Co to MUD, SUD i tekstowe RPG (PBF)

MUD ( Multi-User Dungeon ) oznaczający komputerowe gry fabularne,które są rozgrywane przez Internet przy użyciu interfejsu tekstowego. W MUD w przeciwieństwie do SUD można grać w wiele osób. Większość MUD-ów toczy się w światach fantasy. Niektóre MUD-y osadzone są w zupełnie odmiennych realiach, np. w klimacie SF czy też postapokaliptycznym. Gracze wcielają się w rycerzy, magów lub inne, typowe dla danej stylistyki świata postacie. Celem gry jest zazwyczaj osiąganie kolejnych poziomów doświadczenia poprzez rozwiązywanie zadań czy też zabijanie potworów.

SUD ( Single-User Dungeon ) – rodzaj fikcji interaktywnej, w założeniach i obsłudze bardzo podobny do MUD-ów. Od MUD-ów odróżnia go to, że jest przeznaczony do rozgrywki jednoosobowej, w trybie offline.

Played by Forum ( rozgrywane na forum ; PBF, gra przez forum , potocznie gra tekstowa lub gra forumowa ang. Play-by-post RPG ) – tekstowa gra online RPG ( ang. online text-based role-playing game ) rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).
Rozróżniamy dwa rodzaje gier typu PBF:

  1. Gra forumowa – gdy całe forum lub jego duża część poświęcone jest rozgrywce, określone działy służą za lokacje, a tematy to poszczególne miejsca lub wątki fabularne. W taką grę może grać nieograniczona liczba osób (zazwyczaj gra w nią większość użytkowników danego forum).
  2. Sesja forumowa – to inna postać zwykłej sesji RPG rozgrywanej w Internecie. Udział bierze tu zwykle nie więcej graczy, niż w zwykłej sesji, a gra toczy się w obrębie jednego tematu na forum, w którym gracze piszą, co robią ich postacie, a Mistrz Gry opisuje świat i jego reakcje na zachowania bohaterów.
1lajk