3. Kopalnie i jaskinie

Kopalnie i jaskinie to jedno z głównych źródeł surowców w Minecraft. Sprawne kopanie i poruszanie się po jaskiniach to sztuka warta opanowania jeśli nie chcemy tracić zbędnego czasu lub wcześniej wykopanych surowców.

Najważniejsza i chyba najstarsza zasada kopania brzmi nigdy nie kop pod sobą, nigdy nie wiadomo na co trafisz a szczególnie wpadnięcie do lawy może skończyć się tragicznie.

Kolejna popularna zasada to zabieranie wiadra z wodą by ugasić lawę która może nam wypłynąć podczas kopania (szczególnie poniżej 30 kratki wysokości terenu). Jednak polecam po prostu użycie bruku w celu zatamowania wycieku. Oszczędza to slot/y w ekwipunku i czas potrzebny na bieganie za wodą i wiadrami.

Kolejna zasada dotyczy kopania, zazwyczaj jest to system 2x2 lub 3x3, czyli kopiemy korytarz szeroki na 2 lub 3 kratki, potem kolejny korytarz robimy obok równolegle, oddalony o 2 lub 3 kratki. Jest to chyba najbardziej wydajny sposób kopania. Kilka lat temu sprawdzałem jego wydajność względem osoby korzystającej z x-ray. Ów sposób okazał się trochę bardziej wydajny (dodatkowym plusem jest tu uniknięcie możliwego bana).

Jaskinie w Minecraft zazwyczaj bywają rozległe, są poszukiwane przez doświadczonych graczy, gdyż z reguły zawierają sporo surowców, widocznych bez potrzeby kopania. Jednak ich rozległość i specyfika dorzuca niebezpieczeństwa jakich raczej nie uświadczymy we własnej kopalni.

Przede wszystkim jaskinie są nieoświetlone co powoduje pojawianie się potworów. W przypadku jaskini z pojedynczym korytarzem nie robi to dużego problemu bo potwory będą zawsze przed nami (o ile dobrze oświetliliśmy trasę którą już przyszliśmy). Rozległe systemy jaskiń to trudniejsza sprawa, nieraz gdzieś nad nami będzie wychodził inny tunel z którego może na nas napaść kilka mobów. Trafić też często można na pojedyncze, ledwo zauważalne kratki w podłożu przez które możemy wpaść gdzieś niżej.

Trzeba też uważać nie tylko na jeziorka lawy ale i płynącą wodę. Ta jest wręcz zabójcza jeśli w pobliżu jest kilka szkieletów, a my nie bardzo mamy jak się wydostać z nurtu.

Jeśli wiesz ze w danym systemie jaskiń spędzisz dłuższy czas warto wykuć sobie ścieżki i dorobić schody. Wygodniej, szybciej i bezpieczniej jest się poruszać gdy nie trzeba bawić się za każdym razem w parkour.

Jeśli mamy do czynienia z jakąś większą komnatą od której odchodzi kilka tuneli, warto jest rozważyć budowę tymczasowego obozu z piecykami i skrzynią. Dzięki temu podczas kopania jednocześnie w piecach będzie się przepalać ruda, a do skrzyni możemy wrzucić niepotrzebne nam w kopaniu i eksploracji przedmioty.

By się nie zgubić w rozległym systemie jaskiń dobrze jest oznaczać trasę jaką idziemy, można to zrobić stawiając nietypowy dla jaskiń blok, odznaczający się od kamienia blok surowca, lub odpowiednio rozstawione pochodnie.

Wpis będzie aktualizowany