Kobiety grające w gry, część 2 - męskim okiem

Oto druga część artykułu Kobiety grające w gry - okiem kobiet, tym razem zawiera wypowiedzi męskiej części społeczeństwa na owy temat.

Kolejność wywiadów:
Staniu
Somka
Lunari
Oreon
Selcior
Część wywiadów z braku czasu nie zdążyłem przeredagować, także będą dodawane trochę później.

2polubienia

Staniu

Fegorath
Co sądzisz o kobietach nagrywających gameplaye na yt, czemu tak mało ich się wybiło? Skąd ta większa reprezentacja ale na streamach? Sądzisz że to mniejsza wytrwałość w wrzucaniu materiału, niechęć do montażu, czy jakieś inne powody?

Staniu
W prawdzie nie mam dużego rozeznania pośród kobiet prowadzące gameplay na YT, jednak uważam że więcej kobiet woli stream niż zwykłe materiały na YT z dwóch powodów. Z moich obserwacji montażem filmów zajmują się przeważnie mężczyźni. Nie spotkałem się na grupach społecznościowych, kobiet które poruszałyby kwestie techniczne, związane z montażem, obróbką filmów.
Mam rażenie że kobiety w dużym stopniu stronią od kwestii technicznych. A umieszczanie materiałów na YT w głównej mierze się z tym wiąże. Prowadzenie gameplay na żywo nie wiąże się z tak dużym podejściem technicznym. Drugi powód to zapewne kwestia usposobienia samych kobiet. Wolą one zdecydowanie kontakt bezpośredni z widzami. Reagują na bieżąco na pytania widzów, a odpowiedź w komentarzu na zadane pytanie zdecydowanie odbiera ten przekaz emocjonalny którego kobiety tak bardzo lubią używać

Fegorath
Według badań kobiety stanowią już około 50 proc. wszystkich graczy jednak przy okazji podkreśla się ze większość z nich grywa w gry mobilne ( czyli przez społeczność graczy nie są uznawane). Jak sądzisz czy w jakimś stopniu prawdziwym jest pogląd z którym się spotkałem iż kobiety jeśli grają to właśnie w mało wymagające gry?

Staniu
Nie, w zupełności nie zgadzam się z tym poglądem. Kobiety potrafią czasami zdecydowanie lepiej ogrywać niektóre gry niż niejeden mężczyzna. Fakt że to mogą być odosobnione przypadki. Sądzę bardziej że kobiety wybierają gry które mają pod ręką, jeżeli spędzają czas przy komputerze to z powodzeniem ogrywają duże produkcje, jeżeli są gdzieś w trasie to grają na urządzeniach mobilnych. Jednak wybór gier jest w mojej ocenie zależny od sytuacji nie od samej gry.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

Staniu
Sądzę że płeć bohatera nie ma znaczenia, gdyż jeżeli jest obudowana dobrze fabularnie potrafi zaciekawić, będzie wciągać w swój świat. Będzie pozwalać utożsamiać się w pewnym stopniu poprzez podejmowanie decyzji co będzie skutkowało dalszym rozwojem postaci według indywidualnych preferencji to płeć przestaje mieć w tym kontekście znaczenie

Fegorath
Spotkałem się też z moim zdaniem stereotypem, jakoby kobiety grały w gry tylko po to by przypodobać się facetom (niekoniecznie swoim). Na drugiej strony barykady zaś w tym stereotypie zostały postawione kobiety próbujące odciągnąć od gier swoich partnerów gdyż same gier nie lubią. Sądzisz że cokolwiek z tego jednak się potwierdza?

Staniu
Nie, według mnie kobiety chcą też znaleźć coś dla siebie. Część kobiet pewnie zaczęła grać wraz ze swoimi mężczyznami aby wspólnie spędzić czas. Część dostrzegła w tym swoje miejsce. W tym wypadku, gry nie są ani kością niezgody ani formą przypodobania się. PO prostu kobiety lubią też grać tylko mniej to okazują.

Fegorath
A co sądzisz o widocznym ostatnio dzieleniu, lub skłanianiu się ku konkretnej płci, jak choćby gra Control, masz raczej neutralny stosunek do tego, czy jest inaczej?

Staniu
Przyznaję że nie zauważyłem nic takiego, jednak to może być kwestia że nie znam tego tytułu? Jeżeli faktycznie takie działania mają miejsce. To zastanawiam się czy nie jest to kwestia przypodobania się . Jadnak możliwe że chodzi tutaj o coś innego, kwestia pomysłu fabuły lepiej pasuje do kobiety niż mężczyzny. Dla mnie jest istotne jak gra prezentuje historię a nie to czy gram mężczyzną czy kobietą.

Fegorath
To kończąc wywiad zapytam jeszcze czy sądzisz że za te kilka, może kilkanaście lat gry przestaną być postrzegane jako głównie męska domena? A nawet równie szeroko będą promowane drużyny żeńskie w e-sporcie?

Staniu
Sądzę, że kobiety nie maja takiej potrzeby grania w gry jak mężczyźni. Mężczyźni zdecydowanie więcej spędzają czasu przed komputerem niż kobiety. I ten trend w mojej ocenie będzie bardzo długo się jeszcze utrzymywać. Jest zdecydowanie mniejsze zainteresowanie grami przez kobiety. Ale tak naprawdę nikt nie zna przyszłości i może zdarzyć się coś co zdecydowanie przyciągnie kobiety i zachęci do większego zaangażowania.

Fegorath
Dzięki za wywiad

3polubienia

Somka

Fegorath
No to zacznijmy od tego, w jakie gry grasz/grałeś?

Somka
W różne, rpg, strategie, indie, jeśli chodzi o konkretne to minecraft, mindustry, spellforce, diep.io, titan quest. Obecnie gram w minecrafta.

Fegorath
Co sądzisz o kobietach nagrywających gameplaye na yt, czemu tak mało ich się wybiło? Skąd ta większa reprezentacja ale na streamach? Sądzisz że to mniejsza wytrwałość w wrzucaniu materiału, niechęć do montażu, czy jakieś inne powody?

Somka
Mało kobiet spędza czas przed komputerem, jeszcze mniej gra w gry, a co dopiero je nagrywa i wstawia na yt. Mało ich się wybiło, bo większość w porównaniu do facetów słabiej nagrywa tzn mniej jest ciekawych, fajnych rzeczy, które potrafią wsadzić do filmu, dobrze jest to porównać do meczów piłki nożnej, mężczyźni znacznie żywiej i lepiej grają, a kobiety to nie przepadaja za ruchem, nie popychają się, nie faulują i po prostu ich gra wygląda nudniej tak jest z gameplayami na yt. Za to kobiety potrafią się wykazać np. na streamach na Twichu, gdzie nie tylko nagrywają grę ale i siebie przez np. kamerkę która wyświetla to co robią gdzieś z boku ekranu. Przy okazji wywalą cycki, założą spodnio-gacie, a jeszcze niektóre potrafią się rozbierać na streamach, bo im gorąco, a faceci lubią takie rzeczy i wyobrażają sobie merrr mrrr z nią, lubią przygadać do niej pośmiać się z nią i jak widzą że kobieta jest otwarta to i często wchodzą na streamy, cóż taka natura mężczyzn, na serwerze Voxele.pl wśród administracji występuje podobna sytuacja. Kobiety mają więcej obowiązków w domu, a więc w porównaniu do mężczyzn mogą mieć i mniej czasu na montaż filmu itp i rzadziej wstawiają filmy.

Fegorath
Czy sądzisz że eksponowanie swoich wdzięków przez streamerki, tylko szkodzi wizerunkowi grających kobiet? Czy zwyczajnie korzystają z okazji próbując się promować jak tylko da?

Somka
W teorii powinno szkodzić, powinny też posypać się komentarze typu: “jak tak można robić”, “dziwka” lub “ale ona jest głupia, zróbmy o niej mema”, nawet twitch powinien zareagować, gdyż to nie powinno być normalne, bo dzieci też mają dostęp do takich streamów. Cóż, nastały dziwne czasy i jest jak jest, wydaje mi się że gdyby streamy miały miejsce na początku tego wieku (2001-2005) to inaczej to wszystko wyglądałoby. Na pewno jest jakiś mały procent ludzi, którzy nie lubią oglądać takich streamów i pewnie go stanowią głównie dziewczyny, bo zwykle takie streamy gameplayów pod względem “fajności” są znacznie gorsze od reszty, a dupa i cycki je nie przyciągną. Obecnie jednak to mężczyźni stanowią większość ludzi oglądających streamy, choć to się zaczyna pomału zmieniać. Pamiętam też, że moja koleżanka w mc, opowiedziała mi sytuację, jak jej starsza siostra miała męża i zakazywała mu oglądanie porno, gołych bab i tych streamów o których wcześniej mówiłem.
Na pewno chcą się wypromować, jak każdy streamer, tyle że to kobiety i też nie wszystkie mają do tego odpowiednie warunki i nie mam tu na myśli tylko ich ciała. Wiele stron kiedyś robiło o tym artykuły, bo było to dziwne, ale obecnie dla każdego to norma i nie ma sensu robić z tego sensacji.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

Somka
W ostatnich latach?
Powiedziałbym że już od początku wieku, nawet i przed twórcy wciskali sporo kobiet do gry i jako główne bohaterki na masową skalę. Na początku wspomniałem o ,Spellforce’’, jest to gra z 2003 roku. Na okładce pudełka z płytą jest laska, na płycie laska, w menu głównym laska z cyckami, które zasłaniają jedynie gałęzie, na ekranie ładującym laska z bawełnianymi gaciami i można mieć bohaterkę w grze. Sens wprowadzania bohaterki kiedyś w latach 80-tych czy na początku 90-tych był tylko po to, aby uniknąć dyskryminacji, to tak jak teraz Netflix wpycha wszędzie murzynów. Potem kiedy postacie już nie były zbiorem pikseli, to dodawano do gry bohaterki po to, aby przyciągnąć kształtami uwagę mężczyzn. Jedni wolą kierować chłopami, a drudzy laskami i najczęściej do wyboru są dwie płcie i każdy jest zadowolony. Czasami postacie kobiece są wprowadzane na siłę, szczególnie w grach realistycznych, gdzie kobiety nie powinny znaleźć się w walce z oczywistych powodów, tak jak to było kiedyś na wojnach, choć tu też było parę wyjątków, których ilość zwiększała się wraz z czasem i z rozwojem stosowanej broni.
Zauważ też jak w pewnych grach wyglądają kobiety, w przeciwieństwie do facetów są bardzo szczupłe, bez mięśni i z dużymi cyckami co teoretycznie powinno mieć gorszy wpływ w walce, tak jak brody u mężczyzn. W niektórych grach, które próbują być realistyczne, na polach walki kobiety czasami nie mają praktycznie żadnej zbroi, tylko majtki i stanik z żelaza, za to faceci noszą kolczugi lub zbroje płytowe, co jest nierealistyczne, bo taka kobieta powinna umrzeć na jeden traf mieczem. Gry takie jak LOL są mocno fantastyczne choć tu też to powinno jakoś lepiej wyglądać.
Bardzo dobrze, że kobiety/bohaterki są w grach, bo czemu nie miałoby ich nie być, no ale to w granicach, w których powinniśmy się szanować. Najważniejsza w grze powinna być, fabuła i ciekawy bohater/bohaterka, a nie wygląd i kształty kobiety. Twórcy gier jednak wolą czasami iść za instynktem facetów…

Fegorath
Czy sądzisz że za te kilka, może kilkanaście lat gry przestaną być postrzegane jako głównie męska domena? A nawet równie szeroko będą promowane drużyny żeńskie w e-sporcie?

Somka
Myślę że już częściowo są spostrzegane jako domena żeńska, choć to jeszcze zależy o jakiej grze mówimy. Ludzi w domu wyręcza coraz więcej rzeczy i maszyn przez co po pracy mają więcej czasu na gry, a obowiązkami w domu zajmują się najczęściej kobiety. Są zmywarki, blendery, a niektórzy nawet kupują automatyczne kosiarki i można więcej mieć wolnego czasu. Według mnie coraz więcej kobiet będzie grało w gry, ale nigdy ta ilość nie dojdzie do 1/3 ilości ludzi grających w gry. Wynika to z różnic pomiędzy płciami i ich zainteresowań, mężczyźni lubią adrenalinę, walki, a gry dla nich to idealny sposób na zabawę i wyżycie się, bo coś ich w życiu zdenerwowało. Kobiety nie są takie “wojownicze” w wolnym czasie wolą pogadać z koleżankami, pójść na zakupy, zajmować się dzieckiem, dbać o wygląd itd. i je nie ciągną zabijanki, wolą spokojniejsze gry typu: candy crush, przebieranki (choć w to akurat grają dzieci), czy gry z końmi, jednak tak czy siak większą uwagę wolą stawiać na życie realne.
Co do drużyn e-sportowych to daleko kobietom do dorównania mężczyznom, z tego co wiem obie płcie w tym przypadku nie różnią się psychicznie niczym, więc powinny grać tak jak faceci. Jednak tu chodzi o ilości graczy, mężczyzn którzy grają całe dnie w gry jest znacznie więcej niż kobiet. Do tego e-sportem mało dziewczyn się interesuje, więc można założyć że na 1000 graczy 1 gracz będzie taki dobry i będzie chciał grać w e-sporcie i przy tym zakładając że więcej mężczyzn gra w gry i chce zostać e-sportowcami, to wyjdzie znikoma szansa, na to że to właśnie kobieta będzie dobrym e-sportowcem. Do tego tak jak wcześniej pisałem one wolą/muszą poświęcać czas na życie realne i wygląd, więc kiepsko bywa z treningami. Zawsze można promować drużyny żeńskie w e-sporcie, ale raczej nie mają szans z najlepszymi i lepiej zrobić podział na kobiecą ligę i męską.

Fegorath
Spotkałem się też z moim zdaniem stereotypem, jakoby kobiety grały w gry tylko po to by przypodobać się facetom (niekoniecznie swoim). Na drugiej stronie barykady zaś w tym stereotypie zostały postawione kobiety próbujące odciągnąć od gier swoich partnerów gdyż same gier nie lubią. Sądzisz że cokolwiek z tego jednak się potwierdza?

Somka
Na tym słabo się znam, może i jest w tym część prawdy, choć bardziej to faceci grają, aby przypodobać się kobietom i znam wiele przykładów. Na pewno kobiety próbują odciągać mężczyzn od gier, z tego co wiem nie lubią ich, jeżeli nie poświęcają dla nich czasu i siedzą przed komputerem całe dnie. Często jest to poruszany temat w odcinkach paradokumentalnych typu “dlaczego ja?” albo “trudne sprawy”. Ale wydaje mi się, że to zależy po prostu od charakteru danej osoby.

Fegorath
Czy sądzisz że kampanie reklamowe- działania, skierowane przede wszystkim do kobiet, to dobry kierunek, czy też niepotrzebne budowanie podziałów?

Somka
Nie interesuję się tym tematem, ale jak najbardziej to są dobre działania, w końcu mają na celu dotrzeć do danych ludzi. Niektórzy mogą mieć z tym problemem z akceptacją tego, ale czy słusznie to według mnie niezbyt.

Fegorath
No to tak na zakończenie, co sądzisz o traktowaniu kobiet z góry gorzej w rozgrywkach multiplayer albo docinków typu kobieta to do kuchni?

Somka
Traktowanie kobiet gorzej niż facetów w grach jest raczej nieodpowiednie, kobiety najprawdopodobniej będą gorzej grać, ale to raczej się nie zmieni. Najczęściej jednak męska społeczność oferuje im pomoc w grze od tak. Docinanie dziewczynom zwykle odbywa się w formie żartu, często jednak powoduje obrazę drugiej strony. Czasami z tym się spotykam, najczęściej gdy kobieta wypowiada się źle na jakiś temat i ktoś mówi żeby poszła do garów czy coś, ale to wtedy taki ktoś mówi na serio. Cóż, od zawsze kobiety zajmowały się domem i kuchnią, każdy do tego się przyzwyczaił. Czasami o tym narzekają, ale co wolą pracować na budowie? naprawiać samochody i urządzenia? Ugotowanie zupy to prosta czynność nie wymagająca wysiłku, choć czasochłonna. Kiedyś grałem na serwerze z frakcjami, gdzie pewna grupa dziewczyn założyła frakcje gdzie było w jej nazwie coś o lesbijkach i cisnęły każdego faceta na serwerze, bo grały lepiej. Grałem też niedawno z moją starą ekipą gdzie połowa osób to dziewczyny, grają na zjebanym easyhc, potrafią się klepać i rajdować tak jak mężczyźni, choć z drugiej strony nic nie ma trudnego w waleniu w myszkę z częstotliwością 80 Hz. Męska cześć ekipy przestała grać tam, ale dziewczyny nadal grają i dziwię się, że easyhc jeszcze im się nie znudziło, ja tam po kilku dniach umarłbym z nudów. Może kobiety lubią robić ciągle to samo i jarać tym się, nwm.

Fegorath
Dzięki za wywiad

4polubienia

Lunari’s

Fegorath
No to pierwsze pytanie, tak dla porównania z poprzednim artykułem, w jakie gry grasz/grałeś?

Lunari’s
A wiec tak, gram głownie w minecrafta, paladins oraz moją ulubiona gre wszech czasow - StarCraft II. Natomiast grałem kiedyś w League of legends, ostatnio grałem równiez w cs go, valorant oraz w Overwatcha.

Fegorath
Według badań kobiety stanowią już około 50 proc. wszystkich graczy jednak przy okazji podkreśla sie ze większość z nich grywa w gry mobilne ( czyli przez społeczność graczy nie są uznawane). Jak sądzisz czy w jakimś stopniu prawdziwym jest pogląd z którym się spotkałem iż kobiety jeśli grają to właśnie w mało wymagające gry?

Lunari’s
Myślę, że tak. Wybierają mniejsze gry, mniej wymagające - bo nie raz się spotkałem z ofensywa w stronę kobiety, bo jest kobieta, docinki typu oo, do garow, do kuchni zajmij sie domem, i takie steoretypy, ktore na codzien widze, na szcescie wraz z kolejnymi latami, zanikają juz takie stereotypy, ale nadal one wystepuja - dlatego sadze ze m.i.n przez to własnie kobiety wybieraja mniej wymagajce gry, bo my mężczyźni lubimy stawiac sobie wyzwania np gre w wymagajca gre, dlatego np w lolu wieksza spolecznosc to męźczyźni, a kobiety to jedynie małe grono, w lolu akurat jest to jeszcze zwiazane z ogromną toksycznościa. Dodam na koniec, żę mnie nie interesuje to, czy ktos jest kobietą czy mężczyzną, człowiek to czlowiek, i powinnismy szanowac sie nawzajem.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

Lunari’s
Hm… Wiele gier nie robi tego, aby okazac równosc - a tak jak napisałes idzie za trendem, na przyklad moge wziąc
aktualny protest Black Lives Matter - protest który ma na celu zastopowac rasism, niestety wiele osob nawet nie zdaje sobie sprawe co to rasizm, a i tak jest za tym protestem, również na poczatku byłem, ale gdy przeczytalem statystyki w USA ze zabitych BIALYCH przez CZARNYCH jest z 40 razy wiecej niz CZARNYCH przez BIAŁYCH to odrazu zmieniłęm zdanie i nie jestem ani po jednej ani po drugiej stronie. Wracajac do pytania - wiele mężczyzn nadal ma sredniowieczne myslenie, “chlop do pracy baba do kuchni”, co mnie strasznie denerwuje, dlaczeog tak wiele osob dyskryminuje kobiety z.w na ich plec. Co do gier, to tak jak dałem przykład BLM. wiele twórcow podaza za trendami, w tym wypadku na sile tworzenie postaci kobiecych, aby przyciagnac mężczyzn albo pokazac sie z dobrej strony - a po cichu pewnie nadal maja mysle ze sredniowiecza…

Fegorath
Czy sądzisz że za te kilka, może kilkanaście lat gry przestaną być postrzegane jako głównie męska domena? A nawet równie szeroko będą promowane drużyny żeńskie w e-sporcie?

Lunari’s
Myśle ze to dopiero za kilka pokoleń… jak nie wiecej lat, ponieważ tak to juz jest z ludzmi, informacje, stereotypy, przekonania przechodza z pokolenia na pokolenie, ale widac juz ze te pokolenia z 21 wieku juz nie maja takich stereotypow jak te pokolenia z 20wieku.

Fegorath
Co sądzisz o kobietach nagrywających gameplaye na yt, czemu tak mało ich się wybiło? Skąd ta większa reprezentacja ale na streamach? Sądzisz że to mniejsza wytrwałość w wrzucaniu materiału, niechęć do montażu, czy jakieś inne powody?

Lunari’s
Powodzenie maja te osoby które nie tylko pokazuja siebie, ale równiez swoje ciało. Niektore streamerki ktore pokazuja zbyt duzo (jak na normy) maja bardzo duze zasiegi, nawet bardzo duże. Niestety w takim swiecie zyjemy, a mniejszosc spoleczenstwa tego nie zmieni.

Fegorath
Czy sądzisz że eksponowanie swoich wdzięków przez streamerki, tylko szkodzi wizerunkowi grających kobiet? Czy zwyczajnie korzystają z okazji próbując się promować jak tylko da?

Lunari’s
Myśle, ze one nie zawsze robią to ze swojej woli, a po prostu chcą dużych zarobków etc. co do wizerunku, uwazam ze tak, to psuje - i własnie z.w na takie problem yt’uberek/streamerek które zachowuja sie normalnie, pokazuja sie normalnie jeszcze bardziej maja mniejsze zasiegi.

Fegorath
Sądzisz że z racji tego iż widownią są najczęściej napalone nastolatki, to są niejako zmuszone do takiej formy?

Lunari’s
Maja do wyboru albo male zasiegi, male zarobki jako np streamerka lola, albo wieksze zasiegi - za “obnazanie” sie na stremach.
Takie rozmyslenia czy sa zmuszone czy nie, to juz zostawiam kazdemu niech sam sobie przemyśli czy sa zmuszane do takiej formy.

Fegorath
No to może jeszcze spytam, czy sądzisz że kampanie reklamowe- działania, skierowane przede wszystkim do kobiet, jak przy grze Control to dobry kierunek, czy też niepotrzebne budowanie podziałów?

Lunari’s
Gry, powinny byc dostepne dla obu plci nie tylko dla jednej. Jeszcze pozwole sie wypowiedziec na temat Feminizmu, poniewaz problem nie tylko działa w stronie kobiet, ale również mężczyzn ile razy sie spotkalem z oponia ze strony kobiety, ze mezczyzna tylko do pracy, tylko na budowie etc. prace silowe etc. mysle ze to jest jeden z powodw dlaczego jeszcze nie ma kompletnego rownouprawnienia - jest one potrzebne rowniez dla mężczyzn.

Fegorath
Cóż, to chyba wszystkie pytania jakie chciałem zadać, dzięki za wywiad.

Lunari’s
Nie ma za co, pozdrawiam

4polubienia

Oreon

Fegorath
Pierwsze pytanie, w jakie gry grasz/grałeś?

Oreon
Początkowo zacząłem grać typu strategia czasu rzeczywistego jak Age of Empires II i Age of Empires III oraz Cywilizacje III później w rozpocząłem przygodę w Minecraft, ale trwała długo, bo w grę grałem głównie na konsoli u przyjaciółki, którą znam do dziś. Od 2015 grałem gry typu world of tanks inne i do dziś gram w world of warships. Ponownie wróciłem do Minecrafta od 2018 i zacząłem przygodę na graniu na serwerach .

Fegorath
Co sądzisz o kobietach nagrywających gameplaye na yt, czemu tak mało ich się wybiło? Skąd ta większa reprezentacja, ale na streamach? Sądzisz, że to mniejsza wytrwałość w wrzucaniu materiału, niechęć do montażu, czy jakieś inne powody?

Oreon
Moim zdaniem dobrze, że kobiety nagrywają gameplaye na yt, wprowadza to różnicę pomiędzy grą mężczyzn i kobiet, dzięki czemu można zrozumieć grę z innej strony . Wybicie jest tak małe, dlatego że nie wiele kobiet nagrywa na yt oraz nie pokazują tak często jak mężczyźni takich filmów, gdzie coś się dzieje tylko bardziej spokojne. Po części może być to wywołane niechęcią oraz obawą przed hejtem innych.

Fegorath
Czy sądzisz, że eksponowanie swoich wdzięków przez streamerki, tylko szkodzi wizerunkowi grających kobiet? Czy zwyczajnie korzystają z okazji, próbując się promować jak tylko da?

Oreon
Eksponowanie wdzięków przez streamerki szkodzi to wizerunkowi kobiet grających przez to, że osoby widzące mogą uznać to jako dodatkowa dość niestosowna forma promowania i mogą przez to na inne streamerki ściągnąć falę hejtu. Promować siebie można na wiele sposobów i takie promowanie jest niekorzystne dla wizerunku streamerek.

Fegorath
Czy sądzisz, że kampanie reklamowe- działania branży gier, skierowane przede wszystkim do kobiet, to dobry kierunek, czy też niepotrzebne budowanie podziałów?

Oreon
Kampanie reklamowe skierowane do wszystkich kobiet to dobry kierunek, lecz powinny być bardziej subtelne i nie pokazywać treści np. ,Każda Kobieta Musi w To zagrać" albo jak ostatnio jest to popularne gameplay matki z ojcem. Powinny bardziej ukazywać elementy rozgrywki, które mogą się spodobać kobietom.

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być czy sądzisz, że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

Oreon
Wstawianie kobiet do gier to dobry trend, mało jest kobiet w historii i ukazywanie ich jako silne postacie zdolne zmienić wiele jest bardzo dobre, nawet jeśli postać jest wstawiona na siłę, to ważne jest aby fabuła i historia postaci była ciekawa.

Fegorath
Czy sądzisz, że za te kilka, może kilkanaście lat gry przestaną być postrzegane jako głównie męska domena? A nawet równie szeroko będą promowane drużyny żeńskie w e-sporcie?

Oreon
Za kilka może kilkanaście lat na pewno się zmieni postrzeganie na gry jako męska domena. Coraz więcej kobiet gra w różne gry zwiększając swoje znaczenie na rynku gier, przez co to tylko kwestia czasu kiedy promowane będą na dużą skalę drużyny żeńskie w e-sporcie.

Fegorath
Co sądzisz o nieprzyjmowaniu kobiet do drużyn albo tekstów typu, że jak kobieta to do garów?

Oreon
Nie przyjmowanie kobiet do drużyn mimo tego, że są lepsze od niektórych mężczyzn albo teksty kobieta do garów są bardzo chamską formą dyskryminacji i o tyle, że za teksty mogą być w jakiś sposób przez twórców, adminów i boty karani surowymi karami gracze piszący tak, to nieprzyjmowanie do drużyn jest dość ciężko usunąć i żeby nie dochodziło do takich sytuacji, to musi minąć trochę czasu kiedy zniknie postrzeganie gier jako męskiej formy rozrywki.

Fegorath
Według badań kobiety stanowią już około 50 proc. wszystkich graczy, jednak przy okazji podkreśla się że większość z nich grywa w gry mobilne (czyli przez społeczność graczy nie są uznawane). Jak sądzisz, czy w jakimś stopniu prawdziwym jest pogląd, z którym się spotkałem, iż kobiety jeśli grają to właśnie w mało wymagające gry?

Oreon
Pogląd, iż kobiety grają w mało wymagające gry, jest bardziej nieprawdziwy ze względu, że zdecydowana większość ludzi posiada smartphone, na którym idzie zainstalować większość gier mobilnych, a owe urządzenia można nosić wszędzie i większość kobiet oraz mężczyzn w momencie nudy gra jakoś grę by umilić czas.

Fegorath
dzięki za wywiad

Oreon
Ja też dziękuję. Pozdrawiam

2polubienia

Selcior

Fegorath
W ostatnich latach w grach coraz częściej głównym bohaterem jest kobieta lub może być, czy sądzisz że to dobry trend - nawet jeśli postać kobieca jest wstawiona trochę na siłę czy jednak najważniejsze to by fabuła i bohater byli po prostu ciekawi?

Selcior
Jeśli fabuła zarówno takiej postaci jak i ogólnie świata gry jest bardzo interesująca oraz ciekawa, to myślę, że płeć w tym wypadku nie ma jakiegoś większego znaczenia.

Fegorath
Czy sądzisz że za te kilka, może kilkanaście lat gry przestaną być postrzegane jako głównie męska domena? A nawet równie szeroko będą promowane drużyny żeńskie w e-sporcie?

Selcior
Myślę, że jeszcze przez długi czas granie w gry będzie się bardziej kojarzyło z mężczyznami, jednak ze względu na to, że to zdanie powoli wydaje się zanikać, to nie wykluczam możliwości zarówno braku postrzegania gier jako “głównie dla mężczyzn” w tak dużym stopniu oraz tego, że może powstać za jakiś czas jakaś drużyna żeńska

Fegorath
Według badań kobiety stanowią już około 50 proc. wszystkich graczy jednak przy okazji podkreśla się że większość z nich grywa w gry mobilne ( czyli przez społeczność graczy nie są uznawane). Jak sądzisz czy w jakimś stopniu prawdziwym jest pogląd z którym się spotkałem iż kobiety jeśli grają to właśnie w mało wymagające gry?

Selcior
Nie do końca się z tym zgodzę, znam kilka graczek, które grają w bardziej wymagające gry i zdarza się czasem, że nawet lepiej niż mężczyźni. To, że grają głównie w gry mobilne moim zdaniem wynika z tego, że w dzisiejszych czasach smartfony są tak powszechne, że prawie każda osoba korzysta z niego na co dzień (i między innymi na nich właśnie można instalować, a później grać w przeróżne gry mobilne).

Fegorath
Co sądzisz o nie przyjmowaniu kobiet do drużyn, albo tekstów typu że jak kobieta to do garów ( sądzisz że to denny humor czy faktyczne poglądy)?

Selcior
Uważam, że jest to raczej próba “popisania się swoim humorem” aniżeli poglądy osób tak mówiące/piszące. Z biegiem czasu (według moich obserwacji) coraz rzadziej można zauważyć takie sytuacje, być może jest to spowodowane właśnie zwiększeniem się liczby kobiet grających.

Fegorath
To może, tak na zakończenie. Czy sądzisz że kampanie reklamowe- działania branży gier, skierowane przede wszystkim do kobiet, to dobry kierunek, czy też niepotrzebne budowanie podziałów?

Selcior
Z jednej strony może budować to poniekąd pewien podział, lecz jeśli jakaś gra, którą chce się zareklamować jest skierowana do danej grupy osób, to moim zdaniem reklama takiej gry również powinna być do tych osób kierowana.

Fegorath
Dzięki za wywiad

Selcior
Również dziękuję i życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu forum!

4polubienia