1. Pierwsza doba w Minecrafcie

Skoro tu zajrzałeś, to pewnie szukasz poradnika jak przetrwać i najlepiej wykorzystać pierwsze 20 minut gry, jeśli tak, to dobrze trafiłeś.

Zakładam, że znasz podstawy Minecrafta. Tuż po stworzeniu świata musisz znaleźć drewno, którego użyjesz do stworzenia niemalże wszystkiego, zrób siekierę i rozejrzyj się na 3 minuty po okolicy w poszukiwaniu jedzenia lub jakiś struktur, wszędzie znajdziesz zwierzęta, a w tajdze dodatkowo jagody, przy okazji niszcz napotkaną trawę i krzewy, aby zdobyć nasiona. Szukaj szczególnie owiec, po zabiciu ich dostaniesz wełnę, z której zrobisz łóżko i będziesz mógł przespać noc oraz ustawić swój spawn przy nim. W tajdze, równinie oraz na sawannie możesz znaleźć wioski, w której są skrzynie z itemami, jeśli rozejrzysz się to znajdziesz pola uprawne, jak i również losowo postawione arbuzy, czy bloki siana. Następnie dobrze byłoby zbudować schronienie, najlepiej w pobliżu wody, może być to dom, albo ziemianka, ważne żeby było to miejsce bezpieczne, gdzie będziesz przechowywał przedmioty. Ja taką ziemiankę zbudowałem w minutę:


Nie warto marnować czasu na budowę “pałacu”, jeśli zbudowałeś już dom, to wyszukaj najbliższego zbiornika wodnego, zasiej nasiona, a jeżeli masz czym, to oświetl pola uprawne, dzięki czemu w nocy zboże też będzie rosnąć, jagody też możesz posadzić, a żeby je zebrać naciśnij ppm, dzięki czemu nie zniszczysz ich. Zapewne jest już zachód słońca, to idealny moment na rozpoczęcie kopania. Warto jest upiec mięso w piecu, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu kopalni i jaskiń, w świetle o poziomie poniżej 8 spawnują się wrogie moby. Poziom oświetlenia możesz sprawdzić na F3.

Natomiast jeśli nie chce ci się budować domu, to na noc możesz się zakopać w ziemi i poczekać do początku dnia, jednak pamiętaj żeby nie wychodzić o świcie, gdyż moby o tej porze zaczynają dopiero płonąć, wiele też potrafi przetrwać cały dzień ukrywając się w cieniu, lub nosząc hełm (w pierwszych dniach tylko na poziomie trudnym), a do tego niektóre np. creepery nie płoną. Ogólnie lepiej, żeby niedoświadczeni gracze nie walczyli z mobami. W teorii możesz też nie jeść, bo na poziomach łatwym i normalnym nie umrzesz z głodu, a jeśli moby cię zabiją, to odrodzisz się z pełnym paskiem zdrowia i głodu.
Mam nadzieje, że ten poradnik pomoże ci efektywnie wykorzystać pierwszą dobę w mc. Jeśli masz jakieś pytania lub coś nie jest dla ciebie jasne, to zadaj je tutaj.