Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Witam.

W tym temacie opisze akumulatory kwasowo-ołowiowe stosowane zwykle w samochodach, UPSach, lampach itp.

Jak sama nazwa mówi są to akumulatory wykonane z kwasu (w tym wypadku siarkowego) jako elektrolitu a ołowiu jako elektrody akumulatora wewnątrz.

Akumulatory samochodowe kwasowo-ołowiowe mają niską rezystancję wewnętrzną przez co mogą oddawać bardzo duży prąd z przekroczeniem 100A. Mają niestety swoje wady a są nimi parowanie elektrolitu, krystalizacja elektrod i co najgorsze w razie pęknięcia elektrolit będzie przeciekał i po kontakcie np. z ubraniem może wypalić dziurę.

Akumulatory samochodowe tak na krótko opisałem bo ważniejsze w tym temacie będą akumulatory żelowe, które też są kwasowo-ołowiowymi również zawierającymi kwas siarkowy ale z dodatkiem krzemionki. Dzięki krzemionce elektrolit w akumulatorach żelowych jest w formie żelu i nie przecieka w razie uszkodzenia obudowy akumulatora.
Napięcie tych akumulatorów wynosi 6 lub 12V. 6V akumulatory zwykle stosowane są w lampach ręcznych i innych urządzeniach na niższe napięcie. 12V są stosowane w zasilaczach UPS do podtrzymywania np. zasilania komputera w razie zaniku prądu w gniazdku. Stosowane są też w systemach alarmowych w trudniejszych warunkach i motocyklach/motorach.

Pojemność akumulatorów kwasowo-ołowiowych wyraża się a Ah (ampero godzinach).

Ładowanie
Ładowanie tego typu akumulatorów nie jest trudne jak chociaż by litowo polimerowych gdzie trzeba często kontrolować ładowanie. 1 pojedyncze ogniwo w akumulatorze żelowym ma napięcie znamionowe 2,1V czyli w 1 całym 6V akumulatorze są 3 takie ogniwa.
Akumulatory 6V:

  1. Ładować napięciem nie wyższym niż 7,20 do 7,50V
  2. Po naładowaniu do 7,2V zakończyć ładowanie.
    Akumulatory 12V:
  3. Ładować napięciem nie wyższym niż 13,8 - 14,4V
  4. Po naładowaniu do 14,4V zakończyć ładowanie.

Ładowania zwykle “pilnują” ładowarki do akumulatorów ale samemu dla pewności też można sprawdzić czy akumulator się naładował czy jeszcze się ładuje.

Zdjęcie (grafika google) akumulatora motocyklowego
download

Akumulator 6V wyciągnięty z lampy
Screenshot_20210226_194218

Zdjęcie (grafika google) akumulatora stosowanego w UPSach
i-conrad-energy-akumulator-kwasowo-olowiowy-12v-1-2-ah

Więcej do przeczytania
https://techtron.pl/blog/jak-prawidlowo-eksploatowac-akumulatory-zelowe-i-agm/