Bill Gates, założyciel Microsoftu

Bill Gates Urodził się w Seattle w 1955 roku, zamożnej rodzinie o korzeniach europejskich. Jako uczeń wyróżniał się szczególnie w dziedzinach ścisłych. Już w wieku 13 lat współpracował z firmą CCC (Computer Center Corporation), dla której był osobą sprawdzającą błędy w firmowym oprogramowaniu, opartym na języku BASIC.

W 1973 roku podjął studia na Harvardzie. Tam poznał Stevena Ballmera, który został później jego przyszłym wspólnikiem. Gates jednak ze studiów zrezygnował, poświęcając się pracy w dziedzinach programistycznych. Microsoft stworzył dwa lata później, czyli firmę, dzięki której stał się potentatem na skalę światową.

Dzięki swym inicjatywom został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Swoim majątkiem próbuje się jednak dzielić, jest zaangażowany filantropijnie – na przykład dotuje różnego rodzaju inwestycje publiczne, a także organizacje naukowe i dobroczynne.

Jest geniuszem biznesu. Stworzył jedną z największych korporacji w historii o nazwie Microsoft, powstałą 4 kwietnia 1975 roku. Piastował stanowiska prezesa zarządu, dyrektora generalnego i głównego architekta oprogramowania. Obecnie należy do największych jednoosobowych udziałowców tego informatycznego kolosa.

William Henry Gates III przyszedł na świat w Seattle. Po ojcu odziedziczył korzenie angielsko – niemieckie, po matce natomiast szkockie. Ma dwie siostry – jedną młodszą i jedną od niego starszą. Przez wzgląd na status materialny i karierę zawodową rodziców, rodzine Gatesa należy zaliczyć do zamożnych. Już w szkole podstawowej Gates wyróżniał się, zwłaszcza w dziedzinach ścisłych takich jak matematyka. Później uczęszczał do ekskluzywnego prywatnego liceum. Wówczas to zainteresował się komputerami i ich oprogramowaniem. Swą wiedzę na ten temat szybko zgłębiał, szczególnie jeśli chodzi o język komputerowy BASIC – współpracował wówczas z firmą CCC, co trwało do 1970 roku. Mając 14 lat, Bill Gates podjął się wyzwania dotyczącego stworzenia urządzenia do pomiaru ruchu ulicznego. Udało mu się zarobić na tym 20 000 dolarów. Oprócz tego Gates udzielał się w tym czasie w Związku Skautów Amerykańskich, osiągając drugi najwyższy stopień. W 1973 roku przebywał na Uniwersytecie Harwarda, gdzie poznał Stevena Ballmera, jak się później okazało – wspólnika i dyrektora generalnego Microsoftu.

W 1975 roku Gates skontaktował się z firmą MITS, producentem mikrokomputera, zawiadamiając, że należy do grupy pracującej nad interpreterem języka BASIC. W rzeczywistości Gates blefował, ponieważ nie miał dostępu mikrokomputera Altair i nie programował na nim. W rzeczywistości była to próba wyczucia zainteresowania fimy tematem. Tymczasem prezes firmy, w odpowiedzi na to zaprosił ich na próbną prezentację. W tej sytuacji w ciągu kilku tygodni Gates z kolegą najpierw stworzyli emulator Altaira, który uruchomili na minikomputerze, a potem zdołali napisać interpreter BASICa. W efekcie podpisali kontrakt z firmą na rozprowadzanie interpretera razem z mikrokomputerem o nazwie Altar BASIC. Tym kolegą Gatesa w tej dziedzinie był Paul Allen, którego MITS następnie zatrudniło, Gates natomiast wziął urlop z Harvardu aby móc z nim współpracować. Powstała w ten sposón spółka o nazwie „Micro-soft” ( od słów „microcomputer” – mikrokomputer i „software” – oprogramowanie). Występujący w nazwie łącznik zniknął z nazwy w roku następnym i nazwa „Microsoft” została zarejestrowana w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA. Wkrótce potem oprogramowanie Microsoftu stało się popularne wśród hobbystów, lecz tkwił w tym problem, bowiem kopia produktu rozeszła się szerzej z pominięciem odpłatności za oprogramowanie. Wówczas na newsletterze MITS Gates oświadczył, że brak płatności za oprogramowanie uniemożliwia dalszą efektywną działalność firmy. Zbiegłos się to w czasie z uniezależnieniem się firmy Microsoft od MITS, zajmując się w dalszym ciągu produkcją narzędzi programistycznych na różne systemy operacyjne.

Niegdyś posiadając 58 miliardów dolarów amerykańskich, mógł znaleźć się na pierwszym miejscu listy 400 najbogatszych Amerykanów Forbesa. Natomiast w 1999 majątek Gatesa przekroczył pułap 100 miliardów dolarów, dzięki czemu osiągnął status kogoś ponad milionera, nazywany przez media „centymiliarderem”.

W wywiadzie stwierdził, że życie najbogatszego człowieka na świecie nie jest lekkie za sprawą ciągłego zainteresowania mediów.

Nie od razu Microsoft był bezosobowym molochem, ponieważ był czas, gdy wszyscy pracownicy mieli znaczny wpływ na działalność firmy. Przez pierwsze 5 lat na przykład, Gates osobiście sprawdzał każdą linijkę kodu w konstruowanym oprogramowaniu.

Relacje z pierwszej ręki przedstawiają go jako człowieka krytyki, który beszta podwładnych za błędy dostrzeżone w ich strategiach biznesowych czy w decyzjach ryzykownych.

Jedna z najnowszych inicjatyw Gatesa dotyczyła stworzenia w Microsofcie grupy zajmującej się oprogramowaniem dla robotów.

Gates jest właścicielem „Kodeksu Leicester”, autorstwa Leonarda da Vinci, który to zakupił za 30,8 milionów dolarów w roku 1994.

W roku 2004 na adres email Gatesa przyszło na niego ok. 4 000 000 e-maili.
W dziedzinie filantropii odbył wiele spotkań z Davidem Rockefellerem.

3polubienia