Jaki serwer pod serwery Minecraft wybrać?

Wiele osób się mnie pyta:

• “Gdzie najlepiej kupić serwery?”
  • “Czy te serwery będą dobre pod serwer minecraft na wersji XYZ?”

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wybór może się różnić w zależności od tego jaki tryb serwera planujemy stworzyć, na czym nam zależy oraz czy mamy szczęście, gdy kupujemy serwer.
Do redagowania artykułu będą brane pod uwagę specyfikacje serwerów oraz własne doświadczenia.

Zasada działania procesora i dlaczego przydaje się nam taka wiedza?

Każdy procesor ma ograniczoną liczbę danych operacji przypadających na jeden cykl procesora.
Operacjami na jakich warto się skupić w przypadku serwerów Minecraft są tzw. FLOPS (Floating Point Operations) ze względu na to, że serwery Minecraft wykonują dość dużo operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych.
W przypadku kiedy z jednego procesora korzysta wiele aplikacji wymagających sporej ilości FLOPS może dojść do sytacji, w której wszystkie serwery zaczną odczuwać spowolnienie serwerów.

Podam prosty przykład, który pomoże zrozumieć ten problem:
Z jednego procesora korzysta tylko jeden serwer Minecraft i radzi sobie całkiem nieźle. Ma stałe 20 TPS. Zużywa zaledwie 8% CPU oraz 5% całego ramu.
Po jakimś czasie właściciel serwera zdecydował się, aby uruchomić 10 takich samych serwerów ponieważ zauważył, że ma dużo dostępnych wolnych zasobów.
Jednak nie przyniosło to oczekiwanych efektów i wszystkie serwery straciły na wydajności. Są odczuwalne spadki TPSów.

Oczywiście to jest tylko przykład. Wszystkie dane zostały wymyślone. Tak może się stać przy 10 serwerach Minecraft, ale nie musi. Wszystko zależy od tego ile procesor, z którego korzystamy ma przeznaczonych FLOPS na cykl procesora.
Znalazłem na stackoverflow informacje o ilości FLOPS w zależności od typu procesora: https://stackoverflow.com/a/15657772
Warto jest się zapoznać z powyższym postem.

Dlaczego nie wybierać hostingów serwerów minecraft?

Takie hostingi żeby miały sensowne przychody są zmuszone do stawiania kilkudziesięcu serwerów na jednym serwerze dedykowanym przez co dzielimy z wieloma serwerami swój procesor. Nawet, gdy mamy gwarantowane 10% CPU to możemy nawet nie być w stanie użyć tych 10% co opisałem powyżej.

Serwery VPS:

• Plusy:
    • niska cena
    • łatwe zarządzanie nimi
    • dostawca serwera VPS powinien zadbać o aktualizowanie zabezpieczeń
  • Minusy:
    • współdzielony procesor z innymi serwerami VPS (niby mamy dedykowany vCPU, ale czasem to nie wystarcza)

Serwery dedykowane:

• Plusy:
    • mamy cały serwer tylko dla siebie i nie dzielimy z nikim zasobów
  • Minusy:
    • drogie
    • potrzeba zadbania o zabezpieczenia serwera

Podsumowując

Jak komuś zależy na dużej wydajności serwera najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie wybranie serwera dedykowanego. Jednak jak się dobrze trafi to i serwery VPS sobie dobrze poradzą, ale wybierając serwery VPS trzeba uważać żeby nie trafić na zbyt przeciążone serwery.

Dostawcy serwerów VPS

Wybór dostawców serwerów VPS jest dość spory. Niektóre firmy są bardziej godne polecenia, niektóre mniej. Ja starałem się wyszukać dość popularne i sprawdzone firmy pokazując ich plusy jak i minusy.

OVH

Ta firma ma dość duży wybór serwerów VPS. Jednak nie są zbyt chętnie wybierane pod serwery gier i raczej ludzie wolą korzystać z innych opcji.
Jednak na małe serwery dla niewielkiej liczby osób, gdzie nie zależy nikomu na nie wiadomo jakiej wydajności powinny się nadać.

Plusy:

• niska cena

Minusy:

• brak serwerów VPS w Polsce
  • dość słabej wydajności

Ocena: 6/10

lvlup

Polska firma działająca na rynku od 2013. Przyjemna obsługa klienta oraz dość rozwinięta społeczność. Nie mam zastrzeżeń co do jakości serwerów. Sam korzystam z ich oferty od kilku lat. Po przejściu z ovh na lvlup czuć, że serwery są wydajniejsze.
Jednak wiele osób korzysta z oferty tej firmy do stawiania serwerów Minecraft przez co nasz serwer mimo dobrej specyfikacji serwerów może mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej ilości TPS na serwerze minecraft (z powodu ograniczonej ilości FLOPS o czym pisałem wyżej).

Plusy:

• dobra i miła obsługa klienta
  • rozwinięta społeczność, która chętnie pomoże w potrzebie
  • ceny stosunkowo niskie
  • lokalizacja do wyboru w Polsce lub Francji

Minusy:

• czasem możemy trafić na przeciążony serwer

Ocena: 8.5/10

Google Cloud Platform

Serwery od giganta Google są dość wydajne. Za serwery płaci się tylko wtedy kiedy są włączone.
Odstraszać może jedynie cena, która jest porównywalna do mniejszego serwera dedykowanego w OVH.

Plusy:

• lokalizacja w Polsce
  • niski ping
  • dobry i rozbudowany panel obsługi serwerów

Minusy:

• wysoka cena
  • panel obsługi serwerów trudny dla osób, które mają z nim styczność po raz pierwszy

Ocena: 8/10

SecureSRV

Z tym hostingiem nie mam żadnego doświadczenia. Jednak według specyfikacji ten hosting prezentuje się całkiem OK. Hosting zapewnia ochronę przed DDoSami, ale nie jestem w stanie powiedzieć jak dobrze działa.
Cena jak na nasze standardy jest nieco wyższa. Jednak nie jest na tyle wysoka żeby się nie opłacało kupować tam serwerów.

Plusy:

• dostępna lokalizacja w Niemczech (dla mnie to plus, bo mogło być zawsze dalej)
  • wirtualizacja KVM więc część zasobów jest gwarantowana
  • łącze do 1Gbps

Minusy:

• limitowany transfer, jednak jest to dość duża wartość (4TB) i będzie trudno nam to wykorzystać

Ocena: 7.5/10

Contabo

Serwery nadają się do serwerów Minecraft. Byłbym jednak ostrożny, według specyfikacji te serwery prezentują się całkiem nieźle w porównaniu dość niskiej ceny.
Jestem w trakcie testowania tej firmy. Więc opinie o tej firmię zaktualizuje później.

Plusy:

• niska cena oraz specyfikacja jest zadowalająca w stosunku do ceny

Minusy:

• słaby anty DDoS
  • panel oraz zarządzanie serwerami jest dość archaiczne
  • płatność tylko poprzez PayPal

Ocena: 7.5/10

Uwaga

Opinie wybranych firm są spowodowane własnym doświadczeniem. Oczywiście w zależności od Twoich potrzeb możesz być bardziej zadowolony ode mnie.
Nie należy traktować tych opinii jako jedyny wyznacznik przy wyborze serwerów i kierować się własną logiką.

Jeśli masz jakieś sugestie lub z czymś się nie zgadzasz to zapraszam do dyskusji pod tym tematem.

2lajki