Barwy światła LED i widzialnego

Witam.

Barwy światła są w różnych kolorach (np biały zimny te jest taki jak kolor śniegu, ciepły to inaczej taki pomarańczowy i żółty, neutralny jest zwykle mieszanką barwy ciepłej i zimnej.

Temperatura barwowa
Wyrażana w Kelwinach (K). Im jest ona mniejsza tym bardziej światło przechodzi w odcień czerwonawy a im jest ona większa to bardziej przechodzi w kolor niebieski. Przykładowo płomień świeczki woskowej ba barwę ciepłą o temperaturze ~1200K, żarówka LED biała ciepła będzie miała od 2700K do 3000K, barwa 4000K i 5000K zalicza się do światła neutralnego czyli takiebo między światłem ciepłym a zimnym. Barwa dzienna w samo południe by miała 6000K do 7000K, po barwie dziennej jest barwa zimna a po niej barwa bezchmurnego nieba o temperaturze 10000K. Największą barwę światła daje błyskawica bo 30000K. Często jak jest burza to barwa światła błyskawicy jest fioletowa.

Barwy światła do domu.
Barwa światła poniżej 2000K jest niewykorzystywana. Jest to za ciemna barwa. Początki zaczynają się od barwy 2200K - 2300K i taka barwa nada się do odpoczynku. Barwa światła od 2700K - 3000K jest szeroko stosowana w domach. Nie jest polecana do pracy. Najlepszą barwą jest iały neutralny. Jest to białe światło i nadaje się wszędzie. Barwa 6000K świetnie taka barwa wygląda w pomieszczeniach z jasnymi ścianami. Jest ona też stosowana najczęściej w akwarystyce. Barwa powyżej 7000K jest barwą ozdobną.

Diody LED
Zwykle możemy najczęściej spotkać diody o kolorach ciepłych, zimnych i nie co rzadziej neutralnych. Diody ciepłe i zimne są używane do taśm LED i żarówek. Neutralna barwa najczęściej jest w żarówkach LED.

Diodę białą ciepłą od zimnej możemy rozróżnić po kolorze soczewki. W ciepłej jest ona pomarańczowa a w zimnej żółtą. Problem może być z odróżnianiem diod neutralnych z powodu łatwego pomylenia kolorów soczewki. Można je oczywiście sprawdzać jaką barwą świecą.

Dioda zimna
d2

Dioda ciepła
download

Dioda neutralna
d1

Barwy światła na przykładzie żarówek

1 polubienie