Cała prawda o wietrzeniu pomieszczeń

Sezon grzewczy w pełni, więc uważam, że warto poruszyć kwestię właściwego wietrzenia pomieszczeń.

Ludzie dzielą się na dwie grupy.
Tych co wietrzą pomieszczenia właściwie i tych co robią to źle.

Większość okien ma coś w stylu czterech ustawień

Przy czym ja na ostatnie zwyczajnie mówię rozszczelnienie
Niektórzy mają w zwyczaju używać przez pół dnia opcji czwartej lub trzeciej.

Bardzo źle. O ile latem nie jest to głupie bo temperatura na zewnątrz jest zbliżona do pokojowej tak podczas sezonu grzewczego tracimy mnóstwo ciepła.
Co do opcji czwartej to działa to tak, że okno jest słabiej dociskane.
Zwyczajnie je rozszczelnimy czyli uzyskamy dokładne przeciwieństwo tego co byśmy chcieli uzyskać podczas zimy.
Jakby ktoś był zainteresowany zwiększaniem docisku okna czyli dodatkowego jego uszczelnienia na czas sezonu grzewczego to wiele modeli ma możliwość takiej regulacji.
Umożliwia to tzw. tryb zimowy.
Przykładowy filmik to prezentujący:

Dobra Ersan mordo wiemy już jak uszczelniać sobie pokój itd. no ale przecież to miał być poradnik jak wietrzyć a nie jak się udusić

Spokojnie już tłumaczę.
Prawidłowe wietrzenie mieszkania/pomieszczenia jest bardzo proste:

• Otwierasz szeroko okno albo i kilka.
  • Po kilku minutach je zamykasz

I to właściwie proszę państwa jest cała filozofia. Proszę nie być jednym z tych ludzi co przez pół dnia mają delikatnie uchylone okno podczas sezonu grzewczego.

Jakie są plusy metody przedstawionej w tych dwóch punktach które przedstawiłem powyżej?

• Pomieszczenie będzie dobrze wywietrzone. Przy otwarciu szeroko okien prawie cała objętość powietrza zostanie wymieniona w bardzo krótkim czasie.
  • Nie pozwalamy uciec ciepłu. Oszczędzamy na ogrzewaniu
  • Mniejsze problemy dla alergików ale do tego wrócę później.

Ale Ersan przecież jak otworzymy szeroko okno to bardzo wiele ciepła nam ucieknie

Nie. To tak nie działa. Podczas kilku minutowego wietrzenia faktycznie pozbędziemy się prawie całego powietrza z pomieszczenia, które miało temperaturę pokojową ale prawie nic więcej.
Większość ciepła w naszym pomieszczeniu jest magazynowana w przedmiotach stałych, a nie gazach.
Podczas kilku minut wietrzenia meble, ściany, przedmioty nie zdążą się wychłodzić.

W powietrzu naprawdę ukryte jest niewiele ciepła w stosunku do tego ile zawarte jest go w np. meblach. Jeśli szybko wymienimy 90% powietrza z pomieszczenia na takie o 10 stopni chłodniejsze z zewnątrz to temperatura na termometrze po 10 minutach od zakończenia wietrzenia powinna bardzo zbliżona do tej sprzed wietrzenia. Różnica powinna być nieodczuwalna.

Teraz porada do alergików zwłaszcza tych uczulonych na roztocza. Tych gałganów znaleźć można najwięcej właśnie podczas sezonu grzewczego i to w pierzynach. Jak temu zaradzić?
Zwyczajnie wstając szeroko otwieramy okna w pokoju i wychodzimy np. do łazienki zamykając za sobą wcześniej drzwi od pokoju. Roztocza nie radzą sobie z zimnem. Zwyczajnie takie wietrzenie gdy za oknem jest taka pogoda jak teraz je zabija.
Tym razem zależy nam nie tylko na wymianie powietrza, ale też na dotarciu chłodu do roztoczy co wymaga więcej czasu.
Dlatego zamykając drzwi od pokoju w którym śpimy możemy dłużej go wietrzyć nie wychładzając przy okazji innych pomieszczeń. Robiąc tak zarówno z rana jak i przed spaniem można skutecznie pozbyć się problemu roztoczy (przy okazji lepiej się śpi w wywietrzonym pomieszczeniu).

Chciałbym poznać wasze przygody z wietrzeniem mieszkań. Co sądzicie o moich poradach? Jakie techniki sami stosujecie?
Może należycie do tej grupy ludzi co mimo moich porad planuje przez cały sezon grzewczy mieć lekko uchylone okna i chcielibyście wyjaśnić co takiego wami kieruje?
Zapraszam do dyskusji na temat wietrzenia.

2lajki

Voxele: chcą być MinecraftOwO-Hytalowym forum
Też Voxele: F I L T R A C J A O K I E N

4lajki

To było coś o co nikt nie prosił, ale każdy tego potrzebował.

3lajki

Dzięki za tą radę, zdecydowanie to będę pamiętać :heart:

Osobiście od dłuższego czasu wietrzę swój pokój w taki sposób jak opisałeś, ale jednak robię to zbyt rzadko.

Super, że dałeś informacje, że okno posiada tryb zimowy i letni i filmik jak to przestawić. Zrobiłem inkwizycję po strategicznych miejscach w moim domu i przestawiłem.
Pamiętam jak kiedyś kładłem koc na parapet żeby nie wiało na mnie. Efekt czuć od razu, bo mniej wieje.
W niektórych oknach bardzo ciężko szło przestawianie, ale jakoś się udało. Co ciekawe odkryłem, że moje standardowe okna mają regulację aż w 4 miejscach! (3 od strony głownego mechanizmu okna, a jedna na samej górze).

Teraz tylko pamiętać żeby przestawić na tryb letni kiedy przyjdzie na to czas.

3lajki

To forum wkrótce stanie się największym polskim forum o wszystkim.

Od minecrafta do okien.

Zresztą za kilka lat jak mody będą dalej iść do przodu to ten poradnik może być przydatny.

A ja na “filtrację” czy “rozszczelnienie” mówię “mikro”

1lajk