Iglaki do domu (nie tylko na święta)

Witam.

Temat będzie o domowych iglakach, które można trzymać w domu bez obawy że w porze zimowej uschną. Nie będę tu pisał o jodłach i świerkach ściętych z hodowli czy hodowanych w donicach (już nie wspominając że z lasu co jest zakazane).

Są 2 iglaki które można trzymać w domu ale tylko w chłodnych porach roku gdy temperatura na dworze zbliża się w okolice wartości ujemnej:

  • Araukaria
  • Cyprys

Nie trzymajmy w domu w donicach ukorzenionych iglaków takich jak:

  • Świerk
  • Jodła
  • Sosna
  • i wszystkich tych co rosną w Polsce

Araukaria - W naturze jest to olbrzymich rozmiarów drzewo sięgające do 60 metrów wysokości. W donicy zwykle dorasta do 2 metrów. W klimacie umiarkowanym jest uprawiana w donicach i nie wysadzana na dwór do gruntu z powodu że nie lubi niskich temperatur w okolicach 0 stopni C i niżej. Jedynym warunkiem gdzie araukaria może rosnąć to jest brzeg morza Bałtyckiego i cieplejsze regiony Polski południowo zachodniej (regiony Dolnego Śląska) .

Uprawa araukarii w domu nie jest łatwa. Wymaga lekko wilgotnej ziemi, doniczki z otworami na dnie, nie lubi jak woda stoi w doniczce bo wtedy reaguje więdnięciem, w suchych pomieszczeniach potrzebuje wilgotnego powietrza (można ją spryskać wodą z spryskiwacza raz na tydzień by podnieść jej wilgotność powietrza. Nie lubi stać w pobliżu ciepłych grzejników a latem najlepiej jest ją wstawić w zacienione jasne miejsce.
Rośnie w Ameryce Południowej i Australii.

Araukarie w sprzedaży
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT9ASkJLYBt4GoVJuKh0GI3WCm3Nx5VCZ0hCA&usqp=CAU

Araukarie w naturze

Cyprys - mniej wymagający iglak domowy od araukarii. Nie znosi przesuszenia ale może znieść nadmiar wody. Nie stawiać w pobliżu ciepłych grzejników.
Rośnie w Ameryce Północnej i na wschodzie Azji.

Cyprysu dostępne w sprzedaży są zwykle małych rozmiarów. Zwykle takich jak na zdjęciu.

Więcej do przeczytania:
Araukaria https://ladnydom.pl/Ogrody/7,113408,19696655,araukaria-chilijska-araucaria-araucana-drzewo-dinozaur.html

Cyprys https://twojogrodek.pl/Cyprysik-uprawa-i-pielegnacja-w-doniczce