ale kiedy chce jej się, wyciąga swojego laptopa i rusza jakieś starsze strategie, o których wspominałam wcześniej, w Simsy też zdarzało jej się grać. Zakładam, że chodzi tutaj o to, jak decyduje się spędzać czas wolny, który kobiety, ze względu na wpajane normy społeczne, nie uznają za wolny, a za taki, kiedy można coś jeszcze zrobić. Poza tym dochodzą właśnie stereotypy, że niektóre gry nie są dla nich, w związku z czym jest ich tam mniej, co potwierdza stereotypy, koło toczy się dalej.

Fegorath
Czy Twoim zdaniem kobiety są gorsze w jakiś konkretnych typach gier, czy płeć nie ma tu znaczenia? No chyba że bywają gorsze z tego co wspomniałaś powyżej, że normy społeczne sprawiają iż kobiety grają przeciętnie mniej a tym samym mają mniej przećwiczoną dana grę.

GracjaTeodiul
Według mnie płeć absolutnie nie ma znaczenia. Kwestia czasu spędzonego w grach na pewno ma znaczenie i to niemałe, jest też kwestia wpajania danych systemów wartości powiązanych z tymi normami społecznymi, np. stosunek do przemocy czy rodziny, co wiąże się właśnie z Simsami.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

GracjaTeodiul
Cieszę się, z każdej kolejnej postaci kobiecej, więc zdecydowanie tak, uważam to za dobry trend. I nie powiedziałabym, że są wstawiane na siłę. Nie chce odbiegać zbytnio od tematu, ale podobnie jest z obecnością kobiet w historiografii, po prostu dopiero w ostatnich latach, w przypadku historii raczej dekadach, dociera, że kobiety to około połowa populacji. Lara Croft, obecna od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, obecnie wygląda współcześnie o wiele bardziej naturalnie, ale była i wybrano ją – kwestia przedstawiania kobiet jako takich to przecież osobny i także coraz częściej podnoszony problem. Pamiętam też swoją radość, że w Dungeon Siege mogłam grać postacią kobiecą – to miało bardzo duże znaczenie dla kilkuletniej mnie. Odwracając sytuację, wyobrażasz sobie, że ktoś stwierdzi, że postać jest na siłę mężczyzną?

Fegorath
Myślę że może się to zdarzyć np. takiego Life is strange (tej pierwszej części) nie wyobrażam sobie by głównym bohaterem był facet. Horizon Zero Dawn, cóż chyba lepiej pasuje tam Aloy niż jakiś facet, choć możliwe że to kwestia przyzwyczajenia i dobrej fabuły. W The last of us 2 - według wycieków jest postać Abby (mam nadzieję że nie pokręciłem imienia) która mówiąc lekko bardzo już wnerwiła fanów gry. A co do Lary Croft to kwestia przedstawiania postaci kobiecych w grach nadaje się na jakiś inny reportaż.

Kontynuując jednak wywiad, zauważyłem powtarzającą się kwestię w kilku artykułach iż kobiety grają w gry by przypodobać się mężczyznom. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat, coś takiego rzeczywiście zachodzi?

GracjaTeodiul
Będę szczera, nie wiem. Nigdy się z tym osobiście nie spotkałam, ale obie płci robią bardzo różne rzeczy, żeby przypodobać się atrakcyjnym dla nich osobom, więc nie można wykluczać też kwestii gier komputerowych. Mój obecny partner też jest graczem, ale zauważyliśmy, że oczekujemy po tym doświadczeniu innych rzeczy, chociaż, jak twierdzi, jestem największym “graczem” z jego znajomych, nie tylko kobiet. Nie wyobrażam sobie jednak siebie mającej usiąść do Army, chyba że dla żartu albo eksperymentu.

Fegorath
To tak na zakończenie spytam tylko czy pochwalasz podział na gry dedykowane konkretnej płci, czy raczej ta branża powinna być od tego podziału wolna?

GracjaTeodiul
Rynek gier jest właśnie rynkiem, branżą i oczywiste jest dla mnie, że produkt targetowany jest w jakąś grupę, np płeć, ale wraz z rozpowszechnianiem się teorii o płynności płci mam nadzieję, że ta kwestia ulegnie rozmyciu. Nie spodziewam się szybko znaczących transseksualnych postaci, jednak jest to jednak grupa docelowa, której znaczenie w którymś momencie, według mnie, zostanie dostrzeżone.

Fegorath
Dziękuję za wywiad

GracjaTeodiul
Proszę.

AyakoAbaddon

Fegorath

AyakoAbaddon
Witam szanownego pana, grałam w wiele gier a miedzy innymi w counter strike każda część, league of legends, gta praktycznie wszystkie części, Gothic każda część, Garrys moda, The Elder Scrolls każda część, Magica 2, Mount and Blade, PAYDAY 2, Rainbow Six Siege, Terraria, minecarft, margonem Uncharted każda część, róźne symulatory oraz wiele innych.

Fegorath
Czy zdarzyło Ci się ukrywać płeć w grach online? Takich kwestii bywało mnóstwo w tamtejszych artykułach, wynikało z nich że jest to częste zjawisko.

AyakoAbaddon
Na początku ukrywałam się ze względu na bardzo częste dyskryminowanie kobiet w internecie. Jednakże po niedługim czasie przestałam ukrywać fakt, że jestem kobietą i raczej byłam z tego dumna. Na początku były problemy z akceptacją aczkolwiek nie zmienię tego jaka jest a raczej wręcz przeciwnie, dobrze jest udowodnić komuś że się myli w kwestiach co do mojej płci.

Fegorath
Czyli kobieto do garów-kuchni, lub traktowanie gorzej bo kobieta w drużynie, zdarzało się?

AyakoAbaddon
Tak, zdarzyło mi się dość często podczas rozgrywki z “randomami” usłyszeć takie słowa. W niektórych grach online do komunikacji ważnych informacji zawsze były używane mikrofony więc jak inni po prostu go używałam po czym słyszałam słowa “mikro +13” bądź “spadaj do kuchni zmywaro”. Przyznam że nie było to miłe.

Fegorath
Sądzisz że to bardziej były durne żarty czy rzeczywiście tak myślą tamte osoby?

AyakoAbaddon
Trudno mi powiedzieć, wiem z doświadczenia że są osoby które lubią docinać innym żeby się popisać przed znajomymi ale bywają też ludzie którzy rzeczywiście są tymi rasistami którzy mówią co im się nie podoba u innych.

Fegorath

AyakoAbaddon
Wydaje mi się ze jest to spowodowane częstszym zainteresowaniem kobiet grami i żeby nie było to zbyt seksistowskie. Wydaje mi się ze w niektórych grach jest to robione na sile i przesadzone ale jest to tez wymuszane lekko przez graczy. Moim zdaniem w grach najważniejsza jest fabuła i rozgrywka a nie postać która gramy

Fegorath
Co sądzisz o mało widocznych lub wręcz braku drużyn żeńskich w e-sporcie? Niedawno opublikowano dokumentalny film o Polskim League o Legends, co prawda były tam grające w grę kobiety, ale żadnej z jakiejkolwiek drużyny. Można by wysnuć z tego filmu wniosek że kobiety głownie zajmują się cosplayem i góra grą ze znajomymi.

AyakoAbaddon
Powiem tak, z własnego doświadczenia wiem, że kobietom ciężko się gdziekolwiek “wybić”. Sama byłam w niejednej drużynie e-sportowej i powiem szczerze, że starania żeby wejść gdzieś wyżej są naprawdę wielkie. Jest taki problem że większość osób patrzy na wygląd dlatego też kobiety tak jak wspomniałeś idą bardziej w cosplay ponieważ tam mają jakiekolwiek szanse się wykazać gdyż w grze bardzo często słyszymy obelgi lub prowokacje. Drużyny kobiece bardzo często się szybko rozpadają ze względu na różnice zdań oraz częste mieszanie się w to mężczyzn… My kobiety podczas rozgrywek muszę powiedzieć, że rozumiemy się doskonale, którejś coś nie wyjdzie nic się nie stało… gorzej w grze z mężczyznami.

Fegorath
Czy sądzisz że ,eksponowanie wdzięków’’ podczas gameplayów przez znaczącą reprezentację żeńską psuje wizerunek kobiet grających w gry? Czy to po prostu wykorzystanie możliwości przyciągnięcia widowni i nic więcej?

AyakoAbaddon
Tak, wydaje mi się że jest to bardziej robione pod publikę, kobiety tym bardziej ładne przyciągają widzów, szczególnie odmiennej płci. Pamiętam była taka prezenterka Kinga, generalnie bardzo ładna i dość mądrze się wypowiadała lecz na jednym z wywiadów kończącym jej karierę powiedziała, że wszystko co wiedziała o grach było napisane na kartce od jej szefa a ona sama przyznała, że ten zatrudniając ją miał na uwadze męską publikę oraz miała ona przyciągnąć jak najwięcej odbiorców. Jest to moim zdaniem wykorzystywanie płci pięknej dla zdobycia odsłon czy promowania danej marki, firmy bądź gry…

Jednakże jeśli chodzi o streamowanie kobiet na portalach sądzę, że pokazywanie swoich jak ty to ująłeś wdzięków jest bezsensowne i mogłabym dodać odrażające… Sama pewnego czasu byłam streamerką i nie powiem bo dość dobrze mi to wychodziło zwarzywszy na młody wiek i doświadczenie. Nigdy nie było u mnie “donejtów” czy kamerki ze względu na to że nie było to jeszcze tak popularne, chodź patrząc na przestrzeni czasu jeśli powrócę a mam to w planach, nie będę na siłę pokazywać siebie czy swojego ciała żeby zdobyć pieniądze czy sławę… Kobiety grające w gry na żywo powinny moim zdaniem pokazywać swoje umiejętności a nie ciało. Przez takie osoby robiona jest opinia o nas kobietach która przeszkadza w odnalezieniu odbiorców niezależącym na wyglądzie a na technice gry i sposobie mówienia poprawną polszczyzną.

Fegorath
Znalazłem w tamtych artykułach tezę iż spora część kobiet gra głównie po to by przypodobać się facetom, sądzisz że coś w tym jest czy to bardziej kwestia indywidualna niż jakaś norma społeczna?

AyakoAbaddon
Wydaje mi się, że raczej jest to sprawa indywidualna, fakt zdarzają się kobiety które chcą w ten sposób zaimponować mężczyzną lecz nie uważam to za jakąś większość.

Fegorath
Dziękuję za wywiad

Wivyva

Fegorath

Wivyva
W większości to lol, minecraft, uncharted, ale to niestety w 4 część udało mi się zagrać, coś z klasyków crash bandicoot, assasin kiedyś tam się przewinął dłuższy czas, fifka 18 była, metin 2 też się tam gdzieś przewijał oraz moja wielka miłość od kiedy pamiętam Tekken i to nie zależnie jaka wersja.

Fegorath

Wivyva
Raczej nie ukrywałam się z tym, że jestem kobietą. Jeśli trafiały się jakieś nieprzyjemne komentarze w moją stronę, to starałam się je ignorować.

Fegorath

Wivyva
Uważam, że nie powinno się wciskać na siłę kobiet tam gdzie są nie potrzebne, bo taki trend. Do fabuły ma pasować postać, która ma dość ważną część w niej i nie musi być to kobieta.

Fegorath
Co sądzisz o braku reprezentacji kobiet w e-sporcie lub ich marginalnej obecności?

Wivyva
Myślę, że to dlatego, że wiele kobiet boi się zakładać jakiekolwiek zespoły, przez właśnie swoją płeć i przez to, że mogą zostać wyśmiane lub jeśli już są zakładane, to jest im bardzo ciężko się wybić wpośród męskich drużyn, których nie dziwmy się, jest dość sporo.

Fegorath
W kilku z artykułów pojawiły się poglądy iż kobiety grają głównie dlatego by przypodobać się facetom, i to niekoniecznie swoim. Według Ciebie to w jakimś stopniu prawda?

Wivyva
W pewnym stopniu to prawda, znam parę takich dziewczyn które zaczęły grać w daną grę, tylko po to, żeby przypodobać się jakiemuś facetowi. Potrafiły grać okropnie, ale w czasami się to udawało, co mnie dość dziwi.

Fegorath
Co sądzisz o streamerkach grających w gry i ich częstym ,eksponowaniu wdzięków’’ w celu wybicia się? Czy niepotrzebnie psują wizerunek grających kobiet czy też zwyczajnie korzystają z możliwości?

Wivyva
Uważam, że psuje to wizerunek grających kobiet, bo nie dziwmy się, nie każda jest ładna, a dobre potrafi grać, a te które “eksponują wdzięki” stoją na dość średnim poziomie, chodź nie każda. Rozumiem korzystać z możliwości wybicia się, ale można znaleźć inny sposób, niż szukanie napalonych facetów.

Fegorath
Według badań przybywa kobiet grających w gry, jednak powstał wraz z tym pogląd wynikający także z owych badań że kobiety grają głównie w gry mobilne, a na reszcie platform w jakieś proste gry typu simsy. Czy sądzisz że kobiety unikają bardziej złożonych gier, czy też nie mają przekonania do gry na innych platformach jak pc, konsola?

Wivyva
Myślę, że nie chcą się przekonać do konsol czy pc, bo najzwyczajniej się boją tego. Wolą zostać przy grach na telefon bądź zwykłych simsach i nie pchać się w “cięższe gry” na innych platformach, bo nie dadzą sobie rady, to już od razu odrzucają pomysł żeby zacząć

Fegorath
Dziękuję za wywiad

Wivyva
Ja też dziękuje

7polubień

:slight_smile: