Historia społeczności Minecraft - Grupy budowlane

Przedmowa

Witajcie, tą publikacją kontynuujemy cykl o historii społeczności w Polsce. Pierwszą część znajdziecie tutaj - Historia społeczności Minecraft - Fora .

Tak jak wskazuje tytuł, ta część historii opisywać będzie grupy budowlane jakie działały i działają w Polsce. Choć do dziś działa wielu pojedynczych budowniczych, to jednak budowle a zwłaszcza prezentacje na Youtube robione przez grupy budowlane, wielu zachwycały i zachęcały do gry. Dzięki temu że działano w grupie można było stosunkowo szybko budować całe miasta i inne wieloelementowe projekty. Szczególnie popularne swego czasu były timelapsy, czyli nagrania z budowy puszczone w przyspieszonym tempie. Wszystko to składało się na spore oddziaływanie na społeczność minecrafta.

Nie ciągnąc tej przedmowy zbyt długo, zapraszam do mam nadzieję ciekawych historii.

Spis Grup (uzupełniany wraz z kolejnymi artykułami):
XANT

XANT

Pierwsze wzmianki przynajmniej powiązane z XANT dotyczą reklamy serwera z 29 października 2011. Wtedy serwer ten reklamował xLechu jeden z późniejszych adminów serwera, a być może także współwłaściciel. Serwer był wtedy przedstawiany tak:

Serwer jest połączeniem SV + “semi-FB” + RP

Więc możesz powalczyć z mobami, budować na własnej działce jak i w “terenie”, ale i zarobić pare dolców za które kupisz lepsze materiały do budowy!

Jak widać pomysł z serwerem budowlanym nastąpił później, bo w 2012 r. kiedy to pojawiły się pierwsze zapowiedzi, reklamy i prezentacje. A tu jedna z nich:

Prawdziwy rozkwit działalności to lata 2012 - 2015, z tych lat widać największą aktywność grupy. W czerwcu 2014 roku grupa liczyła między 14 a 17 osób. Jedna z ostatnich wzmianek o ekipie lub ludzi z ekipy dotyczy 20 lipca 2017r, z racji tego iż brak jest jakiejkolwiek wzmianki w latach następnych, można założyć iż grupa upadła na jesieni 2017 roku.

Widać też częste ogłoszenia z rekrutacją w tym roku więc prawdopodobnie zaczynało brakować kadr. Więcej o samej grupie są w stanie opowiedzieć jej członkowie. Także poniżej prezentuję osobę o nicku Mydełko, który to był w ekipie praktycznie od początku.

Wywiad z Mydełko

Jak doszło do założenia XANT?

Powód jaki pamiętam był to zebranie najlepszych budowniczych z Polski i prezentowanie społeczności polskiej naszą stronę budowania.

Kto był założycielem?

Xant został założony przez Mysteresa.

Działałeś od początku grupy do którego roku?

Chyba 2016/2017 coś takiego, jeśli dobrze pamiętam.

Jaki był powód opuszczenia grupy?

Były między mną a Mysteresem komplikacje, które doszły do tego, że w późniejszym czasie nie byłem już w Xant. Nasze myślenie nie pokrywało się ze sobą. Dlatego odpuściłem i zacząłem działać ze sobą.

Czy nazwa coś oznacza?

Nazwa nic nie oznacza, do dziś.

Pamiętasz może kto był w ekipie?

W ekipie XANT było bardzo dużo osób, przez te wszystkie lata myślę, że wszyscy budowniczy z Polski się spotkali z Xantem, ale… Wymienię starą gwardię, którą uważam za najlepszą z całego okresu xantu:

• Mysteres
  • Mydełko
  • PixelGamePl
  • DawidG
  • Oskej
  • Czarownicax3
  • Amethyst

Jakie projekty organizowała grupa?

Niestety Xant, miał ten problem, że z projektami grupowymi było ciężko, odkąd pamiętam, Mysteres zawsze jakoś uciekał od tematu i dopiero w późniejszym czasie doszło do budowy 2 projektów, ale nie uczestniczyłem już w nich.

Czy możesz podać jakieś wyjątkowe projekty jakie zrealizowała grupa?

Odsyłam do planet minecraft XANT (https://www.planetminecraft.com/member/xant_bt/)

Z tego co wiem powstał też serwer, czy początkowo był przeznaczony dla budowniczych czy to pomysł zrealizowany po czasie?

Co do serwerów, mysteres miał bardzo bujną wyobraźnię, fakt był nasz Creative, który powstał z zamiarem rekrutacji innych budowniczych, ale też przy okazji sami tam budowaliśmy. Aczkolwiek Xant miał Creative, oraz serwer prywatny, w późniejszym okresie został tylko 1 serwer.

Kiedy powstał ten serwer i czym się charakteryzował?

Co do daty rozpoczęcia serwera, nie jestem pewien ale celuje w 2016r, na Craftsite powinny być jeszcze stare tematy.

Czemu i kiedy, doszło to zniknięcia (rozwiązania) grupy budowlanej?

Kiedy zniknęła grupa i z jakich powodów - tego nie wiem. Przypuszczam, że grupa nie miała już dobrych budowniczych, żeby prezentowała to co było kiedyś.

Czy masz do dziś jeszcze kontakt z kimś z ekipy?

Ciągle utrzymuje kontakt z Oskejem oraz z Pixelem, reszta osób zagineła bez śladu.

Czy pamiętasz jakieś zabawne lub ciekawe sytuacje związane z grupą budowlaną, względnie serwerem?

Opiszę jedną sytuację dotyczącej grupy, Mysteres to stary poczciwy człowiek, około 30 la może teraz starszy, mieszkał na wsi i miał mało czasu zawsze na budowanie, jak wchodził na serwer to na 1h/30min max.
I teraz najważniejsze, za każdym pieprz*nym razem mówił: “no chłopaki ja idę kury zamknąć” i za każdym razem wracał dopiero następnego dnia XD

Budowle z 2014 roku