Historia społeczności Minecraft - Fora

Przedmowa

Witajcie, drodzy czytelnicy!

Po kilkunastu tygodniach zbierania informacji, przeprowadzania wywiadów i ustalania chronologii zdarzeń, które przyszło nam opisywać, pragniemy zaprezentować Wam artykuł poświęcony historii społeczności Minecraft. Wiadomym jest, iż nie jest on (jeszcze) kompletny, gdyż, niestety, nie udało nam się dotrzeć do wszystkich osób, które miały znaczący wpływ na losy wspomnianej społeczności. Nie byliśmy w stanie również wspomnieć tutaj wszystkich forów poświęconych grze Minecraft - mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się uzupełnić te luki.

Redagując wspomniany tekst, staraliśmy się umieścić w nim te wypowiedzi, które wnosiły coś istotnego. Postaraliśmy się także, by był jak najmniej obraźliwy, gdyż nie ma on na celu wywoływania kłótni. Sam artykuł powstał z potrzeby odpowiedniego uhonorowania wszystkich osób, które już od niemal dekady budują społeczność tej gry. Możliwym jest, że w przyszłości nieredagowane wywiady zostaną opublikowane w całości.

Społeczność gry Minecraft to nie tylko fora - są to także (a może przede wszystkim) serwery. Także i w tym temacie, w ramach uzupełnienia, pojawią się stosowne artykuły - kilka z nich jest już w przygotowaniu.

Kończąc tę przedmowę, pragnąłbym zachęcić Was do przeczytania całego artykułu.

Miłej lektury!

Uproszczona chronologia dla rozeznania
 • około 2010 r.
  powstanie pierwszych forów (Chata Górnika , Craftsite [obecne craftportal])
 • 2011 r.
  połączenie Chaty Górnika z Craftsite
 • 2011 r. - 2013 r.
  rozwój forum
 • 2014 r.
  szczyt szybkości rozwoju forum
 • 2015 r.
  pierwsze objawy upadku
 • 2016 - 2017
  coraz większa betonizacja i zwijanie forum
 • 2018 r.
  bunt redaktorów, radykalny spadek aktywności na forum
 • grudzień 2018
  "rewolucja’’ Libtera: przejęcie domeny craftsite,
  (craftsite wcześniej dokonało zmiany nazwy na crafportal z niejasnych przyczyn)
 • 2019 r.
  crafportal staje się ostatecznie forum-zombie,
  craftsite - początkowy entuzjazm szybko się wypala, liczne głosy niezadowolenia i kłótnie
 • wiosna 2019
  craftsite przejmuje JanekJaran - entuzjazm powraca na chwilę
 • koniec kwietnia 2019
  na forum craftsite pozostały głównie trolle i dawni sympatycy
 • początek maja 2019
  przyjęcie “człowieka z zewnątrz”, Fegorath’a, do rady forum oraz mianowanie go na zarządcę forum
 • maj-czerwiec 2019
  porządki z trollami na forum, zmiana organizacji, nowe współprace, wkrótce zmiany w zarządzie, jako zarządcy Ixidii oraz Fegorath, JanekJaran zajmuje się najważniejszymi sprawami jako właściciel, jednak ze względu na niską aktywność większość pracy muszą wykonywać zarządcy
 • lipiec 2019
  skończenie z większością hejtu, pojawienie się ponownie nadziei u części sympatyków, dogadanie się wstępne z kilkoma dużymi serwerami na współpracę
 • koniec lipca 2019
  właściciel popełnia błąd przy zmianie tła i uprawnień, forum pada technicznie, brak współpracy na linii technicy-właściciel. Forum postawione do wersji podstawowej po kilku dniach, odejście techników i jednego z zarządców, powrót trolli, hejtu, niemożność dokończenia zawiązania współprac, praktyczny brak kontaktu z właścicielem przez 3 tyg.
 • sierpień 2019 r.
  decyzja o odejściu i założenia własnego forum bez rozczarowującego właściciela i innych niepożądanych zjawisk - powstają Voxele
 • wrzesień 2019r.
  forum craftsite umiera - staje się kolejnym forum zombie

Spis wywiadów z odnośnikami

3lajki

Głównie starsze dzieje - Craftsite (dawne i dziś już upadłe) od około 2010 r. do około 2016 r.

Cadence

Fegorath
W sumie to byłeś tak od początku Craftsite?

Cadence
Od początku nie. Najstarsze rzeczy jakie znajduję są z 2012, ale na pewno siedziałem może i rok przed tym tylko nie byłem aktywny. Z Craftsitem połączyło mnie to, że siedziałem na serwerze JCraft, który miał bodajże osobne forum, a potem został wessany przez Craftsite i chyba od razu stał się partnerskim

Okay mam - zarejestrowałem się w połowie 2011 kiedy Justcraft (później - JCraft) podjął się dołączyć do Craftsite, a forum działało na starym silniku.

Fegorath
Zauważyłem że się ten JCraft pare razy przewijał tu i tam a i czasem gdzieś ktoś potrafi wspomnieć te nazwę. Kojarzysz może też Seggelin - taki serwer rpg. No i forum Chatę Górnika - choć to wydarzenia chyba o rok wcześniejsze.

Cadence
Kojarzę z nazwy, ale nie interesowały mnie i nie grałem

W sumie to jest chyba bardzo zabawna sprawa - wiesz, że istniało miejsce, gdzie była spisywana dosyć dokładnie i treściwie historia Craftiste przez pewien okres czasu? xD

Fegorath
Tak, wiem, craftsite wiki, ale obecnie to w dużej mierze jakiś zbitek trolerskich lub kłamliwych tekstów - może kiedyś miała wartość ale obecnie znikomą i trzeba wyciągać miedzy wierszami co mogło być prawdą.

Cadence
oh

Fegorath
Choc jeszcze bywają artykuły tam prawie nieruszone przez troli.

Cadence
No to z faktów o mojej randze: - na forum zarejestrował się w połowie 2011, kiedy to JCraft (wtedy Justcraft, jeden z serwerów CS) podiął się dołaczyć do Craftsite, a forum działało na starym silniku. - około dnia 1 maja 2013 dołączył do ekipy forum jako junior moderator, został wtedy zaproponowany przez iKrzyśka i przyjęty przez Adshiego. Jako junior moderator przydzielony mu został dział Offtopic, który był także miejscem gdzie najczęściej się udzielał - po około miesiącu bycia junior moderatorem, mniej więcej 2 czerwca awansował na stanowisko moderatora globalnego. Jako global zajmował się kategoriami Pytania i Problemy, Galerią, oraz innymi sprawami dla forum. Podczas tego okresu wgrał na portal stworzony przez siebie motyw nawiązujący do strony głównej portalu. - 15 września 2013, 3 miesiące po rozpoczęciu rządów przez Chlitto, mianowany przez niego został czerwoną rangą - administratorem.

Cadence
To od razu - nie mam zielonego pojęcia co się działo po moim odejściu (2015+ jakoś)
Fegorath
ok
Czy wiadomo Ci coś więcej o okolicznościach zmiany z adshiego na chilito?

Cadence
No z tego co pamiętam to po prostu gdy portal został “sprzedany”
Tak szczerze to zaskoczony jestem ile już rzeczy zapomniałem

Fegorath
Kiedy trafiłeś na Craftportal (będę używał obecnej nazwy) ?

Cadence
Około 2010-2011 roku zakupiłem klucz do Minecrafta i szukałem jakiegoś serwera “premium” do zagrania. Trafiłem z Google’a na serwer MC - Justcraft (potem JCraft, potem Opencraft). Jakoś chwilę później serwer ten stał się oficjalnym serwerem Craftsite, albo podjął jakąś tam współpracę - nie pamiętam dokładnie. Forum serwera zostało wchłonięte przez Craftsite i dostał przydzielony własny dział. Wtedy jakoś w połowie 2011 zarejestrowałem się na Craftsite.

Fegorath
Kiedy opuściłeś forum? I od razu, jaki stał za tym powód?

Cadence
Forum opuściłem jakoś na początku 2015 roku. Ten screen, który ktoś zapisał i znajduje się tam moje wstępne pożegnanie, które oryginalnie wysłałem na małej grupce na Gadu Gadu, gdzie znajdowała się część urzędującej wtedy ekipy Craftsite chyba najlepiej opisuje i oddaje co wtedy czułem

Fegorath
Czyli pisząc ów manifest miałeś rangę administratora?

Cadence
Tak, według nazwy pliku ten screen jest ze stycznia 2015, a administratorem zostałem 15 września 2013 roku.
Był on jednak pisany z lekkim przymrużeniem oka gdyż kontekstowo ta konferencja była bardzo luźna i nie miało to w sumie wyjść poza.

Fegorath
Treść wskazuje iż na forum nie działo się już najlepiej, co mogło być tego przyczyną? Wszak jako admin chyba odpowiadałeś za całokształt?

Cadence
Właściwie to w tej wiadomości skupiłem się na ogólnej przebytej drodze i wspominając o jakichś dramach etc. miałem na myśli głównie zwykłe między użytkownikowe dramy, przebyte akcje. Największą częścią decyzji o odpuszczeniu sobie było wspominane wypalenie i monotonia, już głównie samym tym miejscem a nie rangą. Na samym forum nie działo się wtedy nic takiego strasznego, więc nie miało to formy opuszczania tonącego statku.

Cadence
Jeszcze tak od siebie doprecyzuję, że portal można było podzielić na dwa obozy użytkowników: - Żyjącą i wpływającą na funkcjonowanie tego miejsca społeczność - stałych bywalców czatu, statusów, offtopicu, “elitę” która na forum przebywała od lat, niezainteresowana główną stroną z artykułami. - “Normików”, którzy tylko szukali czegoś związanego z Minecraftem, nie wpływali na nic, byli zwykłym ruchem napędzającym tematykę portalu. Ta żyjąca część udzielała się przeogromnie w Offtopicu, robiła śmieszki itp. ogólnie sobie dyskutowała o wszystkim a mało kiedy o Minecrafcie. Stworzyła się masa znajomości, powstał ogrom wielotematycznych nitek, z bogatymi dyskusjami.

Kiedy portal przejął Craftserve w czerwcu 2013 oczywistym jest, że jako firma sprzedająca serwery jej targetem byli ludzie zainteresowani Minecraftem, a nabyty portal miał posłużyć jako wkręcenie sporej grupy odbiorców w swój produkt. Dlatego też następowały zgrzyty między aktywną częścią a reprezentatami Craftserve, ponieważ naturalnie ta “elita” mało co wnosiła do napędzania Minecraftowego aspektu portalu, więc w dużej części byli po prostu przeszkodami w prowadzaniu biznesu. Zdarzało się niejednokrotnie, że najbardziej rozgadane (z domieszką pyskowania) jednostki, które siedziały od wielu lat na forum po prostu były bez słowa banowane, bo dla ogólnego celu jakim jest utrzymywanie wartościowego i przyjaznego zbioru wszystkiego o Minecrafcie stanowili tylko przeszkody.

Jednakże była także druga strona tego - niektórzy z tych najbardziej aktywnych wykazywali chęci angażowania się w pomoc i rozwój forum, ciągle dyskutowali w tematach związanych z Minecraftem itp. Takie osoby były wkręcane w ekipę forum przez nowy zarząd, by powiedzmy sobie szczerze - odwalały znaczną część brudnej roboty - moderując. Te osoby stanowiły jedyny pomost komunikacyjny, który był w stanie jakoś przemawiać do Craftserve’owej ekipy, która no była po prostu świeża w tej społeczności. Jednakże nie na wszystkie ich decyzje dało się wpływać, jak banowanie czy modyfikacje wplatające mocniej biznes serwerów w działanie portalu.

Fegorath
Czy jest sens pytać o te grupy mlp i innych jakie istniały na forum?

Cadence
To już jest mocno związane z wewnętrznymi sprawami społeczności “elity”, Offtopicem. Ogólnie wszystkie dramy związane z takimi rzeczami dotyczyły praktycznie zgrzytów między-personalnych, brania za bardzo do siebie rzeczy, narzekanie gdy dostało się warna, a często zbyt nachalnym moderowaniem Offtopicu.

Przy czym z MLP to nachalne moderowanie było dodatkowo nakręcane tym, że te “zainteresowanie” czysto nie podobało się jakiejś części osób, w tym części ekipy moderującej, więc to zawsze miało formę takiego szturchania się między sobą. Z tego co pamiętam nitka MLP w swojej złotej erze przed rokiem 2013-2012 była super aktywna i była masa treści do moderowania a temat miał nabite jakieś setki stron. Jakiekolwiek złamania regulaminu sumowały się co dawało pretekst niezachęconej tematyką oraz niektórymi osobami ekipie forum do angażowania się tam bardziej. To wszystko było sumującym się zlepkiem niechęci obu stron. Nitka MLP na forum jakieś kilka razy była kasowana, powstawała na nowo, czas leciał, zmianiały się nastroje, ekipa forum, ludzie dorośli w międzyczasie i się ogarnęli. Mam wrażenie, że te wszystkie wojenki pomiędzy grupami użytkowników znacznie przycichły gdy pojawiło się Craftserve. Po pierwsze ludzie się ogarnęli do tego czasu, a po drugie jednak ich to wydarzenie złączyło, nie chcę tu tego określać jako jakiegoś wspólnego wroga.

Fegorath
Czyli przejście po sprzedaży forum craftsite, serwerowni craftserve pod kierunek czysto biznesowy po prostu zabiło forum?

Cadence
Myślę, że jednak wynikło dużo dobrego w kontekście rozwoju pod względem tematyki forum. Pamiętam, że były organizowane jakieś konkursy gdzie nagrodami były serwery, że regularnie do galerii oraz na fanpage’u FB wstawiane były treści związane z MC, bo sam dostałem zlecenie by to zamieszczać. Na forum został dodany plugin dodający ekonomię, gdzie za aktywność na forum można było sobie nawet odebrać serwer. I pewnie parę innych rzeczy, których nie pamiętam już. Przymieranie forum nastąpiło głównie z powodu: przejedzenia się większości osób, Minecraft wtedy tracił dawną popularność, no i trochę aktywnych i udzielających się osób zostało zbanowanych, a nie aż tak bezpośrednio przez przejęcie przez Craftserve.

Fegorath
Wiem co jeszcze bym chciał się dowiedzieć, mógłbyś opisać krótko jcraft itd. ?

Cadence
Był to serwer typu freebuild, tzn. taki survival, ale z wyłączonym PvP i dowolnością budowania gdzie się podoba z możliwością poproszenia o zabezpieczenie swojej budowli moderację. Chyba nie grałem już nigdy później na drugim takim serwerze - ekipa, która go prowadziła była bardzo poświęcona temu co robi, byli utalentowanymi budowniczymi, tworzyli własne pluginy, wkładali dużo czasu i serca w serwer. Serwer dalej istnieje pod nazwą Opencraft, jednakże ekipa jakiś czas temu dosyć solidnie się zmieniła z tego co widziałem. Mimo to pierwotna ekipa poświęciła ładne kilka lat na prowadzenie tego

Spędziłem tam całe… 3 miesiące. Historia jest zabawna - Minecrafta dostałem w formie klucza kupionego na jakiejś nieoficjalnej stronce z kluczami, była legitna i sprawdzona. Jednakże klucz ten był z puli kluczy zakupionych z ukradzionych środków z wielu kont Paypal, czy coś takiego. Ostatecznie wszyscy, którzy trafili na te ferelne klucze utracili pełną wersję gry, czyli po jakichś 3 miesiącach. Wtedy też skończyła się moja przygoda na tym serwerze, gdyż był on tylko “premium”

Po tym zacząłem się aktywniej udzielać na Craftsite

Fegorath
Chyba na tym bym zakończył wywiad.

Cadence
Spoczko, jak coś będziesz miał niejasnego to pytaj.

Evolveye


Evolveye
jj,O mnie też tam jest chyba (na Craftsite - red.); kek xD ;Skasowali xD
Jak długiej rozpiski ode mnie oczekujesz?


Fegorath
Ostatnio chyba sporo pokasowali bo paru wzmianek nie mogę odnaleźć. Im więcej info tym lepiej


Evolveye
O mnie skasowali artykuł, ale w menu dalej jestem w moderacji


Fegorath
Także ile pamiętasz zwłaszcza ze swoich początków tyle napisz
Bo te nowsze dzieje pewnie będę łatwiej dostępne także w relacjach innych osób


Evolveye
W tym miejscu widzę jako tako początek mojej egzystencji w internecie. Wioska na serwerze który dobrze wspominam jak i człowieka którego od lat nie widziałem. Zacząłem jako **pawela08** . Stąd też Mur (Murshtin) nie raz pisze Favela itp. Przed tym grałem jeszcze chwilę samodzielnie, nawet pamiętam co i jak he

Osada Almaz - Archiwum

Osada Almaz - napisał w Archiwum: Nazwa: AlmazWładca: Migo2468, Slay3rStarZastępca: TikulskiPozostali mieszkańcy: Catovixe, DonMohero, OnlyPr0, Mr_Slaad, traversil, AdamJay1454, TheZaPROgameR, Luskacz, SkyFall_PL, Niutek2002, PanKenzie, kalexandr, ShadowPolska, Kodak369, …

Gdzieś mnie wyłowił BobekRobal/Bobek. Nawet nie pamiętam dokładnie jak to się stało. Możecie go dopytać jeśli to komuś potrzebne.

Zostałem dzięki niemu redaktorem, prowadziłem serię o redstonie i blokach komend. Niestety wszystko co należało do mnie zostało skasowane, więc innych dowodów nie posiadam.
I wtedy dość szybko zostałem też redaktorem naczelnym (czy jakkolwiek inaczej to nazywali).
Generalnie jak już mnie wydobyli z sekcji jCrafta, to udzielałem się trochę na czacie i zauważyłem, że moderacja forum działa dość kijowo i niewłaściwie więc siałem na nich ferment.

Pewnego dnia, jak już pewnie mnie zaczynali mieć dość sam dostałem moderatora 09.05.2015
Changelog Craftsite - Informacje na temat forum i portalu

^- czyli jakiś miesiąc po otrzymaniu redaktora i w zasadzie miesiąc po wyjściu ze schowka forum. Raczej dość szybko.
Musiałem się nieźle sprawować, bo po miesiącu na forum zawitały moje jako takie reformy. Changelog całkowicie pomija mój awans na moderatora globalnego i od razu wskakuję na powstały trochę dzięki mnie nowy poziom moderacji

Cóż, to może po mnie widać ale staram się podchodzić do ludzi indywidualnie i sądzić ich patrząc z różnych perspektyw. Osobiście uważam, że ban jest karą okrutną i jej nie stosuję.

Takie forumowe oldfagi jak Cleo i Oskej byli tak na siebie cięci, że zawsze jeden musiał mieć bana aby drugi mógł sobie żyć. Nie wiem co robił Cleo ale to on miał bana, a Oskej cieszył się dostępem do forum. W momencie ogłoszenia amnestii od razu chciano jednego z nich zbanować bo tak . Sprawiłem, że Ci dwaj wrogowie mogli pozostać razem na forum po długiej wymianie zdań na pw (pw w trójkę), taki mały sukces. xD

No i to jak obecnie wygląda tam regulamin to też moja zasługa. Starałem się załatać dziury, usprawnić go, generalnie zrobić tip top.

Niedługo po jego zrobieniu doszedłem do wniosku, ze jest niedoskonały. A później jeszcze zrozumiałem, że im dłuższy regulamin, tym bardziej użytkownicy chcą go złamać. Ersan został wtedy dzięki mnie moderatorem.

Tutaj punkt o odświeżaniu regulaminu, changeloga i moja późniejsza rezygnacja - prawdopodobnie niedługo przed uzyskaniem rangi administratora, jednak bycie murzynem (bo to nawet nie wolontariat, ani coś rozwijającego) mi nie odpowiadało.

I tutaj plot twist
Na moje zastępstwo poleciłem Libtera.
I tak programmerpeter (dla mnie Piotr) zaczął karierę obecnego Libtera (obecnie dla mnie Libacjer)
Dalej moja historia na forum kręciła się raczej jako takiego o bywalca weterana.

A no i w międzyczasie ja, obecny na kaktusie Kubixii, i TheVoidek którego nie mam na Disco, a miałem go wtedy na Skype (może dalej mam), tworzyliśmy nieoficjalną grupę forumowych masterów redstone/bloki_komend.

To były czasy.
No i mhmm


Fegorath
Libtera poleciłeś bo już się tam udzielał czy z jakiegoś innego powodu?


Evolveye
Już się tam udzielał. No pokazał że też ogarnia i wgl spoko. Długie archiwa na GG.

Konfa moderacji Craftsite (ostatnia powstałą, bo trochę ich było) oraz konfa moja, Rhaniego, SherbYYiego, Libtera, Ranfisza.

Na początku powstania opencrafta poznałem piratjska, założyciel skript.pl, graliśmy razem, było zacnie
założyliśmy wioskę kartofelki, Ersan, ranfisz tam ze mną grali ,kilku moderatorów/administratorów ze skripta i innych miejsc późniejszych/obecnych dziś.
W końcu pirat uznał, że nie ma czasu na prowadzenie forum i sprzedał je chyba Libterowi.
Nom więc poznałem trochę ludu. Potem część z konfy moderacyjnej na GG przechodziło na Discorda.

Do teraz mam tę konfę - konfę która jest tą pierwszą naszą na disco, inicjalizator kaktusów, tak jakby.
No historia w szkole na lekcjach i prośba nauczyciela aby być z kolega ciszej sprawił← że zacząłem kodzić czat. Potem na messengerze byli Fani czatu Pawełka (pod bardziej enigmatyczną nazwą, ale nie pamiętam)
Kolega z którym rozmawiałem grajac w klocki zawsze miał w eq kaktusa - tylko on mógł go zabić
I tak jakoś na messengerze fani czatu i kanapek (kanapki doszły po krótkim czasie) pojawił się Kaktus Stefan Potem Kaktus intranetowy A potem:

I tak powsstał serwer, dalej skrótowo na #zmiany, to tak chyba w skrócie, Dominik sprowadził Jahumena, który poszerzył znowu horyzonty.

Ludzie pozapraszali ludzi, kaktus rósł do pewnego momentu, był jeden albo z 2 rajdy, stąd archiwalny kanał. Jakoś tak się złożyło, ze wszędzie gdzie byłem posiadałem jakieś kontakty. I trochę tak zostało.

No a z takich dodatków do craftsite to jeszcze: Jestem chyba jedynym z weteranów który nie napisał ani 1 statusu, byłem chyba modem na CraftWeb, planowałem zrobić oficjalny serwer craftsite ale ludzie poznikali a Czaker jak zwykle się wycofał. CraftWeb w ogóle było ciekawym projektem
reklamowali je na czacie craftsite poprzez spam linkami, a jeden z userów wrzucał pornografię jako aktywne łącza na czat.

Fajna reklama, nie ma co. Forum było piękne, jakby się rozwinęło byłoby magicznie.
To wtedy tez taki jeden Ramsaj (bo to On był założycielem CraftWeb) dostał perma na craftsite (był wtedy administratorem). Jako, ze ja niewiele tam pisałem ani nie pisałem nic o craftweb na craftsite, to ja przeżyłem. Ale wielu odpadło wtedy.
Imgur

O taki miał nick
Znany był z jego #SamsungKeyboard


Fegorath
Nie sądziłem ze aż tyle się dowiem jak i co się działo kiedyś - szczerze myślalem ze od niechcenia dasz jakieś krótkie info na odczepnego. Także jestem wdzięczny za poświecony czas na pisanie tego wszystkiego.


Evolveye
A to że się rozpisałem, cóż. Nie ma dla człowieka lepszego tematu niż on sam, a mnie nikt o pisanie o sobie nie prosi. Jak będzie trzeba to mogę listingi z GG dawać.


Fegorath
W sumie masz jakąś własna opinie o działalności chilito?


Evolveye
Dla mnie Chlitto aka Czaker to człowiek beton. Jedyne co robił na forum (Craftsite, od 2018 Craftportal - red.) to chyba pisanie raz na rzadko Hi na czacie oraz przetasowanie ekipy na forum, jak już za bardzo ktoś podskakuje.
Historia z ekipą się powtarzała cały czas - ,dzieci’’ chcą rangę, potem się starają, potem po czasie widzą z jego powodu, że to nie ma sensu. W zależności od osoby czasy na poszczególnych fazach różnie trwały. Czaker nie zmienił na forum nic odkąd byłem na forum chyba. Stąd też taka opinia o nim
No a skoro człowiek beton nic nie robi to ludzie narzekają.


Fegorath
To prawda ze skkf i niejaki Cubix współpracowali z forum przez jakiś czas?


Evolveye
Tak, jak wiadomo craftsite/craftportal to własność Cubixa. CraftPortal miał swego czasu serwery partnerskie . 2 miał czaker, no i 1 był jCraft. Wiem, ze jednym z tych od czakera to był gunbox. Mniejsze craftsite było polecane raz ze przez SKKFa, to nawet przez JJayJockera. Nawet chyba ten film dalej istnieje.


Fegorath
Czyli chilito to tylko adm a nie właściciel tamtego forum?


Evolveye
Czaker to pracownik Craftserve, więc podlega Cubixowi. Jest na Craftportalu… bo tak
Raz z Bobkiem próbowaliśmy pisać do Cubixa, ze Czaker to frędzel i wgl, na szczęście pisał to bobek a nie ja.

Cubix podobno rozmawiał z Czakerem potem, a Czaker mu odpowiedział aby nie słuchał.
I prawie dostaliśmy bany. Taką wersję mam od bobka, ile w tym prawdy nie wiem.

Mnie tam już nie ciągnie w ogóle. Tyle prób, komuna już tez była (czyli masowe bany, ale to przed moim pojawieniem się tam), eee tam. (wgl Cubix i SKKF to koledzy, przecież kwadratowa masakra to ich twór). No i CraftServe istnieje w sumie dzięki SKKFowi.

Swoja droga robi się coraz ciekawiej. Tym bardziej ze jeszcze przed kompletowaniem wspomnień i opinii do kroniki nasłuchałem i naczytałem sporo różnych wersji. Np. ciągle usilnie słysze ze chilito to właściciel obecnego craftportal i nikt nie wspomina o Cubixie.


Fegorath
O własnie jest jeszcze bardzo ważna kwestia jak to w końcu z tym craftsite i craftsite było kiedy istniało to a tamto i o co tu ogółem chodzi. Bo jest to tak dziwnie zagmatwane czasem w relacjach ze nie wiadomo do końca jakie kto forum opisał.


Evolveye
Craftsite istnieje od grudnia 2018 czy 2017?


Fegorath
18 w grudniu była ,rewolucja’’


Evolveye
Nie pamietam też kiedy Libter przejął skript. Ale powiedzmy ze było to tak: koniec listopada 2016: domena craftsite nagle umiera bo Cubix jej nie przedłużył. programmerpeter aka Libter wstawia na forum post jak w pliku hosts ustawić aby adres craftsite dalej działał i wychodzi na jakiegoś bohatera (lel). Koniec listopada 2017: znowu wysiada ale już raczej wszyscy tylko mięli xD w to (a przynajmniej tak mi się wydaje) koniec listopada 2018: Libter zaczaił się na domenę bo to był smaczny kąsek, a skoro ktoś mądry ustawił 2 domeny na 1 forum (craftsite i craftportal) oraz zmienił nazwę craftsite na craftportal, to przejęcie domeny nie było raczej trudne.
No więc od razu po przejęciu domeny, Libter postawił drugie forum pod wygasłą domeną craftsite.
A na obecnym Craftportal w wielu miejscach dalej widnieje Craftsite

Przykładowo tutaj
Ale przecież Czaker nie zmieni bo po co
19 sierpnia 2019


Fegorath
Aha czyli raz w 2016 domena byla wolna ale nikt nie wzial. Przy czym libter wstawil cos co aktywowalo to ponownie? Przy czym w 2017 znow padlo ale nikt nie przejał. Wiec libter odczekal az znow padnie w 2018 i pod pretekstem rewolucji postanowił przerzucic ludzi z craftportal na swoj już craftsite?


Evolveye
W 2016 i 2017 bodajże domena przeszła w ten etap miesięcznego oczekiwania.
Nie działała ale była chroniona, nie wiem czy na rok 2018 Cubix nie wziął ochrony czy co
I nie wiem nic o zadnym przerzucaniu
Po prostu > zawsze wchodziłeś na forum craftsite.pl, wiec czemu miałeś nagle wiedzieć o innej domenie, nawet jak zmienili logo to craftsite działało. A to było zbyt krótko aby się przestawić, więc ruch wygenerował się na początku naturalnie.


Fegorath
W sumie nie wiem czy jest jeszcze coś o co mógłbym spytać. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

1lajk

Murshtin

Czasy Libtera to juz nie moje czasy
Ja przyszedłem na forum jak był Adshi (sowa) adminem (NoBuilder)
jak Kodek adminował na głównej i adminował na serwerze, na którym nie grałem, później adshi to sprzedał. Kiedy adminował chlitto, najpierw byłem krótko redaktorem, później różnie
redaktor, pomocnik, j. mod, global mod, senior mod, admin, weteran, usunięcie konta
to mój timeline, ale niedokładny bo tam w środku jeszcze były zawirowania.
Moje czasy adminowania to czasy ranseya, cytrusa, wojciecha, emilcika i quadira w ekipie
pamiętam ze jak rezygnowałem z admina to oni jednocześnie zrezygnowali z moda (nie wszyscy).
Później długo mnie w ogóle na forum nie było, dlatego historie z Libterem są mi obce, a później napisałem do chlitto że ma skasować moje konto całkowicie.
Na obecnym craftsite nie działałem w żaden sposób i nie działam nadal, tyle

Adshi

Adshi - znany także jako NoBuilder założyciel Craftsite, Terrazone i Dotuj oraz były (główny) administrator forum.

To przejęcie przez chlitto pamiętam.


Fegorath
O właśnie to adshi był zalożycielem i właścicielem, a nie niejaki cubix od początków, a potem dopiero to ten cubix przejął?


Murshtin
Ej własnie, pamiętam że po odejściu adshiego pojawił się chlitto i przez dłuższy czas widać było tylko jego. Pewnego razu zdarzyła się duża awaria (trzeba było forum z backupów przywrócić), pojawił się cubix i wszyscy zaczęli go od noname’ów wyzywać bo nikt ze zwykłych śmiertelników nie wiedział kim on jest xd wtedy wyjaśniał na shoutboxie że on jest nad chlitto.
Już nie pamiętam jak to było z tą transakcja, ale na kaktusach starzy userzy pamiętają.
Ja byłem na forum od 2011.


Fegorath
No to sporo byś miał pewnie do opisania co tam się działo. Staram się zebrać jak najwięcej informacji o tych dawnych zdarzeniach.

A co do własności Cp to własnie cubix jest właścicielem według innego wywiadu. (jednocześnie przeprowadzałem kilka wywiadów - red.) Ponoć samo zmienienie nazwy na craftportal było tylko po to by obniżyć koszty inne projekty także były likwidowane w myśl tej zasady. No i miała paść taka odp cubixa ze będzie forum istnieć póki choc 1 proc. użytkowników wykupuje u niego serwery.


Murshtin
No nie pasowalo mi info z chlitto własnie też.


Fegorath
Mi tylko nie daje spokoju to ze chilito nie robi nic a i innym broni cokolwiek zrobić. Taka dziwna postawa jak na adm.


Murshtin
xD
śmiesznie się czyta jak ktoś to dopiero odkrywa, bo pamiętam jak ja pierwszy raz to zauważyłem te kilka lat temu, bylem adminem i szklany sufit.
Wprowadziłem kiedyś taki system ze podliczał akcje moderatorskie całej ekipy (przy okazji możesz zobaczyć kto był w ekipie) i robił wykres. Chlitto wpadł i bez słowa skasowal z serwera xd taki już jest.


Fegorath
O tym jego betonie wiem w zasadzie od początku interesowania się sprawa ( czyli od kwietnia). Niejasne jest dla mnie samo zjawisko.
A i gdzieś widziałem jakiś manifest-postulat ówczesnych redaktorów craftportalu. Było tam że odchodzą z racji braku działań i rozwoju. Wiadomo Ci coś więcej o tym?


Murshtin
A no, coś było takiego, ale to już w czasach nowożytnych, nie pamiętam nawet kto to tam odchodził. ale znalazłem post pożegnalny Cadence (byl adminem po mnie z tego co pamiętam).


Fegorath
Ok dzięki za informacje.

Runfis

Fegorath

Od jak dawna masz związki z craftportalem dawniej craftsite?
Runfis
zasadniczo konto tam mam od końca 2011 roku to trochę pamiętam, napisz co Cię interesuje to może będzie wiedzieć ;D
Byłem tam dłuższy czas redaktorem, nawet mi jeszcze artykułów nie usunęli z głównej xd

Fegorath
Czyli jesteś z tych nielicznych wyjątków co to nigdy tego forum pod przymusem lub dobrowolnie nie opuściło?

Runfis
W sumie tak, trochę szkoda mi 8-letniego konta i rangi weterana, hehe
No i nostalgia mnie trzyma.

Fegorath
Oj nostalgia, wiem aż za dobrze jak potrafi trzymać.

Runfis
Jeszcze rzuciłem okiem na to zestawienie i w sumie mogę się rozpisać z tą historią jak chcesz.

Fegorath
Kojarzysz może Chatę Górnika? Ponoć było to inne forum które się połączyło z ówczesnym Craftsite?

Runfis
Z tego co wiem tak, ale ja już trafiłem na forum dużo później.
Tutaj jest więcej informacji o tym https://craftsite.fandom.com/pl/wiki/Chata_Górnika
Craftsite Wiki
Chata_G%C3%B3rnika
„Dobra, zamykam SB.”— Ostatnie słowa Wirtualności przed odłączeniem aparatury podtrzymującej życie. Chata Górnika - pierwsze polskie forum o Minecrafcie, założone przez Wirtualność. Za umowną datę…

Z takich ważniejszych rzeczy to pamiętam dawnego właściciela Craftsite Adshiego (NoBuildera), było z nim jakoś dużo ciekawiej, a przynajmniej z obecną władzą stworzyliśmy wyidealizowany obraz Adshiego i legendę, że kiedyś wróci i znowu na Craftportalu zapanuje dobrobyt xd

Wydaje mi się, że był bardziej ugodowy.

Fegorath
Co do Adshiego to mam bardzo mało informacji, gdybyś mógł coś więcej o nim.

Runfis
Pamiętam jak wprowadzał walutę na forum (diaxxy), wtedy nawet zmiana sygnatury miała być za diaxxy. Jeden użytkownik stworzył własną stronę, na której można było podmieniać grafikę, wystarczyło raz wrzucić link do sygnatury. Wtedy Adshi skomentował to po prostu “ale kombinujecie” i odblokował zmianę sygnatur ;D

Potem odszedł na jakieś swoje inne forum o Terrarii (już chyba upadło).
Jak władzę przejął Czlitto to jeszcze się trochę działo, pamiętam że tworzył jakąś sieć serwerów z minigrami. Mieliśmy eleganckiego grafika który zrobił ładne obrazki do serwerów xd
. Pamiętam bo te obrazki były wszędzie na głównej. Na tych serwerach było bardzo dużo ludzi. I nagle wszystkie wyłączyli, nie wiem czemu.

¯_(ツ)_/¯

Jeszcze wcześniej trochę niezależnie działał obok jCraft, obecny opencraft (władzę nad jcraftem przejął Theo i dalej to prowadzi, całkiem fajny serwer), mieli swój dział na forum.
No i był jakiś tam epizod z skkfem, też miał jakiś serwer u nas chyba, wiem bo była inba że jego ekipa dostała rangi i sam skkf to tłumaczył na forum xd
Oni zresztą dalej współpracują bo kwadratowa masakra stoi na craftserve, czasami nawet wspominają o Cubixie w swoich filmach, nie wiem jak to składnie napisać, różne ciekawe rzeczy mi się, przypominają z historii tej strony xd. mam nadzieję że to przeredagujesz xD

Fegorath
Cubix był właścicielem Craftsite od początku czy to jednak Adshi był pierwszy?

Runfis
A tego w sumie nie wiem, trzeba by kogoś ze starszych userów pytać.

Nie zapomnij wspomnieć o Wielkiej Czerwcowej Akcji Redaktorskiej z Inicjatywy Pankejka (WCARzIP) - przez dłuższy czas Pankejk jako administrator i redaktor naczelny Craftportalu prowadził główną dość dobrze, ustalał grafik, kto co ma kiedy napisać, w pewnym momencie współpracowaliśmy z Grafem (taki youtuber, od niedawna jeden z popularniejszych) i ogólnie artykuły pojawiały się regularnie. Ze względu na brak zmian na forum, oficjalnego serwera craftportalu (taki serwer to dobry temat na artykuły) i zmęczenia tematem postanowiliśmy zrezygnować z pisania artykułów. Nie chcieliśmy jednak robić żadnego buntu czy czegoś takiego (a zdarzały się różne rewolucje w historii craftsite), a wręcz przeciwnie - postanowiliśmy na zakończenie napisać od siebie po artykule i opublikować je w ciągu kilku dni (zwykle pisało się 1-2 artykuły na tydzień). Na koniec Pankejk miał zostawić notkę pożegnalną z informacją dlaczego rezygnujemy i podziękować za współpracę.

Niby wszystko poszło zgodnie z planem, ale Czlitto się trochę wkurzył że Pankejk tak dużo wrzuca naraz. Pankejk zrezygnował przy okazji z rangi administratora, a Chlitto usunął wpis pożegnalny i zmienił autorstwo wpisów z akcji na swoje (wcześniej wszystko było publikowane z konta Pankejka), te wpisy do dzisiaj wiszą na pierwszej stronie głównej.
tutaj screen wpisu:

wrzucałem go akurat dzisiaj na forum ;D

Swoją drogą osobiście nie mam nic do zarzucenia administracji craftportalu, sporo osób się śmiało że marnuję czas na pisanie za darmo (tak na prawdę nie za darmo bo można było uzyskać serwer na craftserve, chociaż mi nigdy nie był potrzebny więc o niego nie prosiłem), ale ja po prostu z tego miałem satysfakcję, lubię pisać artykuły o czymś co mnie interesuje, pewnie dalej bym pisał gdyby nie to, że Chlitto mi usunął permisje bo dawno nic nie publikowałem.

Raz mnie wciągnęli do konfy rewolucyjnej na gg jako redaktora (teraz to już mogę o tym pisać chyba), ale to w sumie zignorowałem ;D
Innym razem ktoś mi proponował przejście na inny portal ale stwierdziłem że to nie w porządku jednak skoro tu mnie wzięli

Fegorath
Tylko że tam to już niedługo może samego forum nie być, nawet w formie zombie - obecnie robi za bilboard pod serwerownię z racji wypozycjonowania.

Runfis
forum z craftportalu?

Fegorath
tak

Runfis
no to w sumie pewnie ten bilboard zostawią ;D
tyle lat już trzymają, ostatnio była duża zmiana, administracja zdecydowała się zamknąć shoutbox i dać serwer discorda ;D

Fegorath
A czyli znana Ci jest sytuacja że niegdyś zabronili i pobanowali za zrobienie nieoficjalnego dc?

Runfis
no było coś takiego, nie wiem czy pobanowali ale tak było ;D

Jest jeszcze jedna warta podkreślenia rzecz, ośrodek kulturalny craftportalu, miejsce rozmów na poważne i niepoważne tematy - temat Random fact about yourself - jedyny taki, do którego trzeba było utworzyć kontynuację w nowym temacie bo już wcześniejszy się psuł xd Ludzie tam pisali faktycznie ciekawe rzeczy, ktoś inny komentował itd., w pewnym momencie była spora grupa ludzi, którzy wchodzili na forum tylko żeby coś tam napisać, szkoda że już tam mało osób się udziela

opisałbym jeszcze moją historię ale w sumie szału nie ma z ciekawostkami

Fegorath
Im wiecej masz ciekawostek tym lepiej. Z tych wszystkich niejasny jeszcze jest dla mnie craftweb.

Runfis
Jeśli dobrze pamiętam Ransey który był administratorem się zbuntował i to założył, ale długo jakoś nie przetrwało

No dobra, ogólnie to na początek grałem na jakimś tam serwerze goldmines.pl, w międzyczasie czytywałem sobie to co się dzieje na craftsite i byłem raczej biernym obserwatorem (introwertyk w realu i introwertyk w sieci ;] ). Potem trzaskałem jakieś tutoriale i zacząłem więcej się udzielać. Jakoś w wakacje 2015 roku, jak Pawełek, tzn Pawela08 (xd) został moderatorem, to udało mu się wstępnie załatwić u administracji zgodę na serwer wakacyjny.

Powstał temat i był dość popularny, ludzie pisali propozycje, dyskutowali jaki tryb byłby najlepszy itd. ale wyszło na to, że zgody jednak nie było. Zaczęliśmy z kilkoma osobami zaangażowanymi w projekt pisać na PW na ten temat że nic z tego i w końcu przeszliśmy na gg. Potem z innymi już zrobiliśmy większą konfę (kojarzę że był tam Paweu, Rhanjie, Szerbi, Libter, kubixxi, potem chyba Pankejk), a ostatecznie w serwer discord, który dzisiaj jest znany jako Kaktus intranetowy ©️. W międzyczasie pisałem trochę do kącika redakcyjnego, napisał do mnie lord Rossiol i spytał, czy nie chciałbym zostać redaktorem. No i tak sobie redaktorzyłem dłuższy czas, w międzyczasie Pankejk został administratorem i tym rozporządzał i to tak trwało aż do wspomnianej wyżej akcji redaktorskiej.

Warto też wspomnieć wielkie dzieła użytkowników, najpopularniejsza w internecie tapeta minekraftowa od Mursztina,

inna też bardzo popularna tapeta Martineza (Matrizena), powieść Tomek z jeziora zebera xd

Krystiank1410


Fegorath
hej, to w sumie jak długi staż sam miałeś na Craftportalu?


Krystiank1410
Hm, konto założyłem chyba w 2011, ale czytałem forum jeszcze w 2010.
Nawet pamiętam jeszcze jak stała Chata Górnika, chociaż raczej w końcowym okresie
I powiedziałbym że przestałem wchodzić jakoś między 2015 a 2016 jak już się całkiem zabetonowało

Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem, ,rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu się tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?

Na forum zarejestrowałem się w 2011 roku, jeśli dobrze pamiętam to dlatego że grałem na Seggelinie (serwer Minecraft RPG - red.). Na początku głównie udzielałem się właśnie w części forum związanej z serwerami, ale z czasem jak moje zainteresowanie nimi zmalało zacząłem udzielać się w Off-Topie, za czasów jego świetności. Zacząłem nawiązywać tam znajomości z innymi i użytkownikami za sprawą gier forumowych, część przetrwała nawet do dziś jako znajomości irl. Dużo grałem PBF’y i sam byłem autorem w kilku z nich, w tamtym okresie udzielałem się też w życiu społecznym forum. Byłem świadkiem pierwszej komuny Craftsite za czasów Adshiego która jeśli dobrze pamiętam zaczęła się od konfliktu moderatora Dania z innymi użytkownikami, nie pamiętam o co poszło, musiałbym sobie odświeżyć. Później byłem jednym ze współzałożycieli państwa o/, być może największej “frakcji” użytkowników w historii forum, przez rok nawet byłem jego przywódcą, po czym ustąpiłem jak Imael wrócił. Byłem wmieszany w wydarzenia z Czarnego Września 2013, to było już po przejęciu forum przez Craftserve i zmianie administracji na obecną.

Zostałem wtedy zbanowany przez Chlitta chyba za krytykę nowych emotkę(do dziś nie wiem do końca czy za to xD) i to na mojej konferencji na Skype Chlitto poproszony o wyjaśnienia powiedział że nie negocjuje z terrorystami i wyszedł.

Jako że byłem wtedy przywódcą o/ to starałem się utrzymywać neutralność domagając się jednak wyjaśnień i odbanowania, oraz starałem się powstrzymywać członków o/ przed atakowaniem administracji jak to robiło wtedy wielu użytkowników.

Po drodze pewnie były jeszcze inne wydarzenia w których brałem udział, ale na chwilę obecną nie za bardzo pamiętam. Angażowałem się też trochę w projekt League of Minecraft zarządzany przez Dramo, ale nie mam z tym zbyt wiele wspomnień, pamiętam też konflikt między Dramo i Throkiem, ale ciężko mi powiedzieć o co dokładnie chodziło bo nikt nie chciał mi tego wyjaśnić

Poza tym jak wcześniej grałem w PBF’y i utrzymywałem prywatne znajomości z użytkownikami forum

O ,rewolucji Libtera’’ dowiedziałem się dopiero od Ciebie, w tym okresie nie uczestniczyłem już w życiu forum, widziałem tylko że jest Craftsite i Craftportal.

Pominąłem pewnie mnóstwo rzeczy, ale z grubsza to na tyle.

1lajk

Rhanije


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , ,rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


RhAnjiE
Hej
Jasne, chętnie odpowiem na te pytania

 1. Moje początki sięgają bodajże 2011 roku. Szukałem wtedy w google informacji o minecrafcie, o którym dowiedziałem się niedługo wcześniej od osób, z którymi tworzyłem machinime z gothica na youtubie. Wtedy też zauważyłem dział serwera Seggelin, o którego właśnie pytasz. Dla tego serwera kupiłem minecrafta, jednak byłem wtedy dzieciakiem. Przygoda z tą edycją serwera się skończyła. Dopiero po roku zacząłem coraz aktywniej uczestniczyć na chacie, statusach i offtopicu. Od tego momentu można uznać moje bycie użytkownikiem dawnego craftsite

 2. U schyłku panowania Adshiego, wcześniejszego właściciela, próbowałem zostać moderatorem, jednak była już ich wystarczająca ilość. Niedługo po zmianie właściciela na Chlitto, dostałem specjalną rangę pomocnika. Miałem wtedy zarządzać nowo utworzonym działem ze zbiorem opisów texturpacków, modyfikacji i innych. Był to plan chlitto na stworzenie ogromnego archiwum z opisami wszystkich dodatków do minecrafta. Dostałem również moderatora strony głównej craftsite, gdzie pilnowałem komentarzy oraz niedługo później redaktora. Ten stan rzeczy trwał bodajże pół roku. Miałem jednak dość ogromu pracy, jakie dawał chlitto. Wymagał, z tego co pamiętam, żeby codziennie opisywać kilka dodatków do minecrafta. Junior moderatora na forum dostałem bodajże jakiś rok później, kiedy chlitto wycofał się trochę z zarządzania forum i powołał do tej roboty nowego admina - Ranseya. Wtedy zostałem przyjęty wraz z wieloma nowymi osobami i jakiś czas później awansowałem na moderatora, którym byłem dosyć długo, bo chyba nawet półtorej roku. Nie jestem jednak pewny. W międzyczasie dostałem też bana, ale nie pamiętam już, za co

 3. Byłem świadkiem wielu wydarzeń. Są to m.in. wojenki pomiędzy społecznością Seggelina oraz serwera Dramo. Pamiętam też zmianę admina craftsite i wielkie reformacje chlitto. Pamiętam stworzenie konkurencyjnego forum przez część ekipy moderacji z administratorem Ranseyem na czele i masowe banowanie “zdrajców”. Uciekła wtedy głównie społeczność offtopica. Ogólnie to większość ciekawych wydarzeń rozgrywała się w ekipie craftsite na konfach gg, gdzie powstały kłótnie, intrygi i wszystkie wielkie dyskusje. Planowano obalić władzę chlitto i ranseya. Stare dzieje, mało już z tego pamiętam. Na pewno było wesoło.

 4. Byłem świadkiem ,rewolucji Libtera’’, ale nie uczestnikiem. Bawiła mnie ta cała sytuacja z domeną, ale nie miałem już ochoty bawić się w fora. Szczególnie, że większość użytkowników była zbyt świeża i mało kto mnie pamiętał. Moje działania tam to jedynie rejestracja i temat z przywitaniem


Fegorath
Dałbyś radę jeszcze jakieś kilka zdań na temat tych wydarzeń z pkt 3 ?


RhAnjiE
Nie pamiętam zbyt wiele. Jakbym poszperał w gg, to pewnie bym znalazł prawdziwe złoto, ale zespół gg usunął wszystkie archiwa.

1lajk

Ersan


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Ersan
Konto na craftportalu założyłem w 2012 roku, jednak udzielałem się praktycznie wyłącznie w dziale poświęconemu minecraftowi. Moja aktywność pierwotnie była bardzo znikoma i pojawiałem się okazjonalnie. Może jakoś po roku zacząłem się bardziej angażować tworząc różne poradniki i pomagając użytkownikom. Gdy została ogłoszona rekrutacja na moderatora zgłosiłem swoją kandydaturę mimo, że nigdy właściwie o tym wcześniej nie myślałem. Wszystkie dramy i wydarzenia na craftportalu niespecjalnie mnie interesowały, więc byłem dla 90% użytkowników kompletnym randomem mimo już pewnego stażu i aktywności. Decydujące przy pozytywnym rozpatrzeniu mojej kandydatury na moderatora było najpewniej poparcie Pawełka-obecnego w tamtej chwili moderatora z którym już wtedy miałem dobry kontakt. Dla wielu wyglądało to tak jakby dano moderatora randomowi bo nie wchodziłem wtedy jeszcze w interakcje z innymi użytkownikami.

Moderowanie bardzo mnie wciągnęło i nie pamiętam czy pełniłem tę funkcję rok czy może więcej. Analizując statystyki akcji moderatorskich można było zobaczyć, że właściwie w danym miesiącu 70% roboty takiej czysto moderatorskiej załatwiała jedna osoba, a reszta ekipy miała naprawdę symboliczny udział. Wiązało się to z dość szybkim wypalaniem się ekipy, a zawsze znajdował się ktoś kto przez parę/kilka miesięcy chętnie wszystkich wyręczał. Ja chyba wyjątkowo utrzymywałem wysoki poziom zaangażowania mimo upływu czasu (nie licząc oczywiście ostatnich tygodni). Jednak jak teraz przejrzałem swoje dawne wiadomości z komunikatora na craftportalu to oceniłbym tamtego Ersanka jako słabego moderatora. No ale minęły od tego czasu już z 4 lata.

Tak jak pierwotnie byłem na craftportalu kompletnie nieznany tak jakoś później zacząłem bardziej angażować się w społeczność i chyba byłem postrzegany jako lubiany przez tzw. newfagów (dzisiaj to mają oni już po 4-6 lat stażu na craftportalu). Ponoć lubiłem banować, ale chyba nie było jakoś źle Tak bardziej pod koniec moderacji gdy już dołączył do ekipy Libter (dawniej programpepper) coraz bardziej irytowała mnie Czakerowa polityka betonu. Zrozumiałem (dość późno) szybkie wypalanie się ekipy.

Brałem udział w projekcie craftweb co skończyło się oczywiście jego niewypałem. Zakończyłem wtedy swoją karierę moderatora na kraftsajtach i odszedłem na chyba trzy lata. Jakoś w 2018 pojawiłem się ponownie. Odnowiłem swoje kontakty z dawnymi znajomymi i masowo postowałem kotki na craftportalu. Jednak szybko zrobiłem sobie przerwę na kilka miesięcy. Gdy wróciłem już jakoś na początku 2019 roku to zawitałem na obecnym craftsite. Nie byłem świadkiem powstawania tej całej “rewolucji” i jakoś nie podobało się mi się to całe ubieranie tego wszystkiego w papierki rewolucyjne.

Zostałem jednak aktywnym użytkownikiem nowo powstałego forum, a już po przejęcie przez Janka strony za słynną czterocyfrową kwotę po jakimś czasie zostałem moderatorem. Sytuacja na forum po opadnięciu szału rewolucyjnego była delikatnie mówiąc niezachwycająca. Miałem jednak nadzieję, że forum uda się rozwinąć. Jednak gdy Janek wyjechał na jakiś wyjazd zostawiając nas na pół miesiąca z niedziałającą stroną zrozumiałem, że obecnego craftsitu nie da się uratować. Zabrałem urlop na czas nieokreślony traktując to jako formę samozawieszenia. Gdy Janek wrócił sytuacja niewiele się polepszyła. Praktycznie przez miesiąc forum było niezdatne do użytkowania.

Zrezygnowałem z funkcji moderatora i podobną decyzję podjęły inne osoby z ekipy. Później ktoś (nie pamiętam już kto) udzielił jakiejś dziesiątce osób z craftsitowego discorda uprawnień do wszelkich kanałów. W tym momencie skasowałem kanały ekipy. Wolałem by przepadły niż przypadkowe osoby mogły wszystko odczytać. To zamieszanie z discordem jest przez niektórych uznawane za koniec craftsite.pl Przez pewien czas nadal znajdowałem się na discordowym kanale ekipy jednak dałem do zrozumienia, że nie zamierzam nic robić, a mogę najwyżej wtrącać się do dyskusji. Gdy voxele stały się bardziej jawnym projektem Janek poprosił mnie o wybranie między voxelami i craftsite. W tym momencie całkowicie zakończyłem swoją przygodę z craftsite.pl.

Bopke

Fegorath
Hej,
Dlugo byłeś związany z Craftsite - dziś Craftportal?

Bopke
Mogę coś tam opowiedzieć, siedziałem tam głównie na serwerach forumowych, póki były.

Fegorath
Kiedy trafiłeś na Craftportal (będe używał współczesnej nazwy)?

Bopke
Ciężko powiedzieć, konto mi usunięto to nie sprawdzę, jakieś 2012? 2013 może

Fegorath
miałeś tam jakieś rangi?

Bopke
Najwyżej na craftportalu jako-takim to byłem redaktorem, nie chciało mi się bawić w moderowanie

Fegorath
Czy odszedłeś kiedykolwiek że tak powiem definitywnie z forum? I od razu, jeśli tak to czym było to spowodowane?

Bopke
Tak, zostało to spowodowane tym, że Chlitto usunął mi konto i dał bana na IP

Fegorath
Czemu usunięto Ci to konto?

Bopke
Trollowałem Chlitta, np wrzucałem na rynek oferty, że zapłacę X diaxxów (forumowej “waluty”) za wysłanie mu wiadomości na PW, a ostatecznym zapalnikiem był moment, gdy utworzył z okazji rocznicy założenia forum wątek, w którym mogliśmy powspominać różne dzieje craftsite, a ja stwierdziłem w poście, że najgorsze co spotkało to forum to przejście w ręce craftserve

Fegorath
A wiadomo Ci coś więcej o tym przejściu do craftserve?

Bopke
Nie, przyszedłem na forum jak już adminował Chlitto

Fegorath
Dawno zostałeś tam usunięty?

Bopke
No będą ze 4 lata, nawet 5 jakieś

Fegorath
Czyli na forum działałeś około rok, i trochę jako redaktor?

Bopke
No byłem tam parę lat, ale ciężko mi sobie jakoś określić teraz ramy czasowe, to jednak było dawno temu.

Fegorath
Czy masz jakąś wiedzę o zawirowaniach z domeną craftportalu i craftsite? I skąd ta wiedza?

Bopke
Wiedza od jednej ze stron. Pewien użytkownik irytował Cubixa, że ta domena warunkuje ilość wejść na Craftsite, więc Cubix zmienił domenę w Craftportal, aby pokazać, że nie ma ona żadnego znaczenia. Wracanie do starej domeny to był zbędny krok, więc wygasła, a tenże pewien użytkownik kupił ją i myślał, że to świetny biznes

Fegorath
Czy wiadomo Ci coś o tzw. ,rewolucji Libtera’’ oraz późniejszych dziejach obecnego craftsite?

Bopke
Nie interesowało mnie to, znam Libtera od znacznie wcześniejszych czasów i od początku wiedziałem że nie chce mi się nawet odwiedzać tego forum.

Fegorath
Ale że uważałeś że i tak nie odniesie sukcesu z tym forum, czy pod jakim względem?

Bopke
Nie odniesie sukcesu i jego metody administrowania są po prostu głupie.
Libter przeszedł wielka przemianę przez te kilka lat.

Kiedyś dostałem od niego “w spadku” serwer klocków bo jemu się to znudziło, potem zdobył skripta i poszedłem za nim bo już miałem bana na craftportalu. Potem zaczęło mu odbijać i zaczął bawić się w jakieś zarządy forum, podejmujące glosowania na temat wprowadzania zmian i zrobił z tego krzywą demokracje, gdzie bawili się w uchwalanie coraz bardziej absurdalnego “prawa”, więc uznałem że pora opuścić statek społeczności minecrafta, dopiero niedawno zachciało mi się wrócić i bawie się w moderowanie na discordzie craftserve i jakieś drobne rzeczy typu poradniki czy bot na discorda tam robię.

1lajk

Katniss


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Jakie rangi posiadałeś? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Jaka jest Twoja perspektywa na wydarzenia związane z ,rewolucją Libtera’’? Jak postrzegasz dzisiejszą sytuację forum?


Katniss
Moje początki były skromne. Założyłem konto w 2016, basically po to, żeby zareklamować serwer, który wówczas prowadziłem - OmegaFactions. “Przy okazji” zacząłem odpowiadać ludziom na forum, no bo czemu nie. Gdy złapałem łącznie 9 pkt warna (tak, 9 pkt), postanowiłem zrobić sobie przerwę i poczekać aż punkty zejdą. Wróciłem do CraftPortalu w styczniu 2018, gdy zacząłem tworzyć mapę adventure “Mroczna Klątwa”.

Było całkiem nieźle, ale już od jakiegoś czasu odczuwałem stagnację na forum. Po jakimś czasie udzielania się ludzie zaczęli proponować, żebym zgłosił się na moderatora, co wydało mi się niedorzeczne. Bo jak to tak, ja na moderatora? Więc tak sobie byłem, jako użytkownik przez kolejny miesiąc lub dwa. W tym czasie coraz więcej osób zaczęło mi sugerować ten kierunek, co nadal wydawało mi się dziwne, ale powoli przywykłem. Gdy sam chlitto z administracją zaproponowali mi to samo (moda), pomyślałem jednak że może coś w tym jest. Zgodziłem się więc i tak posiadłem pierwszą, najniższą rangę moderacyjną - Junior Moda.

Na początku nie wiedziałem zbytnio jak się w tym odnaleźć, ale dość szybko się połapałem. Nic ciekawego się nie działo dopóki nie wygasła stara domena CraftSite.pl. Wtedy ta cała “rewolucja” się zaczęła, ale nie angażowałem się w to - nie miałem żadnego powodu aby to zrobić. Przez pewien czas udzielałem się na forum Libtera, ale nic z tego nie wypaliło. Zawsze postrzegałem tamto forum jako ciekawe, ale ostatecznie bezcelowe. I tak docieramy do teraz - gdy porzuciłem projekt Mrocznej Klątwy i wraz z tym zmalała moja aktywność na forum. Bez mapy nie było co reklamować, nie było co postować. Stopniowo również ja przestawałem się udzielać. Teraz wchodzę na forum jedynie okazjonalnie - zwykle dwa/trzy razy dziennie, głównie żeby usuwać spam i dziwne posty.


Fegorath
Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję dotrzeć jeszcze do reszty obecnej administracji, choc podobno to niełatwe.

1lajk

Czasy przeważnie nowsze - od około 2016 r. do 2019 r.

Libter


Fegorath
Czemu doszło do przejęcia Craftsite przez Ciebie?


Libter
2 lata wczesniej kupiłem opcję na domenę w nadziei że nie przedłużą i nie przedłużyli.


Fegorath
Czemu doszło do zbanowania Ciebie na Craftportal?


Libter
po przejęciu domeny zrobiłem pod nią discorda “miłośników craftsite.pl” i zareklamowałem go na craftportalu (wtedy jeszcze forum nie było)


Fegorath
Jak zaczęła się “Rewolucja” jakie były jej przyczyny?


Libter
Rewolucja zaczęła się jw. od discorda. bezpośrednią przyczyną powstania forum było zbanowanie na craftportal, bo wcześniej tylko zastanawiałem się nad taką opcją i chciałem zebrać więcej użytkowników przed podjęciem decyzji.


Fegorath
Kto głównie uczestniczył w rewolucji?


Libter
Nie pamiętam, podejrzewam ze wszystko da sie znalezc na craftsite.


Fegorath
Jakie miałeś plany rozwoju craftsite zaraz po przejęciu (o ile jakieś były)


Libter
pomysł na forum był zbyt impulsywny żeby mieć jakieś konkretne plany, po prostu chodziło o zrobienie przyzwoicie działającego forum o tematyce ogólno minecraftowej gdzie mogli by się przenieść użytkownicy m. in. z Craftportal


Fegorath
I jak widzisz ten czas na forum do czasu upadku craftsite? Jaka jest Twoja perspektywa na wydarzenia z obecnego upadku craftsite?


Libter
Nie rozumiem powyższych pytań.


Fegorath
Chodzi o ten czas do padnięcia forum (error 500) i sam upadek forum tym spowodowany.


Libter
Janek nie ma wystarczających kompetencji technicznych oraz za mało interesuje się forum przez co osoby które takie kompetencje by mogły mieć się go nie trzymają, myślę że to wszystko wyjaśnia.

1lajk

Xanter


Fegorath
Miałbym pytanie od jak dawna działałeś na obecnym craftportalu zanim znalazles sie na obecnym cs?


Xanter
Od 2011/2012


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Xanter
Tak byłem, bo ja sam proponowałem mu jako pierwszy postawienie forum na przejętej domenie. Przyłączyłem się, bo CraftPortal popadło w zapomnienie i degradację. Nie działałem w tym czasie na obecnym CraftSite, bo z czasem niezbyt podobało mi się podejście do tego projektu ze strony Libtera, posprzeczaliśmy się, doszło do zbanowania mnie za krytykę rządów libtera. Potem JanekJaran po przejęciu forum pisał do mnie czy chcę odbanowania na nim, zgodziłem się, choć było mi to bez różnicy, trwała potem rekrutacja do ekipy, zostałem redaktorem, ale zaczęto mi narzucać co mam pisać i o czym, a ze strony właściciela nie było żadnej rozmowy z ekipą, żadnego kroku, który by pokazał, że on nie tylko to kupił, ale także zamierza o to dbać.

Zrezygnowałem z rangi redaktora, założyłem własnego bloga informując o tym Janka, po czym dostałem niesłusznego bana z powodu rekrutacji do ekipy bloga nie podając ani nazwy swojego projektu, ani discorda, ani nic co by pozwoliło wejść na niego. Wiele nieporozumień wynikłych w obecnym CraftSite jest z winy obecnego właściciela, ja nie mam sobie nic do zarzucenia w tym przypadku.


Fegorath
A craftportal? Bo pominąłeś w sumie te pierwsze pytania.


Xanter
Na CraftPortal nie pełniłem żadnej roli, raczej służyło mi jako forma pomocy w serwerze i jego reklamy, nie interesowały mnie zbytnio rewolucje, nie brałem w żadnej udziału. Rewolucja Libtera była potrzebna, ale niezbyt dobrze do niej podeszli. Odpalenie nowego craftsite.pl miało zerowy wpływ na craftportal.pl


Fegorath
Czyli byłeś użytkownikiem craftportalu jedynie dla promocji serwera jednak w zeszłym roku nagle zainteresowałeś się stanem cp i zaangażowałeś jakoś w ,rewolucje"?


Xanter
Tak, bo nigdy nie rozumiałem kroku ze zmianą domeny, była bezsensowna z mojego punktu widzenia. Nie potrafiono wytłumaczyć logicznie zmiany starego craftsite.pl w craftportal.pl
Chciałem zobaczyć, czy ktoś może to zrobić lepiej.
Do tego blog craftportalu umarł i coraz mniej sensu miało słowo “portal” w nazwie
Wiele blogów umarło, wiele już osób nie pisze o tej grze i to jest akurat smutne.
Bardzo lubiłem czytać blog craftportalu, ale potem nie miałem czego czytać, a konkurencja też miała olewczy stosunek(edytowane)


Xanter
Dodając jedno zdanie do wywiadu: CraftPortal był dla mnie nie tylko forum, to był także blog i oczekiwałem że ktoś to przywróci w takiej formie jak to było kiedyś, ale nie udało się.


Fegorath
Czemu wcześniej nie interesując się zbytnio co się dzieje na cp, napisałes akurat do Libtera ( oglaszał się gdzieś już z planami czy jak to wyglądało)?


Xanter
Sam chciałem przejąć domenę craftsite.pl , ale okazało się że Libter zakupił wcześniej opcję na domenę przez co zarezerwował jej kupno jako pierwszy. Na craftsite.pl obracała się jego glowa, każdy już wiedział kto to przejął. Zaczęli go oznaczać, a potem Libter udostępnił swoją domenę jako status i tam mu napisałem by coś z tym zrobił np. forum i potem powstał jakieś kilka godzin później discord oraz oficjalny temat na craftportal dotyczący nowej strony.
Potem go zbanowali i banowali każdego, kto o tym wspominał. Domenę chciałem przejąć, bo też miałem ten plan by zrobić z tego forum i on kiełkował od dawna, ale Libter był szybszy.


Fegorath
A o co wybuchła kłótnia potem z Libterem?


Xanter
O wytykanie mu błędów i złych rozwiązań na jego CraftSite.
Błędami był system wniosków, który wtedy istniał i który lądował w Topce najbardziej lubianych przez co prawdziwy user nie mógł się znaleźć jako pierwszy w topce, ale problem uznano za zbyt mało interesujący by go rozwiązać. Samo też podejście do niektórych wniosków było takie, że nie da się i koniec, basta. Galerię zrobiono w formie działu na forum na długo po jego odejściu i jednak dało się zrobić chociaż namiastkę tego.
No i też nie rozpatrywał wniosków, olewał to.Zeber


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu?


Zeber
Zarejestrowałem się gdzieś w 2013 roku, przy czym konto wisiało przez rok bez żadnej aktywności. Potem przypomniałem sobie o forum i w sumie zacząłem się na nim udzielać. głównie w dziale o minecrafcie pocket edition.


Fegorath
Miałeś tam jakąś rangę?


Zeber
Tak. Na przełomie zdaje się 2017/2018 roku byłem redaktorem.


Fegorath
Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu?


Zeber
Jedyne, co pamiętam jakoś lepiej, to drama o to, że Bartor nie na daje się na moderatora.


Fegorath
Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ?


Zeber
Nie byłem, aczkolwiek przyglądałem się samemu wydarzeniu.


Fegorath
jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu?


Zeber
W sumie to neutralna. Trochę negatywna. Był to już czas, gdzie craftsite mało mnie obchodziło i jakoś nie miałem zamiaru się w to angażować, ale byłem zdania, że projekt od początku jest spisany na straty.


Fegorath
Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Zeber
Udzielałem się w może 3 tematach.Zeber - druga wersja

Konto zarejestrowałem gdzieś w 2013 roku. Portal uchodził wtedy za najlepszy serwis o grze. Były to czasy, gdzie taszczyłem się sporo po forach o minecrafcie pocket edition, było to dość małe community, składające się zaledwie z 15 osób, więc i atmosfera była, można powiedzieć, rodzinna. No ale nie opłacało się utrzymywać domeny dla 15 osób, więc projekty poupadały. Było to około 2014 roku. Byłem jednym z bodaj 2 osób, które przeniosły się na CraftSite. Udzielałem się głównie w działach o mcpe, bo tylko w niego wtedy grałem. Nie znałem tam wówczas nikogo. Z czasem w oczy zaczęli mi się rzucać co aktywniejsi użytkownicy tacy jak Bartor, czy Kisiel. Potem zacząłem pisać coś w offtopie i poznawać ludzi. Tak w skrócie


Fegorath
ok, dzięki za odpowiedzi

1lajk

Hevbis


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Hevbis
Na Craftportal (ówczesny Craftsite) dołączyłem jakoś na początku 2016 roku. Wtedy było to jeszcze całkiem przyzwoite forum, chociaż już wtedy zapowiadano jego upadek. Aktywność użytkowników wyłącznie spadała.

Byłem dość aktywny, na początku raczej nielubiany, głównie przez nieznajomość środowiska, nie potrafiłem się wpasować, kompletnie inna mentalność, pewnie dlatego uważana przez wielu za toksyczną. Długo zyskiwałem sympatię userów.
Często brałem udział w akcjach typu “make Craftsite great again”. Mieliśmy wiele propozycji zmian, często banalnie prostych w implementacji.
Nigdy nie spotkały się one ze szczególnym zainteresowaniem właścicieli.
Dopiero później zrozumiałem dlaczego i kompletnie sobie to odpuściłem.

Wtedy było tam jeszcze wielu zaangażowanych userów.
Tematy były aktywne, trwały żywe dyskusje. Pewnego dnia otrzymałem od kogoś link na serwer Discord Craftserve. Kilku userów prowadziło tam dyskusję z Cubixem na temat forum.
Cubix nie był zainteresowany robieniem czegokolwiek związanego z poprawą sytuacji na stronie.


Fegorath
Ze tak dopytam
Jakoś argumentował ten brak checi zmian?


Hevbis
Jasno dał nam do zrozumienia, że ma w nią wyjebane i najchętniej by ją sprzedał. Na pytanie dlaczego nadal ją utrzymuje odpowiedział, że póki chociaż 1% odwiedzających wykupuje u niego serwer, to będzie utrzymywał forum przy życiu.


Fegorath
Czyli forum założone dla generowania ruchu w sprzedaży serwerów. Ciekawe czemu z kolei taki chilito tez za beton robi.


Hevbis
Oszczędzali na wszystkim. Według teorii zmienili domenę tylko dlatego, że była tańsza. Usunęli świetny system nagród na gorszy, pewnie dlatego, że pierwszy był tańszy, z tego co zauważyłem, nawet zaczęli oszczędzać na powierzchni dyskowej pozbywając się starych wątków do konkretnej daty bez jakiegokolwiek poszanowania do tego, jaką ogromną bazą wiedzy o grze było forum.

Forum było sprzedawane.
Nie pamiętam kiedy. Chlitto nie był zawsze headadminem.
Po ten rozmowie zrozumiałem, że wszystkie te starania nie miały żadnego znaczenia. Cubix miał nas kompletnie w dupie i dawał nam to do zrozumienia nawet swoją postawą.

Nie było w nim zamiłowania do forów czy nawet samej gry, tej którą my mieliśmy. Nie był zainteresowany tworzeniem społeczności. Może dlatego z pewną ekscytacją przyjąłem informację, że Libter przejął starą domenę i zamierza na niej postawić nową witrynę.

Miałem nadzieję, że ten projekt wypali. Libter nie robił tego z samej chęci zysku, on chciał wskrzesić forum. Nadal była to dla mnie atrakcyjna forma komunikacji, całkiem inne doświadczenie niż dyskusja na chatcie.

Szybko doszedłem do wniosku, że to nie ma szans chwycić. Za mało było w nim zaangażowania, pewnie brakowało też środków na rozkręcenie tego. Ten sam problem miał również później Janek.

Przez pierwsze miesiące pojawiało się wiele propozycji na rozwijanie witryny. Tylko nieliczne i mało znaczące zostawały spełniane. Forum ewidentnie kierowało się ku upadkowi w dokładnie ten sam sposób, w jaki skończył Craftoportal. Userów praktycznie nie przybywało, a sama strona miała wiele problemów. Widzieli to wszyscy stali użytkownicy Craftportalu, jedynie nowe osoby zdawały się tego nie zauważać.


Fegorath
Że tak znów dopytam co to były za problemy?


Hevbis
Paskudny motyw, brak wielu ficzerów, głównie niewielka liczba użytkowników, zbyt niska ilość nowych osób, by chociaż utrzymać społeczność.


Fegorath
No to chyba pozostała jeszcze Twoja odpowiedź na ostatnie z pytań.


Hevbis
Na początku działałem dość aktywnie. Podrzucałem propozycje, starałem się ożywić forum, pisałem tematy. Byłem dość długo osobą z najwyższą reputacją wśród użytkowników (bo był jeszcze ten nieszczęsny bot). Przez chwilę miałem nawet myśl czy nie startować na moda, ale uznałem, że chyba szkoda energii na coś bez przyszłości.Pierwszy wywiad z Arrchez:


Arrchez
Na Craftportalu byłem zwykłym zarejestrowanym graczem, CP dzisiaj to moim zdaniem martwe forum.

Ma wielkie możliwości, CP dawniej był i chyba nadal jest pierwszym wynikiem w google pod frazą ,forum o minecraft" , więc popatrzcie jak to było potężne forum, było, ponieważ ono teraz umiera, czy ma perspektywy? Jeżeli administracja powróci do żywych to raczej tak


Somka
Czemu uczestniczyłeś w rewolucji craftsite? Co robiłeś? Co ci się nie podobało w forum? Czemu odszedłeś?


Arrchez
Generalnie natrafiłem na chat rewolucji przez przypadek, nie interesowałem się tego typu sprawami, Egzequtor mnie zaprosił na chat wtedy, na początku mojego istnienia podczas rewolucj przeszkadzałem trochę na chacie CraftPortalu (Discord) , potem dołączyłem do grona moderatorów bo była rekrutacja i postanowiłem wtedy zaproponować wiele sugestii na chacie #ekipa, lecz za bardzo nikt nie zwracał na to uwagi, zwłaszcza Janek, odszedłem z forum, ponieważ Janek ignorował nas i forum, wszystko było blokowane przez niego, bo był offline. Nie podobał mi się brak innowacji ze strony wyższych rangą, mimo, iż proponowałem dosyć fajne sugestie na rozwinięcie Discorda i rozwiązanie problemów forum. Fegorath próbował coś tam ratować forum, bez skutku

CraftSite nie ma przyszłości w stanie obecnym, a z jankiem jaranem szczególnie, który nagle zmartwychwstał gdy forum upadło nieoficjalnie.


II wywiad:


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Arrchez
Na craftportal byłem zwykłym członkiem forum, nie pełniłem tam żadnego urzędu. Nie. Byłem uczestnikiem , Egzequtor mi pokazał co się działo wtedy i jakoś się wkręciłem w to. Patrząc z perspektywy czasu forum nie miało szans, Libter stworzył je dla prywatnych rozgrywek, a jego następca nie interesował się forum. Byłem moderatorem na CS i no można powiedzieć dużym zwolennikiem reform.


Fegorath
No muszę przyznać chyba dałeś najbardziej zwięzłe odpowiedzi ze wszystkich około 15 wywiadów


Arrchez
Dzięki, uznam to za komplement

1lajk

JanekJaran


Fegorath
Jak zaczęła się „Rewolucja"?


JanekJaran
Dużo wcześniej, za nim była mowa o „nowym CraftSite” Libter, znając realia i zaniedbania na CraftPortalu założył opcję na domenę „craftsite.pl". Ekipa CP jej nie przedłuża. Powstał serwer discord. A domena linkowała do rewolucyjnego discorda.


Fegorath
Czemu przyłączyłeś się do “Rewolucji”?


JanekJaran
Przyłączyłem się, ponieważ uznałem, że postulaty są słuszne i można stosunkowo łatwo wejść w interes i osiągnąć sukces, niestety jak na razie trochę się przeliczyłem, ale nadal mam nadzieję, że uda mi się pozytywnie wpłynąć na forum.


Fegorath
Jak przebiegała [rewolucja — przyp.]?


JanekJaran
Jak powiedziałem wcześniej - Libter skorzystał z opcji na domenę CS, utworzył discorda. Następnie skontaktowałem się Libterem, aby uzgodnić ewentualne warunki współpracy. Stałem się właścicielem 25% CS. Potem był okres wzmożonej pracy i licznych reform pod zarządem Libtera. Libter starał się o forum, lecz problemy stawiała mu społeczność. W sumie trudno stwierdzić, kiedy skończyła się rewolucja, bo wg mnie mimo przegranych bitew wojna nadal trwa.
Czemu doszło do zbanowania Libtera?
Libter dostał legendarnego “bana za nic”, a tak na serio to banujący zapewne sugerował się przejęciem domeny i utworzeniem discorda. Jednak warto zaznaczyć, że w momencie bana nie było jeszcze planów założenia nowego forum. Dodam jeszcze, że zbanowanie jest złym określeniem. Libterowi zostało usunięte całe konto, co wg mnie jest gorsze od bana, bo gdy dojdzie do porozumienia, nie za bardzo da się to cofnąć.


Fegorath
Czemu doszło do przejęcia cs przez Ciebie?


JanekJaran
Cały czas byłem współwłaścicielem CraftSite. Najpierw posiadałem 25%, potem 40%, a gdy miałem 50% zostało powierzone mi prowadzenie spraw serwisu.


Fegorath
Kto głównie uczestniczył w rewolucji?`


JanekJaran
W rewolucji głównie uczestniczył Libter, ówczesna ekipa w tym ja.


Fegorath
Jakie miałeś plany rozwoju cs zaraz po przejęciu (o ile jakieś były) i jak widzisz ten czas na forum do czasu upadku cs?`


JanekJaran
I znowu, współwłaścicielem byłem cały czas, a plany miałem dużo wcześniej. Miałem plany, ale, jako że są jeszcze częściowo nadal aktualne, a sam planami za bardzo nie lubię się dzielić, to o nich nie powiem. Jednak nie zgadzam się, aby forum teraz upadło — choć aktywnością nie grzeszy, to trwają prace dążące do rozbudowy forum i zwiększenia jego aktywności. To pytanie jest trochę tendencyjne, bo sugeruje, że forum nie ma, a jest. Natomiast jeśli chodzi o czas od objęcia funkcji dotąd, to bywały lepsze chwile. Ze swojej strony faktycznie mogę zauważyć winę w postaci mało poświęcanego czasu na serwis, co było w większości spowodowane ograniczonym czasem w życiu realnym. Jednak mimo to przez ten czas zdobyłem wiedzę, której wcześniej nie miałem. I tu nie chodzi tylko o wiedzę techniczną, ale bardziej wiedzę z zakresu zajmowania się takim serwisem od strony społecznej. Wierzę, że będę mógł ją wykorzystać w niedalekiej przyszłości.


Fegorath
Jaka jest Twoja perspektywa na te wydarzenia z obecnego upadku craftsite?`


JanekJaran
Zapytałem Reedzev o pomoc z jedną kwestią techniczną dotyczącą forum. Było to pomiędzy moimi dwoma wyjazdami. Miałem niestety trudności z nadaniem odpowiednich uprawnień, więc zacząłem zmieniać uprawnienia plików na serwerze, ponieważ zasugerowało to narzędzie diagnostyczne forum. Tak niefortunnie zmieniłem jedno uprawnienie, że stworzyła się nieskończona pętla powiadomień administratorów. Powstało ich ponad 150 tysięcy. Obciążały one zbyt mocno silnik forum, aby mogło odpowiedzieć na zapytanie. Próbowałem naprawić forum. Poprosiłem Reedzeva i Ixidiego o pomoc. Próbowali, ale nie mogli znaleźć przyczyny.

Na 2 wyjeździe nie miałem ze sobą laptopa ani za dużo czasu. Starałem się mimo wszystko kontaktować z administracją. Gdy wróciłem do domu, postanowiłem zrobić kopię danych i przeinstalować serwer, w czym pomógł mi Reedzev. Niestety forum nadal nie działało. Reedzev zaczął przeglądać bazę danych i dostrzegł te powiadomienia. Usunął je i forum zaczęło działać.Grzesiek11


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu?**


Grzesiek11
Zarejestrowałem się w lutym 2017, choć z tego co pamiętam miałem jakieś konto w… 2015? Forum wtedy już umierało, chociaż wciąż były tam zadawane pytania dotyczące MC. Był to też okres działalności DoggoBloggo (na zawsze w naszych sercach). Odpowiadałem na w zasadzie każdy nowy temat, w którym miałem coś do powiedzenia. Szybko zdobyłem 100 postów, a potem (koniec 2017/początek 2018) forum jakoś zwolniło.


Fegorath
Miałeś tam jakąś rangę?


Grzesiek11
Poza Użytkownikiem+ dającym dostęp do supertajnego działu, nie.


Fegorath
Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu?


Grzesiek11
Niestety, nie. Największe wydarzenie jakie pamiętam, to “historia alternatywna” robiona przez Krzychu. Narysował on Poland Balla do góry nogami, co później stało się małym memem.


Fegorath
Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ?**
Uczestnikiem? No cóż, zarejestrowałem się na forum (jako trzecia osoba we wszechświecie :D) i starałem się podtrzymywać je jak mogłem, pisząc posty i odpowiadając na pytania.


Grzesiek11
Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu?
Liczyłem na to, że to się uda. Miało szansę, ale niestety raczej zaprzepaszczoną. Zamiast tworzyć całkiem nowego i lepszego forum o MC, powstały rzeczy takie jak “Manifest Rewolucyjny” i takie tam.


Fegorath
Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Grzesiek11
No cóż, pisałem posty, zgłosiłem się na moderatora (nie przeszedłem). Było całkiem ciekawie, chociaż aktywność spadała z czasem.Vylence


Somka
Co spowodowało, że zostałeś administratorem na cs?


Vylence
libter w zarządzie i chęć poczucia czegoś nowego, poza moderowaniem


Somka
Co robiłeś jako administrator? Jak wyglądała twoja działalność?


Vylence
według ludzi nic, siedzialem, coś tam pomagałem, pisałem jakieś wątki i próbowałem mniej więcej wychodzić z jakimiś inicjatywami co do samej społeczności


Somka
Czemu odszedłeś z ekipy?


Vylence
bo libter odszedł z ekipy i janekjaran złapał za stery, a społeczność to totalny aids.


Somka
Czy interesuje cię jeszcze craftsite?


Vylence
nie


Somka
nom, dzięki

1lajk

Pooshek (nikdomi)


Fegorath
No to standardowe pytania żeby łatwiej było zredagować: Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?(edytowane)


Pooshek
Na obecnym craftportalu zasadniczo nie robiłem nic, poza zamieszczeniem reklamy swojego nieistniejącego już serwera Minecraft. Nie miałem tam żadnej rangi, nie byłem świadkiem niczego ciekawego.

Do “rewolucji Libtera” dołączyłem zasadniczo przez przypadek; JanekJaran napisał mi z propozycją partnerstwa mojego serwera ich forum. Zarejestrowałem się tam, zamieściłem tam reklamę i na dłuższy czas przestało mnie to obchodzić

Próbowałem działać w ramach tzw. klubów, nie miało to jednak większego sensu. Nie pokładałem większych nadziei we współpracy z tym forum

Potem jednak, w maju, uzyskałem rangę moderatora; wynikało to z faktu, że mój współpracownik w projekcie mojego serwera, znajdujący się jednocześnie w radzie craftsite stwierdził, że gdybym napisał podanie, to miałbym niemal pewne miejsce w ich ekipie. Pofatygowałem się więc (bez większego przekonania) i jak się później okazało - uzyskałem wspomnianą rangę.

Przez kilka pierwszych dni nic z tym faktem nie robiłem, bowiem nie miałem czasu; później jednak zacząłem działać

Pierwszą sprawą, w której zabierałem głos jako moderator, była afera dotycząca Xantera i Ewalda; bez wchodzenia w szczegóły, obaj panowie otrzymali bana na forum w wyniku braku właściwej komunikacji między właścicielem forum a zarządem. W mojej opinii i tak zasługiwali na bana za wcześniejsze przewinienia; reszta ekipy była podobnego zdania, dlatego też ani Ewald, ani XNT nigdy po tym zajściu nie uzyskali unbana (pomijając usterki techniczne).

Następnie mogłem zasadniczo oglądać już tylko rozpad forum. Chociaż zarząd jak i ekipa wychodziła z inicjatywami, żadna z nich nie przynosiła oczekiwanego rezultatu. I chociaż chyba wszyscy się łudzili, że forum jeszcze dźwignie się na nogi, z każdym dniem było coraz gorzej. W lipcu Janek zupełnie zaczął ignorować sprawy forum, a w sierpniu nastąpił symboliczny upadek (chociaż na papierze forum nadal działa).

Również w sierpniu dołączyłem do ekipy nowo-powstającego forum o wówczas nieznanej nazwie. W skład moderacji wspomnianego forum wchodziło wiele twarzy znanych mi z obecnego craftsite (tzn. forum Janka).

Toczyła się wówczas dyskusja dotycząca przyszłej nazwy tego forum. Ponieważ żadna mi się nie podobała, wyszedłem z propozycją nazwy “Voxele.pl”, dzięki czemu moglibyśmy się skupić na różnych grach, nie być skazani jedynie na Minecraft i Hytale.

Po relatywnie długiej dyskusji moja propozycja została przyjęta i od tego momentu forum to zwie się Voxele.pl

W chwili pisania tych słów, od opisanych przed chwilą wydarzeń upłynął tylko miesiąc. Nie wiem, w jakim kierunku pójdzie to forum, czy osiągnie sukces, jaka będzie jego przyszłość; potencjał jest, czy zostanie wykorzystany - dowiemy się tego w przyszłości. Być może za kilka miesięcy, lat, podczas czytania tych słów, odpowiedź na to pytanie będzie już znana. Mi jednak z tej perspektywy trudno spekulować. Staram się po prostu robić swoje.Somka


Fegorath
Jakie były Twoje początki i działalność na obecnym craftportalu? Miałeś tam jakąś rangę? Byłeś świadkiem jakiś większych wydarzeń na tym portalu? Czy byłeś uczestnikiem , rewolucji Libtera’’ ? Jeśli tak to czemu sie tam przyłączyłeś, jeśli nie jaka jest Twoja opinia o tym wydarzeniu? Czy działałeś jakoś na obecnym CraftSite?


Somka
Zarejestrowałem się na craftportalu w 2012 roku, aby zareklamować serwer znajomego, forum mi się podobało, czasami zaglądałem na nie, jednak niedługo potem przestałem je odwiedzać, bo minecraftem przestałem się interesować. Potem w 2014 roku czasami odwiedzałem forum, czy to żeby komuś lub podyskutować. Nie wiem czemu, od tamtego czasu interesowało mnie tylko craftportal, ale wchodziłem na niego raz na tydzień, rok później dostałem bana za pewną kłótnie.

W 2015 postanowiłem założyć znów konto, tym razem aby zareklamować swój serwer i uczestniczyć w dyskusjach. Wkrótce znowu przestał mnie interesować mc, więc i na forum nie zaglądałem, w 2017 postanowiłem założyć trzecie konto, gdyż tamte nie było zbyt anonimowe. Wraz z nowym kontem zacząłem się udzielać w temacie o ciekawostkach minecraftowych, potem dodawałem coś do galerii o uzbrojonych mobach, czasami gryzłem się ze społecznością cp, ale ogólnie się znów wpasowałem. Tak jak reszta tępiłem easyhc, mediumhc, hardhc, megadropy itp.

Pamiętam jak opublikowałem status, aby cp założył swój serwer i zdobył przez to nowych graczy, ale dostałem w dupsko od społeczności. Jak były tematy typu “Forum umiera zróbcie coś” to prosiłem wręcz płakałem cikita, aby coś zrobił z cp, obecnie śmieszy mnie tamtejsze zachowanie. Pewnego dnia ja wraz z hevbsem i zeberem zmusiłem cubixa na dc craftserve, aby ruszył tyłek i założył serwer dc cp. Udało się, zeber nawet dostał adma. Jednak to nic nie dało, na cp administracja nadal śmierdziała martwicą. I tak do końca 2018.

Tak, miałem rangę użytkownik+ dzięki której mogłem wstawiać uzbrojone moby do galerii i posiadałem dostęp do tajnej części forum. Chciałem też zostać redaktorem i rozruszać forum, ale wahałem się.
Ooo pamiętam też jak spamowałem cikitkuwi na pw.

Byłem świadkiem degradacji m.in Murshtina, Panacake. Widziałem też serię artykułów i “artykuł pożegnalny” Panacake oraz tak jak wspomniałem wyżej przyczyniłem do powstania dc cp.
Jak najbardziej, uczestniczyłem w ,rewolucji Libtera’’.

Pewnego dnia Libter wysłał mi na pw link do tematu o craftsite na cp. Dołączyłem na serwer chyba jako trzeci. Potem czikto usunął temat i konto Libtera, więc zaczęła się rewolucja, zapraszałem na serwer wielu ludzi z dc cp, aż do czasu kiedy wysłałem zaproszenie na cp do fullfuna na pw i niedługo potem usunięto mi konto.
Przyłączyłem się do rewolucji, gdyż to było coś nowego, nowa przygoda, szansa na zebranie społeczności i utworzenie lepszego forum.

Tak, mniej więcej połowa ludzi była na dc cs dzięki mnie. Początkowo kiedy zaczęła się rekrutacja, to chciałem zostać jakimś modem, ale głupio było mi pisać podanie, gdyż bardziej było wymagane posiadanie wiedzy technicznej. Utworzyłem kilka tematów, w tym jeden był najpopularniejszym przez parę miesięcy, czasami miałem z tym problem, gdyż moje konto było “upośledzone”.

Niedługo potem dostałem redaktora, chyba 12 grudnia, pisałem artykuły, pomagałem pisać tygodniki Damianowi. Manifest rewolucyjny traktowałem i traktuję na poważnie. Pamiętam, że po tym jak Janek przejął forum przez parę miesięcy tylko ja byłem aktywny z całej ekipy, potem wynagrodził mi to poprzez danie rangi jakimś nowym ludziom i całej ekipie za wyjątkiem mnie. Przez cały okres czasu istnienia craftsite pisałem artykuły, a później publikowałem posty na fanpagu.

Osobiście dla mnie rewolucja jak najbardziej miała sens, craftsite mogło zostać popularnym forum. Na początku szło dobrze, tylko nikt nie reklamował craftsite, nie podejmował współprac, więc skąd mieli wziąć się użytkownicy… Przejmowanie wiki craftsite też nie miało dużego sensu. Następnie forum przejął Janek i każdy wie jak działo się potem.

5lajków