Genetyka, GMO wasze opinie

Chciałbym poznać wasze opinię na temat szeroko pojętej genetyki i Genetycznie Modyfikowanych Organizmów.
Pojęcia te budzą dość różne odczucia i jestem ciekaw waszych.
Możliwe, że w przyszłości napiszę nieco dłuższy tekst na ten temat, a do tego czasu jestem ciekaw waszego zdania.

1lajk

Nigdy dokładnie nie zgłębiałem tego zagadnienia, ale z tego co mi wiadomo GMO bardzo pomogło ludzkości, począwszy od wydajniejszej produkcji jedzenia, a na tzw. “terapiach genowych”, umożliwiających leczyć wcześniej nieuleczalne choroby skończywszy (przy czym wspomniane terapie genowe są chyba jeszcze w fazie eksperymentalnej, ale moja wiedza może być już “przeterminowana”).

Argumentami “przeciw” GMO zaś, z tego co się orientuję, są zaś między innymi obawy o wpływ zmodyfikowanych organizmów na ekosystem w sytuacji, gdy te się wydostaną spod ludzkiej kontroli oraz fakt, że jest to relatywnie nowa technologia, która może nieść za sobą jakieś nieprzewidziane konsekwencje.

Według mnie zalety>wady w tym przypadku, oczywiście jeśli ta technologia będzie rozwijana w sposób rozważny. Czekam jednak na Twój tekst @Ersan , mam nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego w tej kwestii (i zweryfikować informacje które posiadam :stuck_out_tongue: )

Organizmy modyfikowane genetycznie, szczególnie rośliny, nawet pod ludzką kontrolą mają znaczący wpływ na ekosystem. Bo nie powstrzymamy pszczoły przed przeniesieniem pyłku z zmodyfikowanej rośliny na niezmodyfikowaną.

A tak w ogóle to temat rzeka i trudno tu mieć jedną opinię na całość, bo trzeba by się rozpisać na co najmniej kilkadziesiąt aspektów.

Co w przypadku gdybyśmy dysponowali możliwością uniemożliwienia krzyżowania się takiej rośliny genetycznie modyfikowanej z standardową?
Proszę ominąć kwestię tego czy faktycznie mamy taką możliwość czy nie. O tym rozpiszę się bardziej gdy już będę miał czas.
Na razie prosiłbym o założenie, że taki problem jak dostawanie się organizmów modyfikowanych genetycznie do naturalnych środowisk nie istnieje.

Trzeba by się rozpisać na co najmniej kilkadziesiąt aspektów.

Całkowicie się zgadzam. Temat rzeka. Dlatego rozkładam dyskusję na ten temat na dłuższy czas i zaczynam na razie od poznawania waszych opinii.