Blog MrDanieh'a #2. [ZOBACZ JAK] nie paść ofiarą nowej choroby!

Nie, nie chodzi mi o koronawirusa z Wuhan. Chodzi mi o chorobę, której odsetek zgonów w stosunku do zachorowań jest niemal identyczny, jak w przypadku nowego koronawirusa. Chorobę też dość nową, o której media nawet trochę pisały ale obyło się bez takiej paniki jak przy koronawirusie.

Chodzi mi o uszkodzenie płuc związane z tzw. vapingiem (EVALI).

Do dnia 21 stycznia 2020r. z powodu tej choroby do szpitala trafiło 2,711 osób, z czego 60 zmarło. Jeżeli porównamy to z 305 ofiarami śmiertelnymi wirusa z Wuhan na 14557 potwierdzonych przypadków, daje to nam w obu sytuacjach około 2% śmiertelności. Oczywiście, obie dane mogą być niedoszacowane, jednak jak na obecny stan wiedzy rozpoznanie EVALI wiąże się z takim samym ryzykiem zgonu, co rozpoznanie koronawirusa.

Jeżeli chodzi o koronawirusa, to danymi, czynnikami ryzyka, objawami itd. jesteśmy bombardowani codziennie. Jeżeli chodzi o EVALI, to już nie, dlatego postaram się przedstawić pewne cechy. (Zachęcam też do przejrzenia źródeł).

Podstawowym czynnikiem wywołującym chorobę jest naturalnie korzystanie z E-papierosów. Żeby nie zapaść na chorobę, wystarczy zatem nie “vapować” i po kłopocie. Ale dlaczego właściwie uznawane za relatywnie nieszkodliwe e-papierosy nagle zaczęły zabijać?

Jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie ma, jednak badania wskazują na znaczącą rolę octanu tokoferylu (octanu witaminy E), który jest szkodliwy gdy jest wdychany (CDC zaznacza, że substancja nie jest szkodliwa, gdy jest stosowana jako połykany suplement diety czy składnik kremu). Octan jest wykorzystywany w produktach związanych z vapingiem i e-papierosami, szczególnie zawierającymi THC.

Tutaj pragnę jeszcze zaznaczyć, że CDC nie zaleca zastąpienia e-papierosów zwykłymi papierosami, a naturalnie rzucenie palenia z pomocą zatwierdzonych leków. A także, co jest najlepszą opcją, w ogóle nie rozpoczynanie palenia W SZCZEGÓLNOŚCI przez młodzież, młodych dorosłych i kobiety w ciąży.

Źródła:
https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html

4lajki

Temat ciekawy i cieszę się, że go poruszyłeś.
Czekam na więcej odpowiedzi, bo ciekawi mnie czy to jest problem tylko samego octanu toktoferylu czy może też wina tego, że w e-papierosach jest używany liquid.

Jak to będzie wina tylko octanu tokoferylu to są firmy, które produkują liquidy oraz olejki, które go nie zawierają.

Niestety, zdaje się, to stwierdzenie nie zestarzało się dobrze.

Trudno powiedzieć, śmiertelność COVID-19 wzrosła, a dane o EVALI nie były aktualizowane na stronie CDC bo świat stracił zainteresowanie tematem przez wirusa. Ostatecznie obie choroby w niebezpiecznej postaci są ciężkimi chorobami płuc, często wymagającymi użycia respiratora.