Czyżby koniec CD-Action?

Dziś na stronie CD-Action, pojawił się ten wpis https://www.cdaction.pl/news-60522/. Wypowiedzenia zapewne oznaczają tylko jedno, koniec owego pisma o grach. Decyzja trochę dziwi, tym bardziej iż CD-Action to nadal bardzo rozpoznawalna i mająca dobrą renomę marka. Można by było ciągnąć dalej, a nawet rozwinąć bardziej stronę internetową. Co będzie dalej, czas pokaże.

Ponoć wydawnictwo Bauer (do którego należy owe pismo) szuka inwestora , jednak według tego co wyczytałem po różnych stronach, redaktorzy pisma zwyczajnie uważają to za ściemę dla podniesienia morale (pismo ma jeszcze mieć kilka następnych numerów z racji różnych okresów wypowiedzeń).

Przy okazji Bauer likwiduje także wydawanie 20 innych tytułów.

Smutny czas szczególnie dla pism w formie papierowej.

5polubień

W sprawie tej pojawiło się oświadczenie wydawnictwa Bauer:

W związku z doniesieniami na temat przyszłości dotyczącej magazynów „CD-Action” i „PC Format” Wydawnictwo Bauer informuje, że oba czasopisma nadal będą się ukazywać. Dziennikarze otrzymali wypowiedzenia i mają różne okresy wypowiedzenia, w trakcie których pracować będą nad kolejnymi wydaniami. Decyzja o dalszych losach ww tytułów zostanie podjęta w nadchodzących miesiącach.

(Źródło: https://www.cdaction.pl/news-60524/oficjalne-stanowisko-wydawnictwa-bauer-ws-przyszlosci-cd-action.html)

Po dokładnej lekturze wspomnianego, dochodzę do wniosku, że niestety jest to koniec CD-Action. Szkoda pisma, nie spodziewałem się tego.

Dasz linka? Nie umiem znaleźć.

Znalazłem tylko informacje o zamykaniu CD Action i PC Format, co mogłoby sugerować, że Fegorath się pomylił i dopisał przez pomyłkę jedno zero.

@Pooshek tutaj nawet jest podane więcej pism https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bauer-zamyka-7-tytulow-i-27-wydan-specjalnych-prace-traci-27-osob , widać co artykuł to inna liczba (chociaż te 20 pojawiało się najczęściej) . Niestety chyba nikt nie podał wszystkich tytułów, zawsze jest to kilka. W przypadku artykułów podających owe 20, wymienione zostały jeszcze tytuły ,Kawaii’’ oraz ,Świat wiedzy’’.

Z artykułu wynika, że likwidacji uległo jedynie 7 tytułów - liczba 27 dotyczy wydań specjalnych (to nie to samo).

Czyli PCFormat też kopie w kalendarz?
Z jednej strony nic dziwnego, bo od dość dawna dają 80% (jak nie więcej) nic nie wartej treści (prawie pół magazynu to “specjalne wersje” programów), ale z drugiej strony to było moje pismo dzieciństwa (jeśli piętnastolatek może mówić o dzieciństwie w czasie przeszłym), z którego dowiedziałem się wielu rzeczy. Szczególnie dobrze wspominam wieloczęściowy poradnik do GIMPa, dobrze napisany i pokazujący nieoczywiste rzeczy.

1polubienie

W sumie chyba sami są w dużej części sobie winni (CD-Action). Od lat nie zmieniali się zbytnio, co dziwi bo teoretycznie ludziom związanym z grami raczej nieobce powinny być nowe technologie. Co ciekawe stronę internetową pisma posiadają już od lat 90. Z kolei ich redaktorka 9kier regularnie streamuje na Twichu.

Teraz można tylko liczyć na odkupienie marki i rozwijania pisma w przestrzeni internetowej (bo na papierową wersję potrzeba o wiele większych nakładów i zaplecza). Tylko forsy trzeba by było na to sporo, a nie sądzę by ludzie zechcieli dawać kasę w czasach kryzysu.

Sądzę że redaktorzy zwyczajnie zasilą inne redakcje o grach, kto wie może nawet któryś będzie działał na YouTube?

Dobre wieści: Okazuje się, że CD-Action jednak powinno przetrwać.

Na ich fanpage’u na Facebooku znalazł się następujący wpis:

Drodzy Czytelnicy!

Po niespełna dwudziestu pięciu latach wspólnej przygody powinniśmy chyba zacząć od “kochani”. Dziękujemy za cierpliwość – zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy sami nie wiedzieliśmy jeszcze, co z tego wszystkiego wyniknie.

Teraz możemy ogłosić – z nieskrywaną radością – że prawa do marki CD-Action (oraz PC Format) przejęła od wydawnictwa Bauer agencja gamingowa Fantasyexpo. Z chłopakami znamy się od dawna – to oni w 2014 zorganizowali nam CD-Action Expo, sami są też związani emocjonalnie z CDA. Nie wyobrażamy sobie lepszego obrotu spraw.

Co dalej? Przede wszystkim nie musicie obawiać się o papierowy magazyn – będzie ukazywać się zgodnie z harmonogramem, a za tworzenie go odpowiedzialna będzie dobrze wam znana ekipa. Każdemu jednak, kto wie, czym na co dzień zajmuje się Fantasyexpo, do głowy przychodzi jeszcze jedna oczywista korzyść z takiej współpracy.

Od kilkunastu lat w redakcji CD-Action regularnie powracał temat nowoczesnego serwisu internetowego i wysokiej jakości materiałów wideo. Nie ma co owijać w bawełnę – cdaction.pl w obecnej formie nie jest serwisem, na który sobie zasłużyliście.

Teraz to zmienimy. Redakcja, Fantasyexpo i Wy – bo każdy z was może dołożyć swoją cegiełkę. Zarówno do rozwoju czasopisma, jak i nowego serwisu czy profesjonalnego studia wideo. Szczegóły znajdziecie pod tym adresem: https://beesfund.com/wkrotce/cdaction

Edit: Literówka

Wiedziałem, że dadzą radę! :smiley:

1polubienie

Wychodzi na to co podejrzewałem, prawdopodobnie redakcja chciała zmian ale zawsze blokowani byli przez ,górę’’ lub brak chęci rozwijania tego.

Teraz zaś kupieni przez Fantasyexpo mogą się rzeczywiście rozwinąć. Jest jedno ale, redakcja jest od lat krytykowana za swoje artykuły, prawdopodobnie przydałoby się im odświeżenie i tutaj zapowiedziano redakcję w starym składzie. Czas pokaże jak sobie poradzą.

Zapowiadana forma wideo, prawdopodobnie oznacza rozwijanie kanału na Youtube z recenzjami. Rynek ten jest już dość zajęty, jednak CD-Action to marka sama w sobie, na start ma już wierne grono weteranów. Wszystko zależy od podejścia redakcji do takiej formy, przy czym sądzę że tym zajmą się nowe osoby. Dobrze że pismo wreszcie nadrobi stracony czas kiedy to trwano nadmiernie w papierowej wersji nie rozwijając działalności w sieci.

Fantasyexpo kupiło jednak prawa do marki, możliwość dołożenia się do rozwijania pisma wskazuje na dość mądrą decyzję. Po pierwsze w razie niepowodzenia nie utopią w tym projekcie zbyt dużo własnych środków, po drugie wsparcie przez czytelników spowoduje ich większe przywiązanie a przy okazji da im iluzoryczną bądź faktyczną możliwość wpływu na to jak będzie to wszystko wyglądało.

1polubienie