Akumulatory NiMH, NiCd, Li ion, lipo

Witam.
Temat stworzony dla waszego bezpieczeństwa będzie dotyczyć akumulatorów typu popularnych paluszków AA AAA, litowo jonowych i litowo polimerowych.

Za najbezpieczniejsze akumulatory uważa się te które wyglądają ja zwykłe baterie jednorazowego użytku typu AA AAA czyli te NiMH i NiCd. Starszy akumulatorów paluszków NiCd w dzisiejszych czasach został wypchany przez lepsze od nich NiMH. Za najbezpieczniejsze uważa się je z powodu takiego że nie są aż taka delikatne jak akumulatory płaskie litowo polimerowe. Ich obudowa jest wykonana z metalu i są odporniejsze na uszkodzenia.

Akumulatory litowo polimerowe - są wydajniejsze od akumulatorów NiMH i mocniejsze. Niestety mają poważną wadę a jest nią duża wrażliwość na uszkodzenia. Nie wybaczają błędów. Puchną bez najmniejszego powodu i wybuchają razem z ogniem z możliwością zapalenia się np. mebli a razem z tym całego domu. Wymagają stosowania skomplikowanych układów zabezpieczających. Użytkowanie tych akumulatorów jedynie na własną odpowiedzialność!

Akumulator litowo polimerowy pakiet
akumulator-litowo-polimerowy-111v-3s-1500mah-prt-10470

Akumulatory litowo jonowe - mniej groźne od litowo polimerowych. Szeroko stosowane u urządzeniach domowych i innych urządzeniach na akumulator. Mniej podatny na uszkodzenia. Występują 2 wersje tego akumulatora: w formie płaskiej jak litowo polimerowy i rozmiaru 18650 (rozmiary mogą być różne). Zwykle ten typu 18650 i jego mniejsze rozmiary wyglądają jak większy paluszek AA. Obudowę mają metalową. Wymagają stosowania zabezpieczeń elektronicznych.

Akumulator litowo jonowy w formie płaskiej
akumulator-litowo-jonowy-1s-1000mah

i w formie większego paluszka AA o rozmiarze 18650

Akumulatory NiMH - szeroko używane akumulatory stosowane w sprzęcie domowym na baterie rozmiaru AA AAA. Spotykane są najczęściej w rozmiarach AA i AAA ale są też rozmiary C i D oraz wielkości baterii pastylkowej. Można również spotkać rozmiar 1/2 AA wyglądający jak “przecięta bateria AA na pół”. Są wytrzymałe i nie drogie. Niektóre z nich mogą być ładowane do 500 razy i tyle samo rozładowywane. Jest to ulepszona wersja starego akumulatora NiCd.

Pakiet akumulatorów NiMH
pol_pl_Akumulator-NiMH-8-4V-1600mAh-1152198335_1

Akumulator NiMH w formie pastylki stosowany zwykle w solarnych lampkach ogrodowych. Jego pojemność sięga do 40 - 60mAh
download

Akumulatory NiCd - najstarszy typ akumulatorów rozmiaru AA AAA (są też inne rozmiary). Dawniej stosowane były w latarkach, wkrętarkach i innych urządzeniach na baterie. Obecnie zastępują je akumulatory litowe rozmiaru 18650 oraz akumulatory NiMH. Obecnie dalej je można kupić jako nowe. Zwykle stosowane w trudniejszych warunkach.

Akumulator NiCd mający zastosowanie w wkrętarkach
download

Akumulatory NiCd zostały w akumulatorach do wkrętarek wyparte przez akumulatory litowo jonowe rozmiaru 18650

Bezpieczeństwo użytkowania akumulatorów litowych!
https://www.denios.pl/wiedza-fachowa/pomoc-i-poradniki/bezpieczne-skladowanie-akumulatorow-litowo-jonowych/

O akumulatorach litowo jonowych
https://blog.swiatbaterii.pl/bateria-litowo-jonowa/

O akumulatorach litowo polimerowych

O akumulatorach NiMH i NiCd

2 polubienia